Jesteś tu pierwszy raz i nie wiesz od czego zacząć?

Jak tanio i skutecznie uzupełnić w organizmie magnez robiąc z niego dezodorant za 2 zł?

dezodorant magnezowy

Magnez jest bardzo cennym pierwiastkiem i większość z nas ma go w naszych organizmach z reguły za mało (z powodów o których poprzednio pisałam). Problem z magnezem potęguje fakt, że z pożywienia nie przyswaja się on najlepiej (15-40%), w najgorszej zaś sytuacji są osoby  żywiące się w większości jedzeniem przetworzonym termicznie (gotowanym) i unikające jednocześnie spożywania nieprzetworzonych warzyw i owoców w postaci choćby świeżo wyciskanych soków czy też sałatek i surówek.

O niedobory magnezu mogą być nomen omen spokojni (oprócz wspomnianych uprzednio buddyjskich mnichów żywiących się praną) chyba tylko rasowi witarianie. Spożywają duże ilości bogatego w jony magnezu chlorofilu (zawartego w zielonych liściastych warzywach, kiełkach, chlorelli, spirulinie) jak również bogatych w magnez pestek, orzechów i suszonych owoców (dynia, słonecznik, sezam, migdały, orzechy włoskie, rodzynki, daktyle, morele itd.). W diecie natomiast żywiącego się tradycyjnie przeciętnego Polaka największym źródłem magnezu są produkty zbożowe (37%), mleko i jego przetwory (19%) oraz ziemniaki (18%). Oblicza się, że racje pokarmowe Polaków realizują w dzisiejszych czasach jedynie 60% zapotrzebowania na magnez. Skąd go zatem dodatkowo czerpać?

Można wybrać rozmaite rozwiązania dla uzupełniania magnezu, z których każde ma jednakowoż jakieś minusy:

1. Przejść na witarianizm – mało realne dla wielu tradycyjnie odżywiających się osób, nie polecam ponadto robić tego „z dnia na dzień”, ponieważ w przypadku osób od gotowanego jedzenia uzależnionych nałogowo od dzieciństwa, szanse na długoterminowy sukces są przy gwałtownej zmianie „z dnia na dzień” raczej znikome.

piramida raw food

Osoby uzależnione na co dzień od innych zdobyczy cywilizacji kradnących magnez z organizmu takich jak sacharoza, kawa (lub inne źródło kofeiny typu cola, czarna herbata, napoje energetyzujące) albo piwo (lub coś mocniejszego) będą musiały na diecie witariańskiej raczej zrezygnować ze swoich używek (co jest dodatkową trudnością), jako że witariański styl życia czerpie przyjemności życiowe z całkowicie innych źródeł.

2. Iść do pobliskiej apteki i kupić tam mniej lub bardziej przyswajalne związki magnezu w tabletkach lub też bogate w magnez lecznicze wody mineralne. Wchłanianie magnezu podanego drogą doustną może być jednak utrudnione przy zaburzeniach jelitowych (np. po kuracji antybiotykami) jak również zmniejsza się wraz z wiekiem podczas gdy zapotrzebowanie na magnez z wiekiem zwiększa się. Magnez przyjęty doustnie w dużych ilościach ma też niezbyt przyjemny efekt przeczyszczający. Uzupełnianie magnezu tabletkami może czasem trwać nie tylko miesiącami, ale nawet latami i w aptece zostawimy fortunę.

tabletki

Magnez ma też to do siebie, że im więcej go się dostanie do organizmu naraz, tym mniej jonów organizm przyswoi. Wrzucenie w siebie nawet maksymalnej opisanej na opakowaniu dawki naraz nie będzie najlepszym pomysłem na szybkie uzupełnienie magnezu. Magnez należy bowiem do minerałów, który musi być dostarczany w małej ilości przez cały czas. Wtedy jest najbardziej optymalnie zagospodarowywany przez ustrój. Reszta (którą na dany moment organizm nie jest w stanie zagospodarować) jest wydalana wraz z moczem.

3. Można też niczym nasze prababki wybrać się „do wód” np. pojechać sobie na wczasy podczas wakacji nad Morze Martwe, obfitujące w sole magnezu (konkretnie chlorek magnezu), by czytając gazetkę unosić się na wodzie zażywając zdrowotnych solankowych kąpieli. Rozwiązanie zapewniające najlepsze efekty najszybciej (jony magnezu wchłaniamy bezstratnie w sposób transdermalny czyli poprzez nasz największy organ – skórę), lecz szalenie kosztowne i raczej mało kto może sobie pozwolić być cały rok „na wakacjach”, a magnezu potrzebujemy niestety 365 dni w roku 😉

wakacje

To co robić? No cóż, gdy nie może góra do Mahometa… wybieramy rozwiązanie numer trzy i robimy sobie… własne magnezowe spa w domu, za psie grosze! Oczywiście słońca i cudownej plaży nie będzie, ale łatwo przyswajalny magnez będzie. I o to nam chodzi!

Jak zrobić magnezową kąpiel?

Kupujemy chlorek magnezu sześciowodny MgCl2 x 6H2O oczywiście w dużym opakowaniu. 1000 mg chlorku magnezu sześciowodnego to 119,6 mg jonów magnezu. Cenowo można go dostać w internecie bardzo różnie. Można kupić najczystszą formę CZDA czyli czysty do analizy albo farmaceutyczny (ok. 20-25/kg), można też kupić nieco tańszy ale pewnie też i bardziej zanieczyszczony (ok. 25zł/5kg). Mimo wszystko polecam ten CZDA lub farmaceutyczny, jest z pewnością pewniejszy i bezpieczniejszy. W tych najtańszych mogą czasami znajdować się również metale ciężkie. Są też sole kąpielowe  wydobywane z Morza Martwego ale te są już drogie.

Do wanny z ciepłą wodą dodajemy 1-2 szklanki chlorku magnezu, rozpuszczamy i moczymy się relaksując przez 20-30 minut. Nie używamy mydła ani innych substancji. Kąpiel w zależności od wrażliwości skóry może dać na początku wrażenia raczej średnio przyjemne: jakby drapanie, leciutkie szczypanie czy pieczenie, generalnie uczucie ciepła. To jednak mija i po chwili robi nam się szalenie przyjemnie 🙂 Nie kąpałam się nigdy w Morzu Martwym, ale z opisów znajdujących się w internecie wnioskuję, że może być podobnie. Należy podobnie jak w przypadku kąpania się w prawdziwym Morzu Martwym wystrzegać się tego typu kąpieli gdy ma się na skórze choćby najmniejszą rankę (np. tuż po depilacji). Dostanie się zasolonej wody do oczu również nie należy do przyjemności. Nie polecam też testować organoleptycznie – smak jest gorzko-słony i bardzo niedobry. Po moczeniu się w wannie można podobnie jak po kąpieli morskiej opłukać ciało pod prysznicem.

kąpiel

Bardzo relaksująco działa też moczenie nóg w solankowej wodzie magnezowej. Do miski z wodą wsypujemy 1-2 płaskie łyżki chlorku magnezu, rozpuszczamy i moczymy stopy 20-30 minut, po czym wyjmujemy je z kąpieli, podziwiamy niesłychaną gładkość jaką odzyskały nasze stópki, a następnie spłukujemy je czystą wodą. Przy okazji jony magnezu zupełnie tak jak podczas kąpieli całego ciała dostają się do naszego krwiobiegu i robi nam się po prostu fajnie! Polecam robić zabieg wieczorem.

moczenie stóp

Zarówno po kąpieli całego ciała jak i moczeniu samych stóp w magnezowej solance polecam natrzeć ciało i stopy olejem kokosowym. Miękkość skóry i poczucie dobrostanu nie ma sobie równych! Jest to tym bardziej wskazane, ponieważ solanki lubią wysuszać nieco skórę.

A co jeśli nie masz wanny i nie lubisz moczyć nóg?

Jeśli nie masz wanny, nie lubisz też moczyć nóg lub stan skóry nie pozwala Ci na solankowe kąpiele albo też zwyczajnie i po prostu wolisz chlorek magnezu wykorzystać w bardziej ekonomiczny sposób niż „marnować” go wsypując do kąpieli – możesz posłużyć się znakomicie działającym magnezowym kosmetykiem zrobionym za 2-3 zł dosłownie w parę minut, we własnym domu. 

Kosmetyk nosi nazwę oliwy magnezowej. Bywa dostępny gotowy lub odmierzony w proszku do rozrobienia z wodą do użycia zewnętrznie a czasem nawet wewnętrznie (Delbet, Zechstein, Zechsalt, Ancient Minerals, sól ojca Beno) – w większości zawierają jedynie jeden składnik – chlorek magnezu sześciowodny i sprzedawane są nawet i po kilkadziesiąt zł za malutkie opakowanie, co jest jakby zdzierstwem, biorąc pod uwagę, że natura obdarzyła nas jednym rodzajem chlorku magnezu sześciowodnego o wzorze chemicznym MgCl2 x 6H2O i innego w przyrodzie nie ma, mogą się one co najwyżej różnić czystością (a my kupiliśmy przyzwoitą bo CZDA/farmaceutyczną). Nie ma sensu przepłacać!

Jak zrobić oliwę magnezową? Użyjemy na naszą pierwszą oliwkę 1 części chlorku magnezu i 2 części wody. Niektóre przepisy proponują stosunek 1:1, jednak na początek dopóki nasza skóra nie jest przyzwyczajona proponuję zrobić ją nieco słabszą.

Potrzebujesz:

100 gram chlorek magnezu sześciowodny farmaceutyczny  lub CZDA

200 gram (czyli 200 ml) czystej wody (najlepiej destylowanej, do nabycia na stacjach benzynowych)

mały garnuszek do podgrzania wody

plastikową słomkę (lub łyżeczkę z plastiku lub drewna)

małą szklaną miseczkę lub słoiczek

pustą dobrze umytą buteleczkę spray

Otrzymamy z tego 300 ml oliwy magnezowej, można zrobić przepis z połowy składników. Jak nietrudno zauważyć w przepisie nie ma ani grama oliwy! Otrzymany płyn ma jednak konsystencję oliwy, zaś gdy rozsmarujemy go na skórze poczujemy tłustawy poślizg jak po dziecięcej oliwce. Stąd nazwa oliwa magnezowa. Jest to prawdziwie odmładzający kosmetyk piękności!

Chlorek magnezu wsypujemy do miseczki, wodę destylowaną podgrzewamy by zrobiła się dobrze ciepła i wlewamy do soli. Mieszamy słomką aż dokładnie sól nam się rozpuści. Koniec, gotowe! Studzimy, przelewamy do buteleczki i używamy do woli. Ten kosmetyk najwygodniej aplikować posługując się (najlepiej szklaną) buteleczką z rozpylaczem typu spray, nawet taką po zużytym kosmetyku (oczywiście doskonale umytą).

Jak stosować oliwę magnezową czyli połączyć przyjemne z pożytecznym?

Stosowanie oliwy magnezowej to upiększający zabieg kosmetyczny i równocześnie suplementacja cennego pierwiastka jakim jest magnez. A to jest coś co bardzo lubię: typowe połączenie przyjemnego z pożytecznym czyli lepiej być nie może!

Wykorzystując fakt, że chlorek magnezu jednocześnie jest silnym środkiem przeciwzapalnym i działa antyseptycznie, oto do czego możemy w związku z tym na co dzień stosować oliwkę magnezową:

1. Jako skuteczny dezodorant mineralny – nie tylko absolutnie eko i całkowicie nieszkodliwy (w przeciwieństwie do tradycyjnych dezodorantów z drogerii napakowanych rakotwórczą chemią), ale jeszcze przy tym mający ten wybitny plus, że dostarczający cenne jony magnezu. Jak dla mnie – absolutna bomba!

Wystarczy 2-3 psiknięcia pod każdą pachę i delikatne wmasowanie preparatu w skórę. Chlorek magnezu mając silne działanie antybakteryjne utrzyma świeżość przez cały dzień (testowane teraz, gdy mamy te ciepłe dni) nie dopuszczając do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za przykre zapachy. Nie zatyka przy tym gruczołów potowych przez które nasz organizm oczyszcza się z toksyn. Pocić się jest czymś zgodnym z naturą. Rozsiewać wokół siebie przy tej okazji przykre wonie – już nie bardzo 😉

deo

Nie polecam jednak pryskać na dopiero co wydepilowane pachy. Najlepiej wydepilować pachy wieczorem, położyć się spać bez psikania na pachy czegokolwiek (w nocy raczej niewiele się pocimy), rano umyć pachy i dopiero wtedy zaaplikować dezodorant. Odnośnie jakichkolwiek podrażnień regulować należy stężenie roztworu poprzez dodawanie wody destylowanej. Mnie roztwór w proporcjach podanych w przepisie nie podrażnił (skórę mam przeciętnie wrażliwą), ale jest to kwestia indywidualna.

Należy brać pod uwagę, że oliwka magnezowa w proporcjach 1:1 jest bardziej skutecznym dezodorantem niż ta w proporcjach 1:2. Wszystko więc jest kwestią indywidualną, sporo zależy od wrażliwości skóry, skłonności danej osoby do pocenia się i od zapachu samego potu (z moich doświadczeń osobistych wynika, że przy spożywaniu białek zwierzęcych zapach potu jest bardziej przeraźliwy niż gdy się ich nie spożywa).

Dezodorant z oliwki magnezowej nie zostawia śladów na ubraniach i jest bezzapachowy. Mnie taki odpowiada, nie próbowałam dodać do niego np. kilku kropelek olejku eterycznego ani też robić go rozpuszczając chlorek magnezu w wyciągach roślinnych (np. rumianek, szałwia) zamiast w ciepłej wodzie. Myślę jednak, że nie ma raczej przeszkód by to zrobić (możecie poeksperymentować) by cieszyć się „wszystkomającym dezodorantem”  – skutecznym, nietoksycznym, wygodnym w użyciu, pachnącym wonią ulubionego olejku i na dodatek dostarczającym jeszcze organizmowi cennych jonów magnezu, a wszystko to za śmieszną cenę raptem ok. 2 zł. 🙂

Dezodorantu konwencjonalnego należy się natomiast wystrzegać jak ognia. Zawarte w nich rakotwórcze konserwanty – parabeny znaleziono w nowotworowej tkance piersi. Wyniki badań tutaj (po ang. ): http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14745841

Nic dziwnego, bowiem ten obszar jest usytuowany blisko gruczołów limfatycznych poddawanych codziennie działaniu dezodorantów i antyperspirantów.

Jeśli do tej pory używaliście dezodorantu mineralnego w postaci ałunu (w krysztale, kulce lub spray’u) będącego solami glinu, również gorąco namawiam do przerzucenia się teraz na dezodorant oparty na solach magnezu. Aluminium (glin) jest zaliczane do pierwiastków toksycznych dla ludzkiego organizmu. Nie dotarłam do żadnych badań potwierdzających nieszkodliwość i bezpieczeństwo  „kryształowego dezodorantu”. Należy moim zdaniem zachować wobec niego ostrożność pomimo tego, iż ałun był stosowany od wieków przy goleniu, ukąszeniach owadów itp. Mieszkańcy starożytnego Rzymu też nie wiedzieli jakie właściwości ma ołów i beztrosko go używali, prawda?

2. Jako mgiełka po kąpieli. Spryskujemy na całe ciało tuż po „zwyczajnej” (nie tej magnezowej) kąpieli, omijając twarz, narządy płciowe, sutki, miejsca uszkodzone, a następnie rozsmarowujemy wmasowując w skórę tak jak „normalną” oliwkę. Na całe ciało wystarczy ok. 10-15 psiknięć. Podane stężenie oliwy jest dosyć niskie, jednak pierwsze aplikacje mogą czasem podrażnić wrażliwą skórę (pieczenie, przejściowa wysypka). Objawy podrażnienia co prawda szybko mijają, jednak do przyjemności nie należą. Jeśli tak się stanie spłucz ze skóry pierwszą aplikację i dolej nieco wody destylowanej do buteleczki, po czym ponów aplikację rozcieńczonym specyfikiem.

spray

Z czasem skóra się przyzwyczaja i nie będzie już tak żywiołowo reagować. Nie rozcieńczaj jednak zbyt mocno specyfiku jeśli naprawdę nie musisz, ponieważ wtedy nie ma on w sobie już tylu jonów magnezu. Nie warto zrażać się na początkowe reakcje, bowiem na końcu tej drogi czeka nas nagroda w postaci znakomitego samopoczucia, odtrucia organizmu i stopniowego przywrócenia mu równowagi. Na sam koniec wmasuj w ciało olej kokosowy, a skóra będzie jeszcze bardziej miękka i dopieszczona.

olejek kokosowy

Ponieważ oliwa magnezowa (szczególnie ta zrobiona w proporcjach 1:1) gdy wyschnie zostawia na skórze delikatnie lepkawą warstewkę, możesz ją zmyć czystą wodą jeśli Ci ona wybitnie przeszkadza (nie jest to konieczne i jest to kwestia indywidualna). Daj jednak zawsze minimum 30 minut na wchłonięcie się jonów magnezu i nie zmywaj oliwki przed czasem.

3. Jako środek na obolałe mięśnie, stawy, kości oraz na stłuczenia i obrzęki: spryskujemy obolałe miejsca i masujemy delikatnie. Jeśli masz siedzącą pracę i po wielu godzinach pracy odczuwasz ból i napięcie mięśni karku, możesz prysnąć oliwkę na okolice karku. Bardzo pomocne na zakwasy po treningu i dziecięce stłuczenia łokci czy kolan (pod warunkiem nieuszkodzonej skóry). Zostawiamy po wmasowaniu na minimum 30 minut i jeśli czujemy dyskomfort możemy spłukać (lub zostawić – kwestia indywidualna).

mięsnie

4. Jako odprężacz na stresy. Po prostu pryśnij np. na nadgarstek (tak jak to się robi z perfumami) i wmasuj pocierając nadgarstki o siebie. Warto mieć przy sobie spray w torebce np. gdy mamy stresującą pracę, ulga jest wyczuwalna i nadchodzi stosunkowo szybko (kilka minut).

spray-perfume-wrist

5. Do relaksujących masaży (dla zaawansowanych, gdy już skóra się przyzwyczai). Można aplikować metodą psikania lub nieco szybciej: odkręcić spray i wlać nieco oliwki w zagłębienie dłoni, następnie masować skórę od kostek w górę w kierunku serca. Można zrobić to samemu (tam gdzie sięgniemy), poprosić o pomoc członka rodziny lub zabrać ze sobą oliwkę magnezową gdy wybieramy się do naszego gabinetu masażu i poprosić masażystę by to zrobił.

masaż

Wszelkie zabiegi (kąpiele, moczenie stóp, aplikacja oliwy magnezowej) można stosować na początku naprzemiennie lub też razem (oliwka w ciągu dnia, a wieczorem kąpiel magnezowa lub moczenie stóp). Po pewnym czasie można się ograniczyć do samej oliwki magnezowej, zaś kąpiele czy moczenia stóp fundować sobie w miarę potrzeb już rzadziej. Wszystko zależeć będzie od oceny stanu samopoczucia.

Już po pierwszym dniu stosowania mogłam zauważyć dobroczynne działanie minerału: odprężenie i uspokojenie, miłe wyciszenie, zmniejszenie napięcia mięśni i… (choć generalnie nie mam już z tym problemów) jakby nieco sprawniej przebiegającą wizytę w toalecie następnego ranka 😉

Ciekawa jestem jakie będą Wasze wrażenia po zaprzyjaźnieniu się z oliwką magnezową. Ja w każdym razie wkładam do torebki i już się z nią nie rozstanę. Za dwa zeta tyle korzyści i tyle frajdy! 🙂

W następnym odcinku magnezowej sagi opiszę też wielorakie korzyści jakie można mieć w domu z zastosowania innego związku magnezu (tym razem z siarką),  a mianowicie dostępnej powszechnie  w każdej aptece i znanej głównie jako środek przeczyszczający tzw. soli angielskiej (inaczej sól gorzka, sól Epsom) czyli siedmiowodnego siarczanu magnezu MgSO4*7H2O.


Udostępnij:


90 komentarzy do “Mit brązowego (trzcinowego) cukru

  • PolishFactor napisał(a):

   Jezu! Cukier wyłącza układ odpornościowy? Różne bzdury słyszałem ,ale to bije wszystko. 🙂

   Przeżeramy się cukrem i to prawda. Zasada by nie szkodzić jest prosta jak drut. Niczego w nadmiarze i tyle.

  • Zamiast słuchać warto czytać, szczególnie doniesienia badaczy: cukier owszem JEST immunosupresantem ponieważ upośledza fagocytozę i jeszcze parę godzin po jego spożyciu jesteś bezbronny wobec mikrobów niczym małe dziecko: http://ajcn.nutrition.org/content/26/11/1180.abstract
   Nie mówiąc o tym, że działa prozapalnie: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17402291?dopt=Abstract
   Natomiast o tym, że cukier karmi raka wiemy już od jakichś stu lat, odkrył to noblista, biochemik Otto H. Warburg: https://pl.wikipedia.org/wiki/Otto_Heinrich_Warburg

  • PolishFactor napisał(a):

   Dla wszystkich co mają wątpliwości.

   Cukier jest niezbędny dla naszego organizmu i należy go spożywać!
   Dobowa dawka to jakieś 20g czyli dwie łyżeczki cukru odpowiednik 2kg warzyw i owoców.

   Trzymajcie się zasad patrona medycyny Hipokratesa, który madrze stwierdził:

   “Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To jest tylko kwestia dawki”. 🙂

  • To nie powiedział Hipokrates, tylko Paracelsus, to raz. Hipokrates powiedział „Niech pożywienie będzie dla was lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”, to dwa. A trzy – współczesny człowiek właśnie spożywa łyżeczkami cukier ZAMIAST warzyw i owoców, zapominając o tym, że owoce i warzywa to kopalnia witamin i minerałów, podczas gdy cukier jest ich złodziejem (jak mówi biochemia potrzeba np. aż 54 molekuł magnezu by strawić 1 molekułę cukru, z tym że cukier niestety zawiera zero magnezu na sto gram). Cukier jest ponadto neurotoksyną – silnie uzależnia tak jak papierosy czy alkohol. Można powiedzieć – jest to legalny narkotyk. I podobnie jak wszystkie narkotyki osłabia odpowiedź immunologiczną. Nie ma dawki cukru, która mogłaby ją wzmacniać – nie łudź się. Więc cukier w ŻADNEJ dawce nie może być dla nas lekarstwem, zawsze jest trucizną. To że coś ma kuszący smak nie znaczy, że od razu jest dla nas zdrowe.

   Jak się kończy zamienianie warzyw i owoców na rafinowany cukier? Tym, że ludzie chorują, ich dzieci chorują, ich rodziny chorują, przychodzą potem na tę witrynę w poszukiwaniu pomocy. Twoja rada pomocna nie jest, nadaje się jedynie do wywalenia na śmietnik. Zapoznaj się proszę najpierw z wiedzą na temat na który pragniesz się wypowiadać lub dawać ludziom „dobre rady”. Tu nie jest forum na Onecie 😉

 1. Slw31 napisał(a):

  A co z innymi cukrami? Czy tylko sacharoza miałaby być szkodliwa? I czemu zawdzięcza ona swoją szkodliwość, przez jakie właściwości?

  „Jedna łyżeczka sacharozy dostarczona do organizmu powoduje wyłączenie systemu immunologicznego na kilka godzin.”

  skąd pochodzi ta informacja?

  • Slw31 napisał(a):

   Dzięki za linka 🙂
   Tak w zasadzie jest tam napisane tylko o glukozie. Wynika z tego, że jedzenie warzyw i owoców (przynajmniej znacznej części) również osłabia nasz układ immunologiczny (stwierdzenie o wyłączeniu tego układu jest przesadzone), ponieważ poza fruktozą jest tam również glukoza i w mniejszych ilościach sacharoza. Np. w 100g banana jest 2.39g sacharozy 4.98g glukoza i 4.85g fruktozy.

  • Natura nie jest głupia i nie produkuje warzyw i owoców aby nas zabijały lub nam szkodziły. Zauważ, że cukry zawarte naturalnie w warzywach i owocach obudowane są m.in. błonnikiem który spowalnia ich wchłanianie. Cukier z torebki wyciągnięty na siłę z roślin ręką człowieka i potraktowany chemikaliami to czysta sacharoza w pełni zasługująca na przydomek „biała śmierć”.
   Banany można jeść śmiało, niektórzy nie robią nic innego i sobie chwalą, bo wychodzi im to jedynie na zdrowie: http://www.30bananasaday.com/.
   Banany z ciemnymi plamkami na skórce, takie bardzo dojrzałe zawierają TNF (Tumor Necrosis Factor) mający działanie antynowotworowe: http://www.hoaxorfact.com/Health/full-ripe-banana-with-dark-patches-combats-abnormal-cells-and-cancer.html

 2. Jolanta Czajka napisał(a):

  Witaj, a melasa? Spożywanie jej w umiarze jest dopuszczone. Potrzebujemy przecież wszystkiego w równowadze, po trochu…jak i tłuszczu zwierzęcego, i roślinnego itd…:)

  • Najbardziej to potrzebujemy świeżych warzyw i owoców. 😀 Melasę owszem też mam w domu – karobową. Używam jednak oszczędnie.

 3. Donya napisał(a):

  Jako weganka zainteresowana jestem nie tylko tym czy cukier jest zdrowy czy nie ale czy jest weganski. prosze o udostepnienie zrodla w oparciu o ktore znajduje sie informacja o procesie oczyszczania , w ktorym uzywa sie osci pstraga. z gory dziekuje!

  • Kasia napisał(a):

   Poproszę o wiarygodne źródło tej informacji. Niestety, ale artykuł na stronie producenta zdrowej żywności, który czerpie z tego tytułu zyski absolutnie mnie nie przekonuje 😉
   Nigdzie indziej w sieci nie znalazłam (wiarygodnego) potwierdzenia tej teorii, ale może się mylę..
   Pozdrawiam i liczę na merytoryczną odpowiedź popartą stosownym piśmiennictwem 😉

  • Ale Biokurier jest czasopismem zdaje się, a nie producentem cukru. A tak w ogóle to po co Ci ta informacja o ościach pstrąga tzn. jakie ma ona dla Ciebie znaczenie? Chcesz jeść biały cukier? Czy byłby on rafinowany ościami pstrąga czy włosami morskiej syrenki jakie to ma znaczenie skoro dla ludzkiego organizmu JEST TO TRUCIZNA. Przemysłowo wyprodukowana i przetworzona procesami przetwórczymi, osłabiająca nasz system immunologiczny jak stwierdził noblista Otto Heinrich Warburg. Biała, brązowa, fakt rafinacji lub nie – nic tutaj nie zmienia. Jeśli chcesz być przewlekle zdrowa po prostu nie bierzesz tego do gęby, koniec kropka. Nadaje się co najwyżej jako peeling do ciała, do słodzenia jak już musisz stosujesz dary natury (jak daktyle lub miód) a i to umiarkowanie polecam. Jeśli zaś piszesz pracę magisterską na temat cukru i informacja o ościach pstrąga wraz z piśmiennictwem jest Ci niezbędna, to poszukaj jej w źródłach anglojęzycznych lub zadaj pytanie producentowi.

 4. Marleno,
  Zabójczą działalność cukru niestety jeszcze kilka lat temu znałam z własnej autopsji… W przesileniach jesiennych i wiosennych kiedy organizmowi brakowało wartości odżywczych, zawsze włączało mi się tzw. ssanie na jedzenie… a że niestety żyłam w głębokiej nieświadomości działania cukru, połykałam dziennie duże ilości słodyczy, zwłaszcza te z czekoladą mleczną… nie mijało kilka dni, a choroba się pojawiała, która mnie powalała na całego….
  Od 2 lat używam w kuchni wyłącznie ksylitolu i nawet zaraziłam tą manią najbliższą rodzinę, której mam nadzieję wyjdzie to na zdrowie. Nie dam rady wyeliminować wszystkiego co zawiera cukier ale czytanie etykietek co się kupuje to moja lektura podstawowa…. i często włos się na głowie jeży, jak się studiuje te składy :/
  Gratuluję Marleno strony, chylę czoła dla wiedzy i pracy którą w to włożyłaś. Pozdrawiam.

  • Dziękuję, Beth i zdrówka serdecznie życzę! 🙂 Mamy ksylitol, mamy zdrowe bogate w składniki odżywcze suszone daktyle, mamy prebiotycznie i antybakteryjnie działający miód – naprawdę cukier nie jest w ogóle potrzebny do szczęścia!

 5. honorata napisał(a):

  „Jedna łyżeczka sacharozy dostarczona do organizmu powoduje wyłączenie systemu immunologicznego na kilka godzin. ” czyli to ze codziennie pije wode z domowa zurawina [ robiona z cukrem] na chory pecherz , niestety nic mi nie pomaga bo przez cukier i tak moja odpornosc sie wyłacza ?

  • Przydaje się w niektórych recepturach kulinarnych gdzie potrzebny jest jego specyficzny smak. Natomiast na co dzień polecam daktyle. Jest to najzdrowsze słodzidło.

 6. Marysia napisał(a):

  Słyszałam, że z ksylitolu wątroba nie jest zadowolona… a co z wysoką temperaturą np przetworów? Jak się zachowuje ksylitol? Czy jest on dostatecznie przebadany? Sama go stosuję od kilku miesięcy i polecam na prawo i lewo, ale słyszałam ostatnio, że z tym ksylitolem nie jest tak różowo. Czy natknęłaś się na jakieś informacje na ten temat?

 7. Milo napisał(a):

  Witam.
  Bardzo ciekawy post I jako wegetarianina zainteresował mnie fakt podsunięcia przez Ciebie pomysłu słodzenia miodem. Ten bowiem jest pozyskiwany w niezbyt humanitarny sposób. Nie wiem czy taki zamiennik jest dobrym rozwiązaniem. Jestem ciekaw Twego zdania na ten temat bo widzę że posiadasz duża wiedzę.
  pozdrawiam.

  • Milo, co prawda na produkcji miodu znam się jak wilk na gwiazdach, ale póki co jakoś nie kojarzę aby pszczoły przez bartnika były zabijane czy coś. Spytam mojego bartnika czy jakąś krzywdę im robi 🙂

 8. Nim napisał(a):

  Ku przestrodze – padłam ofiarą ksylitolowego marketingu;) i po kilku latach okazało się, że z flory bakteryjnej jelit niewiele zostało, jakkolwiek zakrapianie zakatarzonego nosa kroplami ksylitolowymi (1 część ksylitolu na 10 części wody) przynosi efekt błyskawiczny:)

  Dziękuję za ten blog, wiele wartościowych treści. Powodzenia!:)

 9. Nim napisał(a):

  Rzecz w tym, że kiszonki i żywe jedzenie są w mojej kuchni normą, nie jem glutenu, mięsa i nabiału, a po testowym „odstawieniu” ksylitolu sytuacja poprawiła się w ciągu kilku tygodni, podobnie u mojego przyjaciela. Już po kilku dniach nasze brzuchy po jedzeniu przestały przypominać piłkę:) Inna sprawa, że być może chodziło o dawki – po oswojeniu z ksylitolem potrafiłam bez skutków ubocznych przyjąć spore jego ilości;)

  Na trop naprowadził mnie mój nie rosnący na ksylitolu zakwas z mąki gryczanej;), zaczęłam drążyć temat i spotkałam podobne spostrzeżenia we wpisach innych osób na którymś z forów, ich jelita podobnie wróciły do normy po odstawieniu.

  • Wszystkie poliole wiążą mniej lub bardziej wodę w jelitach (najmniej erytrytol), wszystkie też wymagają wytworzenia specyficznej flory bakteryjnej (dlatego dawki należy budować powoli). Nie fermentują jak cukry bo cukrami nie są. Nie nadają się zatem ani na zakwas, ani na wino, ani na ciasto drożdżowe, po prostu nigdzie tam, gdzie musi zachodzić fermentacja z udziałem cukrów. Poliole bowiem zwyczajnie nie są cukrami 🙂

 10. Milo napisał(a):

  Przepraszam jeśli to off topic, ale znalazłem nazwę dokumentu a propos wspomnianego przeze mnie wyżej tematu pozyskiwania (w sumie też samej produkcji) miodu. To „More than honey” z 2012 roku.
  Szczerze polecam.

 11. Milo napisał(a):

  Przepraszam, nie pomyślałem, że może go nie być na YT i nie sprawdziłem. Ja pobrałem go ze strony z torrentami. Nie wiem czy mam tu pisać konkretną stronę? Może bez spamowania napiszę, że to polska strona. Dział „TV”.

 12. Patrycja napisał(a):

  Każdemu, kto wątpi w szkodliwość sacharozy proponuję sprawdzenie na własnej skórze jego działania. Wystarczy na jakieś 3 tygodnie całkowicie wyłączyć z żywności sacharozę oraz wszystko, co może ją zawierać + ograniczyć spożywane owoce (najlepiej pozostać przy tych kwaśnych i to w małych ilościach). Jest to jeden z warunków I etapu kuracji przeciwko grzybicy ogólnoustrojowej.
  Po tych 3 tygodniach proponuję zjeść „z bomby” coś typowo skódkiego (ciastka, wafelki, batoniki; cokolwiek). Organizm powinien od razu dać feedback.
  Moja reakcja to prawie natychmiastowe złe samopoczucie + bół brzucha w ciągu pół godziny. Kiedyś zdarzyło mi się po takim rzucie z bomby na cukier nabawić biegunki. Z żadnym innym produktem nie miałam podobnej reakcji.
  Pozdrawiam – stała bywalczyni 🙂

  • Ja po każdorazowym spożyciu „czegoś słodkiego” np. kawałka ciasta podczas rodzinnej uroczystości (na co dzień nie jadam „takich rzeczy”) odnotowuję tzw. „sugar crash”: otępienie umysłu, osłabienie, spowolnienie reakcji, senność, bulgotanie w jelitach, ogólne złe samopoczucie i rozbicie. Pojawia się ok. pół godziny po spożyciu „smakołyku”. Owoce mogę jeść do wypęku i nigdy nie mam takich reakcji, wręcz przeciwnie – podnoszą mój poziom energii życiowej.
   I pomyśleć, że kiedyś byłam uzależnionym od słodyczy nałogowym cukrożercą! 😉 Nie wiem jak mogłam sobie coś takiego robić przez te wszystkie lata, wszystko przez głupotę, niewiedzę i łakomstwo.

 13. Chemik napisał(a):

  Typowe gadu-gadu pseudo-dietetyków i pseudo-chemików które ma na celu wyłącznie sianie zamętu i zachęcanie do kupowania produktów „zdrowych”, a za tym droższych, strasząc nieistniejącymi dolegliwościami. Cukry to nic innego jak węglowodany – dzielą się na proste i złożone. Sacharoza jest cukrem złożonym, składa się z fruktozy i glukozy i jej jedyną „wadą” jest to, że uwolnienie ładunku energetycznego jest trudniejsze niż w przypadku cukrów prostych i trwa nieco dłużej. Inwertowanie cukru nie powoduje tego, że staje się magicznie niezdrowy – inwertowanie (również znane jako hydroliza) polega na rozbijaniu sacharozy (cukru złożonego) na glukozę i fruktozę (cukry proste) przy użyciu enzymów (produkowanych przez pszczoły i/lub drożdże), dzięki czemu ładunek zawarty w cukrze ze sklepu wyzwala się szybciej, a niżeli z formy złożonej. Nie ma *żadnej* różnicy pomiędzy fruktozą z np. jabłka czy fruktozą z buraka – fruktoza to fruktoza. Podobnie rzecz ma się z glukozą, ale mniejsza o to. Proszę przestać wpierać ludziom, że nie potrzebują cukrów – węglowodany to główne źródło energii w naszej diecie, ludzki organizm jest przystosowany do trawienia i przyswajania cukrów w każdej postaci. Proszę też nie mamić ludzi dziwnymi „naukowymi” wynikami badań bez podawania rzetelnych źródeł.

  • Młody Chemiku! To co się dzieje w Twojej kolbie czy tam próbówce to jedna rzecz, a to co się dzieje „In vivo” czyli w organizmach żywych to druga. Naszego systemu odpornościowego nie interesują Twoje młodochemiczne wywody z czego się składa sacharoza i dlaczego. Z czego bądź by się nie składała, to organizm żywy musi ją zmetabolizować aby z niej mieć użytek na rzecz przeżycia np. zrobić glukozę czyli dalej energię (ATP i te sprawy – w Twojej kolbie tego nie znajdziesz choćbyś pękł). I do tego potrzebuje pewnych minerałów czyli mówiąc po chemicznemu pierwiastków. Tak się składa, że są to pierwiastki zasadotwórcze (jako chemik chyba wiesz co oznacza to pojęcie?). Oraz enzymy (w tym wypadku sacharaza) których nie mamy choćbyśmy pękli nieskończoną ilość ani/lub zdolność produkcyjną aby sobie wytworzyć ile nam się żywnie tylko podoba w celu opychania się słodyczami. Matka Natura nie przewidziała, że jej dzieci wpadną kiedyś na głupi pomysł opychania się nimi bezrozumnie.

   Nigdzie też nie powiedziałam, że nie potrzebujemy węgli, w tym cukrów. Mało tego, w terapii Gersona pacjenci dostają 13 soków marchewkowych bogatych w węgle/cukry, ale nie te sklepowe. Bynajmniej. I zdrowieją z raka! Więc ja bardzo proszę o przedstawienie badań naukowych z których jasno wynika, że spożywanie sklepowego cukru o którym wspominasz szkodliwe zupełnie nie jest, a nawet jakby wskazane „dla zdrowotności”. Bo przecież to się wszystko elegancko rozkłada i po zawodach. Rzetelne badania poproszę. I nie „naukowe” tylko naukowe poproszę. Jakby ktoś się wyleczył z raka jedzeniem słodyczy zamiast piciem soku z marchwi to też poproszę o źródła. Rzetelne! Toć i tu cukier i tu cukier, to co niby miałaby by być chemicznie za różnica – n’est pas?

  • biedny człowieku przez swe naukowe eksperymenty wyparował ci kompletnie umysł ,nawet biblia pisze ze Bóg brzydzi się wszystkiego czego dotknęła ludzka ręka > w czasopiśmie świat. wiedzy >z listopada 2012 JEST UDOWODNIONE ZE RAK ŻYWI SIĘ CUKREM RAFINOWANYM
   a Jezus ostrzega nas przed takimi korporacyjnymi sługami i mówi strzeżcie się uczonych w piśmie. cukier sklepowy zakwasza i niszczy komórki ciała
   to co stworzyła natura i dala za pokarm poszczególnym gatunkom zwierząt i ludziom jest zdrowe, poczytaj Genesis co Bóg dal człowiekowi do jedzenia a co jadł Daniel z towarzyszami w niewoli babilońskiej

 14. Chemik napisał(a):

  Niestworzone farmazony – cukier sklepowy jest hydrolizowany, został już rozbity. Nie potrzebujemy w naszym organizmie enzymów do trawienia sacharozy ponieważ jej nie spożywamy – cukier to glukoza i fruktoza-D. Nikt na świecie nie wyleczy raka sokiem z marchewek, a nawet sugerowanie takiej możliwości to kompletny absurd, który na dodatek jest szkodliwy, bo broń Boże ktoś weźmie taką radę do serca i doprowadzi się do stanu w którym guz jest już nieoperacyjny. Jeżeli chodzi o źródła, onus leży na autorze artykułu – to pani przedstawia teorie nie z tej ziemi, a ja podważam ich wiarygodność – logika nakazuje aby to pani udowodniła swoje teorie ponad wszelką wątpliwość, no chyba że mamy dziś dzień odwrotny. Ponadto, węglowodany to nie „węgle”, tylko związki organiczne węgla, ale to tak nawiasem.

  • Wszystko co przedstawiam na moim blogu jest jak najbardziej z tej ziemi. Terapia leczenia raka sokiem z marchwi (między innymi, bo terapia dra Gersona składa się jeszcze z innych czynników) jak najbardziej istnieje i ma się dobrze: wskaźniki 5-letnie przeżywalności ma dużo bardziej obiecujące niż metody konwencjonalne czyli wyżynanie, trucie rakotwórczymi substancjami i wypalanie promieniami, badania tutaj:
   http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9359807?ordinalpos=4&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum
   Nota bene po terapię Gersona sięgają najczęściej ci chorzy na raka, nad którymi medycyna konwencjonalna już rozłożyła bezradnie ręce każąc iść do domu i tam po prostu sobie umrzeć. Zresztą „Gersonem” można doprowadzić zdrowie do porządku nie tylko w przypadku raka, ale i innych „nieuleczalnych” chorób cywilizacyjnych. Zasada działania tego protokołu leczniczego opiera się na bowiem na mobilizacji sił układu odpornościowego ludzkiego organizmu. Tym jak wiadomo konwencjonalna medycyna się nie zajmuje, bowiem skupia się głównie na likwidacji skutków i objawów.

   A cukier jaki mamy w torebce nie jest hydrolizowany, jest to czysta rafinowana z surowca roślinnego sacharoza, która wygląda dokładnie jak sacharoza: krystaliczna bezbarwna i słodka. Nie mylić z syropem fruktozowo-glukozowym, jakże tanim i uwielbianym przez producentów wszechobecnym składnikiem każdej szanującej się przemysłowo przetworzonej karmy. A jak byś nie wiedział czym jest czysta sacharoza to zajrzyj sobie do encyklopedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sacharoza Cytuję: „Sacharoza jest głównym składnikiem (>99,5%) cukru spożywczego, zwykle trzcinowego lub buraczanego[3], stosowanego powszechnie jako środek słodzący[4].” Cukier spożywczy jak każdy cukier powoduje paraliż systemu odpornościowego do 5 godzin po spożyciu, badania tutaj: http://www.candidalibrary.org/cand_lib/article.php?id=354

   Nota bene prosiłam Cię o przedstawienie badań naukowych z których jasno wynika, że spożywanie sklepowego cukru o którym wspominasz szkodliwe zupełnie nie jest, a nawet jakby wskazane „dla zdrowotności”. I co? Nie znalazłeś? Nie szukaj, szkoda czasu – nie ma takich. Natomiast jest sporo badań z których jasno wynika, że cukier stołowy aczkolwiek uznawany za „nietoksyczny” jest zwyczajnym grabieżcą naszego zdrowia i witalności, sprzyjając zachorowaniom na nieco więcej chorób niż tylko otyłość i próchnica uzębienia. Dlaczego? Właśnie dlatego, że gdy niczego nie świadomy zajadasz sobie ze smakiem słodycza to na 5 godzin Twoje neutrofile są porażone, jesteś wtedy bezbronny niczym niemowlę (Twój układ immunologiczny nie jest w stanie Cię chronić, otumaniony cukrem). Zaburza też gospodarkę hormonalną, panów narażając na utratę testosteronu (hormonu męskości), a kobiety na cysty w piersiach i jajnikach. Nie mówiąc o tym, że zwyczajnie ogłupia i uzależnia (jestem byłym cukrowym narkomanem, wiem co mówię). Pisałam o tym wszystkim tutaj: http://www.akademiawitalnosci.pl/10-sposobow-rujnowania-twojego-zdrowia-przez-cukier/

   Odnośnie węglowodanów: w sensie chemicznym węglowodany to węglowodany, ale popularnie gdy się ma je na myśli jako makroskładniki pokarmowe, to mawia się o nich pieszczotliwie „węgle”. Ale to tak nawiasem.

 15. Chemik napisał(a):

  Jestem w stanie się zgodzić w jedynie pojedynczej kwestii – jedzenie cukru w nadmiarze, i tu podkreślam słowo nadmiar, powoduje zakwaszenie organizmu i nadmiar energii – ze wszystkiego powinno się korzystać w umiarze i każda substancja w nadmiarze jest szkodnia.

  • Więc spożywaj umiarkowanie sobie cukier i bądź umiarkowanie zdrowy. Ja prowadzę bloga dla ludzi nie umiarkowanie lecz przewlekle zdrowych. Więc sorry- ale na substancje, którym naukowcy JUŻ udowodnili szkodliwy wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego miejsca tutaj nie ma.

  • Doprawdy? W takim razie bardzo bym Cię Zuzo prosiła o wskazanie badań naukowych, z których jasno wynika, że cukier jest dobry dla zdrowia. Ostatecznie mogą być takie, które wskazują, że nie wywołuje żadnych szkód. Ja takich badań nie znalazłam, natomiast mamy mnóstwo badań wskazujących na szkodliwe działanie rafinowanej sacharozy na ludzki organizm: na ograbianie z ważnych minerałów, na osłabianie systemu odpornościowego, na powstawanie wielu chorób, na zachwianie równowagi hormonalnej itd. Podobnie jak każda inna żywność przetworzona (o ile w ogóle można nazwać to coś żywnością, bo niczego pożywnego tam przecież nie znajdziemy) każdy rodzaj rafinowanego cukru jest tak samo śmieciem żywieniowym i nie wnosi do życia nic pozytywnego za wyjątkiem uwodzącego smaku i neurotoksyczności (to dlatego uzależnia, a mówię to ja, były cukrożerca-narkoman). Więc zdrowy rozsądek i cukier w parze ze sobą NIE chodzą i nie oszukujmy się 😉 A rezygnacja z rafinowanych produktów to nie jest żadna paranoja tylko zdrowy rozsądek właśnie.

 16. Adam napisał(a):

  Napisano to w sposób zatrważający. Jakby jutro miał być koniec świata. Z powodu jednej łyżeczki cukru już po mnie.

  • Umrzeć nie umrzesz, ale na kilka godzin zablokujesz prawidłową pracę systemu immunologicznego. A wtedy w zależności od tego co się do Ciebie przyczepi w czasie gdy jesteś bezbronny jak niemowlę zależeć będzie czy będzie po Tobie czy nie. Po co ryzykować? 😉

 17. stefano5959 napisał(a):

  Zgadzam się w stu procentach z autorką tego blogu o szkodliwości cukru.Jako mały dzieciak jadłem cukier garściami bo zapotrzebowanie na kalorie były,po czterdziestu latach nie było u mnie już ani jednego zęba.Jedząc cukier w dalszym ciągu nabyłem się na moje szczęście niewielkiej nadwagi,obecnie unikam cukru,czuję się dużo lepiej,oczyściłem organizm ze złogów.Słodzę herbatę stewią lubię miód i nabrałem więcej wigoru.Podoba mi się rekontra względem CHEMIKA,niech chłopina wie kto tu rządzi.

 18. user1 napisał(a):

  Witam,
  doceniam wiele przydatnych informacji na tym blogu, ale moim zdaniem artykuły nt. cukru przynajmniej częściowo wprowadzają w błąd jeśli chodzi o przedstawianie go jako „białej trucizny” („Sacharoza spożyta w każdej postaci wyrządza w organizmie szkody.” itp.).

  W artykule podane są dwa główne argumenty za jego szkodliwością: 1) cukier pozbawia człowieka minerałów takich jak wapń i magnez oraz 2) cukier wyłącza układ odpornościowy organizmu na jakiś czas.

  Ad 1)
  Niby prawda, ale jak ktoś przeczyta ten artykuł i nie weźmie się za głębsze studiowanie tematu, to ma zafałszowany obraz rzeczywistości. Bo przecież takimi samymi „truciznami” („w złotym pucharze”, bo z odżywczymi dodatkami, ale cukier też mało kto wyżera prosto z torebki) są nie tylko powszechnie uważane za używki produkty jak kawa i cukier, ale też np. ser edamski, jajka, majonez, ryby, skorupiaki, wołowina, wieprzowina, mięso z królika, kurczak, wątroba, mięso jagnięce, cielęcina, biały ryż, dżemy, galaretki, kasza manna (http://www.naturalna-medycyna.com.pl/grzybice-wrog-nr-1-grzybica-candida-grzybica-pochwy/candida-leczenie-grzybicy-candida.html). Niby jak się dobrze wczytać, to w aż jednym miejscu w artykule jest wymienione w tym kontekście „pieczywo”, a przecież nikt po jego przeczytaniu nie będzie miał wrażenia, że np. chleb nasz powszedni jest „trucizną w szczerozłotym pucharze” (i słusznie). Nie ma zachowanych proporcji.

  Co zrobić, żeby zakwaszające produkty nie były szkodliwe? Ano OPRÓCZ nich (a niekoniecznie zamiast) zjeść odpowiednią ilość produktów alkalizujących. Ale tej informacji w artykule nie ma (gdzie indziej na blogu są ( http://www.akademiawitalnosci.pl/mit-produktow-pelnoziarnistych/#comment-8231 ), ale dokopanie się do nich i skojarzenie informacji zajmuje trochę czasu). Tutaj cukier=trucizna.

  Ad 2)
  No cóż, nie wyłącza całkowicie układu odpornościowego, tylko redukuje o skuteczność o 75% i nie zawsze, tylko pod warunkiem osiągnięcia odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Reszta się zgadza 😉 (z artykułem o badaniach Paulinga). Tu jest podobnie jak z pH: jeśli dobrze rozumiem, to o stężeniu glukozy we krwi decyduje indeks glikemiczny (no i oczywiście przyjęta dawka substancji). Okazuje się, że podobnie działającymi „truciznami” są wymienione gdzie indziej na blogu suszone daktyle, banany, fasolka szparagowa, pasternak i miód. Dlaczego nie ma artykułów o tym, jak mocno miód osłabia układ odpornościowy? Bo choć miód zawiera przeciwbakteryjne dodatki (ale czy przeciwwirusowe też? A jeśli tak, to na jakie wirusy działają?), to w większości to jednak „trujący” syrop glukozowo-fruktozowy. Czyli „trucizna w szczerozłotym pucharze”. Słabsza i naturalna, ale jednak. I czemu nie trąbi się o tym, jaka dawka „superzdrowych” daktyli redukuje zdolność białych krwinek do niszczenia wirusów? „Umiarkowanie polecam” i to wszystko? Gdzie ten dramatyzm, gdzie to bicie na alarm?

  A więc co zrobić, żeby i pod tym względem cukier nie miał szkodliwego działania? Znowu: w tym samym posiłku trzeba zjeść odpowiednią ilość produktów o niskim IG. W artykule takiej informacji nie ma, czy gdzieś na blogu jest – tego nie wiem, ale jest np. w artykule A. Janusa (link powyżej).
  Osobną kwestią jest to, ile tych np. owoców czy warzyw trzeba byłoby zjeść, żeby zneutralizować działanie danej ilości sacharozy.

  Szkodliwe jest praktycznie każde jedzenie. Współczesne warzywa i owoce zazwyczaj też (sztuczka z sodą oczyszczoną działa tylko na szkodliwe związki znajdujące się na powierzchni). Nawet czytanie tego bloga (tak jak i innych stron internetowych) prawdopodobnie szkodzi oczom, kręgosłupowi, układowi krwionośnemu itd. Pytanie brzmi: które jedzenie szkodzi na co i w jakim stopniu. A tego odnośnie cukru czytelnik się z artykułu raczej nie dowie, może on mu za to namieszać w głowie.

  Wiem, że najzdrowiej byłoby się odżywiać samymi warzywami, owocami itp., ale nie każdy ma ochotę jeść tylko „szarańczę i miód” (karmiący Candidę zresztą i zwiększającym ryzyko cukrzycy, a i spożywanie tkanki zwierzęcej jest odradzane na tym blogu). Jestem zwolennikiem „diety przedwojennej” ( http://www.akademiawitalnosci.pl/mit-produktow-pelnoziarnistych/#comment-3099 ), czyli faszerowaniu się takimi „truciznami”, przy których większość ludzi dożywało w dobrym zdrowiu późnej starości. W tym celu trzeba wyeliminować z diety faktyczne trucizny, które w sprzedawanych obecnie produktach się znajdują. Po przeczytaniu tego artykułu myślałem, że do takich należy cukier. Okazuje się, że wcale niekoniecznie, o ile się go nie przedawkuje. A nawet gdyby, to niestety trzeba by szukać na to innych argumentów niż te podane w artykule.

  Wolałbym, żeby wszystkie produkty miały odpowiedniki z poliolami lub stewią zamiast cukru, ale tak niestety nie jest. OK, to jest portal dla „przewlekle zdrowych”, ale czytają go również ludzie, którzy dopuszczają możliwość przejścia jakichś objawów chorobowych mniej uciążliwych niż lekarstwo, jakim byłoby poszczenie o samych roślinach całe życie, więc dobrze by było, żeby nie byli oni wprowadzeni w błąd. I proszę nie wzbudzać nieuzasadnionej paniki, bo od tego stresu jeszcze ktoś zakwasi sobie organizm 😉

  • Ogólnie to jak rozumiem najbardziej szkodliwe jest życie, bo od tego się umiera. 😉
   A teraz tak bardziej poważnie. Mylisz dwie rzeczy: rafinowany cukier (sacharozę – obojętnie w jakim kolorze i czy w postaci syropu z kukurydzy czy kryształków z buraka) oraz zawarte naturalnie cukry jakie Najwyższy umieścił dla nas np. w owocach. Tylko ta pierwsza substancja jest trucizną czy jak kto woli uzależniającą neurotoksyną (to mówię ja, były cukrowy narkoman oraz wraz ze mną mówią to liczne badania naukowe, niestety nie znajdziesz takich, które udowodniłyby podobnej szkodliwości miodu czy owoców dla odporności i gospodarki minerałowo-witaminowej u człowieka).

   Warto poczytać sobie też książkę W. Duffy „Sugar Blues. Zniewoleni przez cukier”. Z aptek cukier trafił do sklepów, dlatego ze spożycia kilku kilogramów „przed wojną” dotarliśmy do 70 kg rocznie na osobę. Przy czym cała moje rodzina cukru nie tyka, więc ktoś zżera ten przypadający statystycznie na nas. Cukier jest w chlebie, wędlinach i mrożonych paluszkach rybnych – wystarczy poczytać etykiety, od tego po prostu włos się jeży. To już nie jest śmieszne – ile „odtruwacza” o niskim IG (jak niskim?) należałoby z tym zjeść i kto to robi?

   Mnie osobiście poza tym wszystkim interesuje 100% odporności, a nie 75%. Ale rzecz gustu, oczywiście. 😉

  • user1 napisał(a):

   Ja rozróżniam te dwie rzeczy i po przeczytaniu artykułu tak właśnie myślałem, że tylko sztuczny cukier jest szkodliwy. Ale po paru godzinach „śledztwa” doszedłem do wniosku, że jednak nie. No chyba, że Pauling się mylił co do działania glukozy we krwi.

   A działanie uzależniające cukru to już zupełnie inna sprawa i np. dla mnie nie ma specjalnego znaczenia. Ja akurat mam niedowagę, a wejście do sklepu ze śrubkami robi na mnie większe wrażenie niż do sklepu ze słodyczami. Zdarzało mi się chyba, że robiłem zakupy w supermarkecie i dopiero potem przypominało mi się, że mogłem kupić też słodycze, ale na to nie wpadłem. Ot, produkt jak każdy inny. A co do badań, to ktoś tu pisał, że na niego suszone daktyle działają podobnie uzależniająco jak zwykłe słodycze, więc brak badań jeszcze niczego nie wyklucza.

   Uzależnienie też zależy od przyjmowanej dawki. Alkohol uzależnia, ale choć mnie on specjalnie nie smakuje, to zamierzam pić lecznicze dawki czerwonego ekowina (niekonserwowanego chemikaliami, niestety dość drogiego). Bo Francuzi od tego dłużej żyją i są na to badania (choć przecież alkohol zakwasza). Pigułki z resweratrolem (też drogie), które do tej pory łykałem, niestety takiej potwierdzonej skuteczności nie mają.

  • Alkohol to taki „cukier w płynie” – tak przynajmniej twierdzi dr Abram Hoffer, i chyba coś w tym jest – ma bardzo podobne szlaki metaboliczne. Dlatego gdy ktoś chciał się u Hoffera leczyć to dostawał w ramach terapii również zalecenia dietetyczne, z których najważniejsze brzmiało: zero cukru i alkoholu. Daktyli czy w ogóle owoców nie zabraniał. Oprócz cukrów zawierają one również wszystkie związki (witaminy, minerały, enzymy) dzięki którym te cukry zostaną bez szkody dla zdrowia strawione. Czego nie można powiedzieć o stworzonych ręką człowieka słodyczach czy alkoholach.

 19. mała MI napisał(a):

  Rozmawiałam dziś z sąsiadką. Skarżyła się na niskie ciśnienie. Była z tym u lekarza, który zabronił jej pić na to niskie ciśnienie kawę – bo to niezdrowe. I co zalecił lekarz? Gdy tylko sąsiadka poczuje się osłabiona ma wypić pół szklanki wody z łyżeczką cukru. Aż otworzyłam oczy ze zdumienia – i dopytałam: To było zalecenie lekarza? Potwierdziła. Po lekturze tego bloga i Cukrowego detoksu (czyt. otwarciu oczu na prawdę) aż włos mi się zjeżył co też osoba wykształcona, z autorytetem, poważaniem u ludzi – proponuje tej biednej kobiecie!

 20. ROZSADEK! napisał(a):

  Nie prawdą jest że : ,,organizm musi wyrównać parametry pH pobierając z tkanek alkalizujące minerały, a tych są cztery: wapń, magnez, potas i sód.” . Wyrównanie pH w organizmie odbywa się na skutek działania buforu węglanowego i fosforanowego, nie zbuforowane wartości jonów H+ są następnie transportowane do komórek poprzez kanał antyport z jonami K+ i tym samym wyrównuje się stężenie pH. Tyczy się to tylko potasu. Ta komórkowa wymiana jonów K+ na H+ jest krótkotrwała, występuje do czasu aż bufor węglanowy „odnowi się w płucach, poprzez usuwanie CO2 (stąd charakterystyczne dyszenie u osób z kwasicą metaboliczną) i w nerkach gdzie już bezpośrednio wydzielane są jony H+, chyba że mamy do czynienia z patologią utrzymującą stele niskie pH, jak to się dzieje np. w kwasicy ketonowej, przy ZA MAŁYM SPOŻYCIU GLUKOZY (<100 g/d) np. w anoreksji. Jest to całkowicie fizjologiczny proces, który ciągle nam towarzyszy, bo nasz organizm jest stale zakwaszany na skutek metabolizmu (np. podczas wysiłku fizycznego) i nie ma to na niego negatywnego wpływu. I nie rozumiem w jaki sposób glukoza miała by zakwaszać organizm, poza tym że jest głównym substratem metabolicznym, ale jest to proces niezbędny do życia i całkowicie fizjologiczny.
  Co więcej nadmiar glukozy może powodować wyższe stężenie sodu w organizmie, poprzez utratę płynów ubogich w elektrolity (diurezę osmotyczną), a następnie aktywacje układu R-A-A, więc tym bardziej nie rozumiem w jaki sposób miał by cukier kraść organizmowi elektrolity.
  Niezbędnym do wchłonięcia glukozy do komórek jest hormon insulina, która ma działanie także "wpompowujące" potas do komórek.
  W celu dalszego sprostowania, sok jelitowy zawiera sacharazę, gdyby go nie zawierał cukier byłby niemożliwy do z metabolizowania!
  Jedyny problem z cukrem jest jego indeks glikemiczny i ewentualne zanieczyszczenia, poza tym nie ma różnicy czy zostanie dostarczony w formie marchewki, buraka, czy wlewie dożylnym(w tym przypadku następuje późniejsze wydzielenie insuliny więc pewna różnica jest). Cukier jest błyskawiczne wchłaniany = osiągniecie szybko wysokiego stężenia we krwi = mocne pobudzenie trzustki i wydzielenie dużej ilości insuliny = większe ryzyko cukrzycy, jak i krótki okres sytości po spożyciu i ponowna potrzeba spożycia kolejnych pokarmów = ryzyko zespołu metabolicznego. Dlatego wszystko z umiarem i tyle.

  Bo sama glukoza jest niezbędna organizmowi :

  ,,Rola węglowodanów w ustroju człowieka

  Węglowodany pełnią w ustroju człowieka wiele znaczących dla życia i zdrowia funkcji.

  Są głównym źródłem energii dla naszego organizmu (spalenie 1 g dostarcza 4 kcal); glukoza stanowi jedyne źródło energii dla mózgu, rdzenia nerwowego i erytrocytów, jest wykorzystywana jako substrat energetyczny przez tkankę mięśniową, wątrobę, serce, nerki i jelita.
  Dostarczają w codziennym pożywieniu człowieka ok. 50–60% energii i nadają pokarmom cechy organoleptyczne.
  Są konieczne do utleniania kwasów tłuszczowych do CO2 oraz wody (w przypadku niedostatecznej ilości węglowodanów przyswajalnych w pożywieniu – <100 g/d – dochodzi do niecałkowitego spalania kwasów tłuszczowych i powstawania ciał ketonowych zakwaszających organizm).
  Mogą być wykorzystywane do syntezy aminokwasów glukogennych (alaniny, kwasu glutaminowego, kwasu asparaginowego, seryny, glicyny, histydyny, proliny).
  W połączeniu z białkami i lipidami (glikoproteiny, glikolipidy) wykorzystywane są do budowy struktur komórkowych.
  Stanowią w ustroju niewielki materiał zapasowy – jest nim glikogen w ilości 350–450 g, co może wystarczyć na ok. 12 godzin (zgromadzony jest w wątrobie, mięśniach i nerkach; przy niedostatecznej podaży węglowodanów w diecie dochodzi do glikogenolizy – uruchomienia glikogenu z wątroby).
  W przypadku niedostatecznej ilości węglowodanów w pożywieniu organizm syntetyzuje glukozę z białek (aminokwasów glukogennych) oraz częściowo z tłuszczu (z glicerolu z glicerydów) w procesie glukoneogenezy.
  Błonnik pokarmowy jako składnik nieprzyswajalny przez nasz organizm nie zwiększa wartości energetycznej pożywienia, a zapewnia jego właściwą objętość, dzięki czemu wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu. Włókno pokarmowe, drażniąc jelita, pobudza ich ruchy perystaltyczne, co w rezultacie przyspiesza wydalanie kału i zapobiega powstawaniu obstrukcji. Ze względu na zdolność do zmniejszania stężenia cholesterolu i glukozy w surowicy krwi wykorzystywany jest w leczeniu dietetycznym miażdżycy, cukrzycy i otyłości."
  źródło : http://dieta.mp.pl/zasady/show.html?id=68205

  Co do diety Gersona badania te według mnie nie są reprezentatywne, ponieważ grupy badawcze są za mało liczne, wyniki są podawane względem wybranych reprezentantów grupy stosującej dietę, nie zostały przeprowadzone kontrolowane badania itp. Przeprowadzając w ten sposób badania można udowodnić praktycznie wszystko, nawet to że CocaCola leczy raka.
  Serdecznie pozdrawiam i w kwestiach zdrowotnych polecam portale wydawnictw lekarskich i naukowych co by sobie nie zrobić nie potrzebnej krzywdy:)

  • Wydaje mi się, że mylisz pojęcia. Polecam przeczytanie książki „Przewodnik odkwaszania organizmu. Wpływ żywności na twój bilans kwasowo-zasadowy”, autorzy dr Susan E. Brown i Larry Trivieri Jr – tam znajdziesz wyjaśnienie swoich wątpliwości odnośnie spożywania rafinowanej sacharozy (bo to o tym CUKRZE traktuje artykuł, a nie o glukozie będącej paliwem dla naszych komórek – wbrew pozorom to nie jest to samo). Co do „wszystko byle z umiarem” to filozofia ta nazbyt często zawodzi, o czym pisałam tutaj: http://www.akademiawitalnosci.pl/tag/umiar/ – nie ma umiarkowanej ilości czegoś co nam nie służy (jest pustą kalorią) dopuszczalnej innej niż zero, bo dokładnie tyle nasz organizm takiego śmiecia żywieniowego dziennie potrzebuje. Istota żywa przeżyje prędzej na samej wodzie, a na wodzie z cukrem nie (patrz doświadczenie fizjologa F. Magendie). Jeszcze raz podkreślam, że słowo „cukier” w tym kontekście oznacza rafinowaną sacharozę.

   Co do terapii Gersona, to raczej trudno oczekiwać udowadniania tego, że układ odpornościowy zwalcza wszystkie choroby (od kataru aż po raka), więc na badania z podwójnie ślepą próbą z użyciem placebo raczej bym tutaj nie liczyła. Tu nie chodzi o Coca-Colę (czy jakikolwiek inny „czynnik sprawczy” w postaci wyprodukowanych ludzką ręką substancji) – znowu mylisz pojęcia. Polecam książkę „Cud terapii Gersona” autorzy Charlotte Gerson i dr Morton Walker. Możesz również obejrzeć film aby zapoznać się bliżej z tematem: https://www.youtube.com/watch?v=aC8vXde5fY8
   Zapewniam Cię, że nie zrobisz sobie tym krzywdy, a na pewno poszerzysz swoje horyzonty. Warto wiedzieć co miał nam do przekazania dr Gerson (w końcu też był lekarzem, a swoją terapię opracował na początku dla samego siebie by uwolnić się od cierpienia), poza tym… wiedza zawsze procentuje! 🙂

 21. kasia napisał(a):

  Przeczytałam cały blog jednak najciekawsza była polemika w komentarzach:) szukalam cos o cukrze … I właściwie znalazłam : Nasz organizm jest genialny i tylko my jestesmy tak zadufani w sobie ze wydaje nam się ze możemy nim kierować 🙂 cóż za niedorzeczność :-)))) Marleno, każdy cudotwórca leczący marchewka, każdy producent stewii, ksylolitów i innych wynalazków z radością patrzy na takie blogi. Zgadzam się z kolega lubiącym kuchnie przedwojenna 🙂 znam w miare zdrowych 90 latków i bardzo chorych wysportowanych 30 letnich weganow … Poprostu trzeba zaufać organizmowi i jego możliwościom a nie na sile mu wszystko ograniczać . Pozdrawiam 🙂

  • Aby stwierdzić czy marchewką można leczyć lub czy ksylitol i stewia działają na nas lepiej niż sklepowy cukier najpierw należy spróbować. Najlepiej długoterminowo. Masz rację – organizm zawsze powie z czym jest mu lepiej, a weganizm nie jest kluczem otwierającym bramę przewlekłego zdrowia (frytki i cola też są wegańskie).

 22. Ewa napisał(a):

  Chcialabym zapytac pania o opinię na temat używania do wykonywania przetworów domowych zamiast cukru fruktozy krystalicznej glukozy oraz pektyny .Z góry dziekuję za odpowiedź

 23. Ewa napisał(a):

  Tak wiem ponieważ z uwagą czytam Pani teksty . To może zadam pytanie w inny sposób . Czy wybór fruktozy krystalicznej ( do nabycia w sklepach ze zdrową żywnością) jest wyborem lepszym niz cukier sklepowy czy tak samo złym jako dodatek do przetworów.

 24. Magda O. napisał(a):

  Ciekawe co jest bardziej niebezpieczne – cukier czy chemia którą codziennie spożywamy w warzywach, owocach, mięsie i setce innych produktów?

  Ile lekarzy, tyle badań i opinii. Do każdej teorii można znaleźć „dowód”. Dla przeciętnego człowieka, niecierpiącego na alergie czy nietolerancje pokarmowe, sednem zdrowego odżywiania powinien być UMIAR i różnorodność. Bo wszystko jest trucizną. Nawet ekologiczne warzywa i owoce mogą być „trujące”, bo z robakami, bakteriami, pasożytami. Niedawno lekarz który „udowodnił” szkodliwość glutenu na organizm człowieka wycofał się całkowicie ze swoich tez i teraz nakłania do UMIARKOWANEGO jego spożycia.

  Jak czytam bujdy typu „jedna łyżeczka sacharazy wyłącza system immunologiczny na wiele godzin” to mi się chce śmiać. Codziennie piję kawę z jedną płaską łyżeczką cukru. Do tego dochodzą „poukrywane” cukry w różnych produktach choć nie jem batonów ani ciastek ze sklepów. Powinnam leżeć i kwiczeć zgodnie z tą teorią… Tymczasem od 9 miesięcy ani razu nie byłam chora. Był z kolei czas, gdy nie jadłam żadnego cukru, 2 razy w tygodniu uprawiałam sport, staram się jeść „zdrowo”. A mimo to nie mogłam wygrzebać się z jednego przeziębienia przez 2 miesiące. Winowajcą był stres.

  Zatem błagam, proszę nie prać ludziom mózgu.

  • Axel Tulup napisał(a):

   oczywiście, że obecna cywilizacja i jej „wytwory” w tym żywność we wszelkiej postaci, jest coraz niższej jakości i wpływa negatywnie na zdrowie. Tym bardziej właśnie teraz powinniśmy dbać o naszą „maszynerię” i niezwykle starannie selekcjonować produkty, którymi zapełniamy nasze żołądki. Jeżeli w prosty sposób możemy pomóc organizmowi zmniejszyć szprycowanie go niepożądanymi substancjami, to czemu tego nie zrobić? Nawet ta jedna łyżeczka cukru do kawy i niewinne kilka kosteczek czekolady dziennie, drążą skałę, jaką jest Twoje zdrowie i jest spora szansa, że za jakiś czas organizm da o sobie z tego powodu znać w ten czy inny sposób. Lepiej się o tym nie przekonywać na własnej skórze.
   Bez słodyczy naprawdę można żyć i to jak! Ja mam z tego powodu podwójną satysfakcję- raz, że nie jedząc niczego co zawiera cukier, oszczędzam mój organizm, który nie musi mobilizować wszystkich sił aby przetrawić taki superprzetworzony pokarm, a dwa, że mam satysfakcję z tego jak obserwuję ludzi, którzy nie mogą się powstrzymać od zjedzenia czegoś słodkiego. Im się prawie że ręce trzęsą, jak wkładają te torty, babki, serniki, makowce do buzi…i jakie wydają z siebie pomruki zadowolenia i rozkoszy…przekomiczne… To wtedy moje złośliwe EGO rośnie, bo ja daję radę, a oni nie 🙂

 25. Miki napisał(a):

  Możesz jeść wszystko zdrowe a i tak umrzesz więc może bez przesady z tym cukrem itd. Ludzie przewlekle zdrowi umierają mniej szczęśliwi i co to za życie długie i w zdrowiu. Pozdrawiam i życzę trochę umiaru bo autorka i tak umrze a że zdrowsza, może i co z tego. Ja tam po czekoladzie i tak jestem bardziej szczęśliwy a podobno szczęśliwi ludzie dłużej żyją no i jak to się ma do tego niejedzenia cukru.

  • Niektórzy są szczęśliwi na przykład po kokainie (na marginesie: badacze odkryli, że cukier pobudza w mózgu dokładnie te same ośrodki przyjemności, tylko jeszcze silniej). Mimo wszystko jestem szczęśliwsza NIE używając kokainy. I cukru też już nie muszę 😉

  • Miód posiada w sobie enzymy potrzebne do jego strawienia, cukier nie – on czerpie je z naszego organizmu. Dlatego miód w niewielkich ilościach stosuję w kuchni, zaś cukru nie (przydaje się zewnętrznie – do peelingu skóry podczas kąpieli).

 26. anacomito napisał(a):

  mam pytanie, to jak w końcu jest z ksylitolem? ostatnio wyszło, że mam lekko zagrzybiony organizm, lekko czyli tak, że nie trzeba panikować ale przyda się pobyć na diecie przez pół roku, no więc nie jem tych wszystkich rzeczy i używam ksylitolu. I byłam pewna, na sto procent przekonana, że jest czymś idealnym, że nie zrobi mi krzywdy, a tu jakieś rzeczy czytam, że coś wątroba i uwaga na ksylitol. Chciałabym się zapytać, jak z tym jest? czy mogę go normalnie spożywać i uchronię się od złego? dodam, że niewiele cukrów w ogóle spożywam, słodzę jedynie kawe, ponieważ jest obrzydliwa jeśli jest bez cukru, a i tak w sumie planuje przy okazji możliwości zakupu powrócić do guarany, więc kawki nie będzie. no więc jak to jest proszę o odpowiedź, pozdrawiam

  • Nie wiem co chodzi z tym „coś wątroba”, każdy pokarm spożywany w nadmiarze może być niemiły dla wątroby i całej reszty ciała. Jeśli chcesz delikatniejszy dla przewodu pokarmowego środek słodzący to polecam bratniego poliola czyli ertytrytol. Niewielkie ilości ani ksylitolu ani tym bardziej erytrytolu nie wywołują żadnej szkody dla nas.

 27. Witam
  Wspominałaś o ksylitolu i przetworach, jak zastąpić cukier ksylitolem? 1 do 1 ? Podobno ksylitol nie zagęszcza przetworów, więc dodajesz coś extra? Pozdrawiam

  • No tak w sumie trochę na oko daję, ksylitol jest minimalnie mniej słodki od cukru, ale też dobrze konserwuje. Niczego nie dodaję dla zagęszczania, ale wiem, że ludzie dają naturalną pektynę jabłkową (do nabycia w internecie).

 28. Można wysnuć wniosek, że ogólnie wszystkie produkty, które zakwaszają nasz organizm są niezdrowe i działają w naszym organizmie tak samo jak cukier, a oprócz niego zalicza się do nich między innymi mięso czy czarna herbata. Dlaczego więc tylko cukier jest tak napiętnowany jako niezdrowy? Wynikało by z tego, że jedynie warto jeść produkty nie obniżające naszego pH a więc warzywa i owoce.

  • Nie, kluczem jest równowaga, a nie jedynie alkalizacja. Rafinowany cukier ma na sumieniu wiele różnych grzeszków, nie tylko zakwaszanie, dlatego z całego serca polecam usunięcie go z domu (chyba, że potrzebujemy sobie zrobić peeling pod prysznic po taniości).

 29. Ostatnio zakupiłam ksylitol, lecz mam pewne wątpliwości, ponieważ wygląda jak ten rafinowany cukier, musiał być uzyskany metodą chemiczną. Ma więc w sobie szkodliwe związki albo w ogóle nie posiada nic wartościowego jak po procesie rafinacji?

 30. Właśnie ta struktura mnie zmyliła. Wspaniały blog! 🙂 Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam ciepło 🙂

 31. Próbuję robić zakwas gryczany .Znalazłam przepis w którym potrzebne są tylko mąka gryczana niepalona i woda.Niestety zakwas nie wyszedł.Drugi przepis jest z dodatkiem łyżeczki cukru i soku z cytryny.Chcę go wypróbować.No i tu problem z cukrem.Od ponad roku,czyli od czasu gdy pierwszy raz zaglądnęłam do Ciebie Marleno,nie używam cukru…Z tego co wyczytałam w komentarzu….ksylitol też nie zadziała w zakwasie…więc co by tu dodać? Miodu?Pozdrawiam ciepło 🙂

  • Smaczne-zdrowe napisał(a):

   Do zakwasu gryczanego wystarczy dodać wodę i zaszczepić to odrobiną wody od ogórków lub kapusty kiszonej… Nigdy nie dodaję cukru, mój zakwas zawsze wyrasta. Właśnie dzisiaj piekłam na nim chleb bezglutenowy. Do pieczywa też nie dodaję cukru, bo go nie używam. Ksylitol natomiast dodaję do wszystkich wypieków i przetworów i to już od kilku lat.

 32. Czy do slodzenia np. kawy lepszy jest miod czy stewia? Co zdrowsze? Nie jestem cukrzykiem. Z gory dziekuje za info.

 33. Miras napisał(a):

  Uważajcie na KSYLITOL bo Chińczycy wymyślili już go z genetycznie modyfikowanej kukurydzy. Patrzcie na kraj pochodzenia ksylitolu czy aby nie był spoza UE bo to podejrzane, najlepiej jak jest z Fiński. Zalecam unikanie zakupu ksylitolu gdzie na opakowaniu nie ma podanego kraju pochodzenia.

  Poproszę o jakieś linki gdzie jest podane jak pozbyć się dwutlenku siarki z owoców suszonych w jakiś prosty sposób. Daktyle bez SO2 są bardzo drogie, a jednak kiedy chcę się pozbyć cukru to muszę w zamian spożywać dwutlenek siarki w daktylach. Swoją drogą dlaczego owoce suszone bez konserwantów są droższe, przecież łatwiej je wyprodukować ponieważ cały proces produkcji jest znacznie krótszy. Ja sam sobie suszę jabłka lub gruszki na w słoneczne dni w lato i wysuszone mogą leżeć w słoikach kilka lat i nic im się nie dzieje, a te sklepowe muszą mieć koniecznie tą siarkę. Wg mnie to ewidentne trucie ludzi. Całe szczęście że mam duży ogród i mogę sobie wyprodukować dużą ilość zdrowych owoców i warzyw bez żadnej chemii.

  Co do cukru to po przeczytaniu artykułu i wszystkich komentarzy zamierzam ograniczyć trochę cukier. Niestety w tym roku zrobiłem gigantyczne ilości przetworów owocowych z cukrem trzcinowym. Ale zawsze mogę je porozdawać.

  Pozdrawiam wszystkich zdrowo się ożywiających.

  • Cząsteczka ksylitolu C5H12O5 składa się z pięciu atomów węgla, dwunastu wodoru i pięciu tlenu – bez względu na to jaki surowiec został użyty do produkcji. Nie można zmodyfikować genetycznie atomów! 🙂

 34. Marlenko czy dobrze rozumiem że nawet jak chiński,lub poza UE to ksylitol może być? Serdecznie pozdrawiam stała czytelniczka Twego bloga
  ewa

  • Jeśli ma dobrą jakość to czemu nie, choć z fińskim nigdy nie miałam problemów jeśli chodzi o jakość, a chiński to już różnie, jak się trafi, czasem jest bardzo dobry, a czasem do kitu.

Comments are closed.


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress