10 powodów dla których warto pić herbatkę z czystka

Zielona herbata jest słynna z tego, że ma dużo biologicznie czynnych substancji o działaniu antyoksydacyjnym i wzmacniającym układ immunologiczny, a więc chroniącym nas przed chorobami (np. nowotworami, infekcjami wszelkiego typu itd). Picie zielonej herbaty jest owszem zdrowe, ale nie pozbawione wad, a to za sprawą niezbyt zdrowych substancji psychoaktywnych zawartych w herbacie (teina, teofilina, teobromina – szczególnie dzieci należy przed tymi substancjami chronić).

Warto wiedzieć, że istnieje herbatka dużo mniej słynna i głośna, ale kilka razy silniejsza w działaniu i w dodatku pozbawiona tych niechcianych substancji. To herbatka z czystka (Cistus Incanus). Znana od wieków. Polecana przez św. Hildegardę z Bingen, która słusznie stwierdzała, że podstawą zdrowia są trzy filary: dieta, zioła oraz post. Do zaleceń świętej można dodać jeszcze codzienną porcję umiarkowanego ruchu jako czwarty niezbędny filar. Każda z tych rzeczy wzmacnia bowiem nasz układ odpornościowy, dzięki któremu choroby omijają nas z daleka.

Dzięki tym tradycyjnym trzem (a w zasadzie czterem) filarom możemy być przewlekle zdrowi całe swoje (bardzo długie!) życie. Bez leków, suplementów, szczepionek i innych nowoczesności, które wymyślone przez człowieka miały współczesnym społeczeństwom zapewnić nieustające zdrowie i długowieczność w zamian za poprzednie tradycyjne trzy filary, ale niestety nie zapewniły. Sprawdzają się bowiem bardzo średnio, a najczęściej wcale. Więc zapamiętajmy, że tych klasycznych filarów zdrowia nic nie zastąpi. To jest oryginał. Wszystko inne co zostało wymyślone potem to jedynie namiastka i nędzna podróbka.

cistus_incanusCzystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy tym całkowicie pozbawionym działań ubocznych czy też możliwości przedawkowania. Herbatkę z czystka mogą pić przy tym również dzieci, już od 3 miesiąca życia. Znakomicie smakuje z dodatkiem miodu i/lub soku z cytryny.

Jeśli jeszcze herbatki z czystka nie próbowaliście, to zachęcam do zaopatrzenia się w nią – oto 10 powodów (i to nie zmyślonych, ale takich za którymi stoi nauka) dla których warto to zrobić:

1. Dzięki temu, że jest niezwykle bogata w polifenole doskonale rozprawia się z drobnoustrojami, np. z wirusami. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych pomaga szybciej pozbyć się symptomów. Zanim więc sięgniesz po jakiekolwiek reklamowane w TV apteczne „lekarstwo na grypę i przeziębienie” – napij się herbatki z czystka. Jego skuteczność w przypadku infekcji potwierdziły badania kliniczne.

2. Mężczyznom cierpiącym w starszym wieku na przerost prostaty może przynieść ulgę z uwagi na swoje własności antyproliferacyjne i cytotoksyczne.

3. Usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu (szczególnie łatwo wiąże kadm), dlatego polecana jest szczególnie palaczom.

4. Z powodu swoich własności antybakteryjnych, antywirusowych i antygrzybiczych czystek przyniesie ulgę cierpiącym np. na łupież, łuszczycę, trądzik, egzemy, rozrost candida albicans, chroniczne i powtarzające się infekcje zatok, rozmaite grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażenia Helicobakter Pylori i inne schorzenia spowodowane namnożeniem się w ustroju niechcianych wirusów, bakterii i grzybów. Pomoże nawet tym, którym nie pomagają już żadne antybiotyki. Ma także działanie antyalergicznie (antyhistaminowe).

5. Pomaga zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, rozpuszcza zatory i zakrzepy.

6. Jest to roślinka silnie antyoksydacyjna, ma olbrzymią zdolność do wyłapywania wolnych rodników i  do obniżania aktywności kolagenazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład kolagenu), przez co działa odmładzająco, przeciwzapalnie i witalizująco na ludzki organizm.

7. Działa nawet na krętka wywołującego boreliozę. I to zarówno chroniąc przed zakażeniem (jeśli lubisz wycieczki do parku czy lasu to włącz koniecznie czystka do swojego codziennego menu, ponieważ odstrasza on kleszcze) jak i będąc ważną częścią ziołowego protokołu gdy zakażenie już miało miejsce: substancje zawarte w czystku „oklejają” krętki, przez co zostają one unieszkodliwione.

8. Można stosować czystka również w u zwierząt domowych w celu ochrony przed pchłami czy kleszczami.

9. Napar z czystka jest znakomitym środkiem wspomagającym higienę jamy ustnej. Przepłukanie buzi po umyciu zębów naparem z czystka śmiało zastąpi wszelkie drogeryjne płyny do płukania ust, w  których najczęściej jako substancja antybakteryjna używany jest toksyczny triklosan. Czystek działa również wybielająco na zęby, ponieważ posiada potężne działanie na bakteryjny biofilm – po prostu go rozpuszcza. Napar przeznaczony do płukania jamy ustnej można osłodzić ksylitolem lub erytrytolem dla dodatkowego działania antybakteryjnego.

10. Regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała. Jeśli ktoś ma problem np. z nieprzyjemnym zapachem potu (pachy, stopy), to zauważy po kilku tygodniach picia herbatki z czystka znaczną redukcję przykrego zapachu. Obok dezodorantu magnezowego jest to druga rzecz naprawdę warta polecenia.

Jak pić czystek?

Przede wszystkim długo i uparcie 🙂

Jednorazowe napicie się tej herbatki nic nie zdziała. Wypicie jej od czasu do czasu też nie. Po prostu należy pić ją regularnie, codziennie. Dopiero wtedy czystek pokaże nam cały swój (nomen omen) oczyszczający potencjał. Efekty odczuwalne mogą być nawet po tygodniu, choć takie bardzo zauważalne po minimum miesiącu regularnego stosowania.

Ziele czystka należy zakupić cięte, a nie mielone – wtedy widać zawartość, czy nie ma nadmiaru gałązek itd. Dobrej jakości herbatka z czystka powinna składać się niemal w całości z suszonych listeczków i kwiecia. Tylko w tańszej herbatce gorszej jakości znajdziemy w suszu dużo gałązek, co znacząco pogarsza smak herbatki. Czystek bio jest nieco droższy od nie-bio, ale daje gwarancję pochodzenia surowca z upraw kontrolowanych jak również jest po prostu lepszej jakości, lepszy w smaku.

Napar: łyżeczkę ciętego czystka zalać wrzątkiem i niech naciąga pod przykryciem ok. 10 minut. Odcedzić (jeśli masz wkładane do kubeczka zamykane sitko czyli tzw. zaparzacz do ziółek, to oszczędzasz sobie tej roboty) i po przestudzeniu wypić. 2-3 razy dziennie lub więcej. Zaleca się jedną porcję herbatki zaparzać wielokrotnie (można do 4 razy), co pozwoli na wydobycie z niej wszystkich dobroczynnych składników. Można napar dosmaczyć sokiem z cytryny i/lub posłodzić lekko np. miodem lub stewią.

Napar rodzinny profilaktyczny: w dużym litrowym dzbanku zaparzamy czubatą łyżkę stołową ciętego czystka i dalej jak w przepisie powyżej. Znakomita sprawa dla wzmocnienia systemu immunologicznego całej rodziny na przełomie sezonów gdy łatwo o złapanie katarów czy innych infekcji. Można zrobić też na upały jako napój typu Ice Tea, z dodatkiem kostek lodu, cytryny i listeczków mięty.

Odwar przy dolegliwościach cięższych lub o charakterze przewlekłym: Około 10 g  Cistus zalać 200-220 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut, odstawić na 20 minut do ostudzenia i przecedzić. Tak uzyskany odwar stosuje się zewnętrznie (okłady, płukanki, przemywanie) oraz wewnętrznie – 100 ml 3-4 razy dziennie (wszelkie stany zapalne, borelioza, nieżyt jelit i żołądka itd.), a także do lewatyw (doodbytniczo 150-200 ml).

ice-teaJako ziółko bogate w bioflawonoidy czystek doskonale współpracuje z witaminą C wzmacniając jej działanie (ważne przy infekcjach). Dr Klenner w swoim raporcie wspominał co prawda iż podawał soki owocowe jako źródło bioflawonoidów, lecz herbatka z czystka będzie miała jeszcze lepszy efekt synergiczny. Jak wszystkie ziołowe herbaty również herbata z czystka ma na organizm alkalizujący wpływ.

Jak widać ogólnie przyjęte stwierdzenie „na wirusy nie ma lekarstwa” jest w istocie niezmiernie dalekie od prawdy. 🙂

 

Pomocne linki:

1. Effects of Cistus-tea on bacterial colonization and enzyme activities of the in situ pellicle

Christian Hannigemail, Bettina Spitzmüller, Ali Al-Ahmad, Matthias Hannig

Journal of Dentistry, Volume 36, Issue 7 , Pages 540-545, July 2008

2. Cistus incanus (CYSTUS052) for treating patients with infection of the upper respiratory tract. A prospective, randomised, placebo-controlled clinical study.

Kalus U, Grigorov A, Kadecki O, Jansen JP, Kiesewetter H, Radtke H.

Antiviral Res. 2009 Dec;84(3):267-71.

3. Antiproliferative and cytotoxic activity of extracts from Cistus incanus L. and Cistus monspeliensis L. on human prostate cell lines.

Vitali F, Pennisi G, Attaguile G, Savoca F, Tita B.

Nat Prod Res. 2011 Feb;25(3):188-202.

4. Inhibition of human leukocyte function, alanyl aminopeptidase (APN, CD13) and dipeptidylpeptidase IV (DP IV, CD26) enzymatic activities by aqueous extracts of Cistus incanus L. ssp. incanus.

Lendeckel U, Arndt M, Wolke C, Reinhold D, Kähne T, Ansorge S.

Journal of Ethnopharmacology (2002) Feb;79(2):221-7.

5. Antibacterial and antifungal activities of Cistus incanus and C. monspeliensis leaf extracts.

 Bouamama H, Villard J, Benharref A, Jana M.

Therapie. 1999 Nov-Dec;54(6):731-3.

6. A polyphenol rich plant extract, CYSTUS052, exerts anti influenza virus activity in cell culture without toxic side effects or the tendency to induce viral resistance.

Christina Erhardt, Eike Hrincius, Anne Poetter, Karoline Droebner, Oliver Planz, Stephan Ludwig.

Antiviral Research (2010). Volume: 86, Issue: 1, Pages: A33-A33.

7. Effect of CYSTUS052 and green tea on subjective symptoms in patients with infection of the upper respiratory tract.

Kalus U, Kiesewetter H, Radtke H.

 Phytother Res. 2010 Jan;24(1):96-100.

8. A polyphenol rich plant extract, CYSTUS052, exerts potent anti influenza virus activity in cell culture without toxic side effects or the tendency to induce viral resistance.

Christina Erhardt, Eike Hrincius, Anne Poetter, Karoline Droebner, Oliver Planz, Stephan Ludwig.

Antiviral Research (2010). Volume: 86, Issue: 1, Pages: A33-A33.

360 komentarzy na temat “10 powodów dla których warto pić herbatkę z czystka

  • Tomasz Kryk pisze:

   Wiecie czystek można kupić z różnych źródeł. We wpisie pokazany jest czystek bio z wyselekcjonowanych upraw, trudno się dziwić że będzie drogi, ale też będzie najwyższej jakości. Czystek można kupić też taniej, ale rzeczywiście będzie on miał nieco inny smak, kwestią gustu już jest, czy lepszy czy gorszy. W internecie każdy znajdzie ceny jakie lubi, czasami warto jednak przemyśleć czy opłaca się iść „po taniości”.

 1. Asia pisze:

  Witaj Marleno
  Dziękuję serdecznie za kolejny wspaniały artykuł o tym co może nas przybliżyć do zdrowia.
  Mam pytanie dotyczące zaparzania czystka, czy na pewno to ma być wrzątek?
  Czy to nie zabije cennych wartości?

 2. Paulina pisze:

  Właśnie kończy mi się zielona herbata w liściach, więc być może wypróbuję. A co uważasz o piciu herbaty pokrzywowej? I czy to prawda, że po wypiciu herbaty pokrzywowej nie można przebywać na słońcu?

  • Marlena pisze:

   Pokrzywa jest super! Zasługuje na odrębny artykuł 🙂 Raczej nic nie wiem o jej działaniu fotouczulającym. Dziurawiec tak, ale pokrzywa nie słyszałam.

 3. Dominika pisze:

  O, nie wiedziałam nic o czystku. Na pewno kupię i będę pić, mam nadzieję, że mi zasmakuje. Herbata zielona już mi się trochę znudziła 🙂

 4. Dominika pisze:

  Przy okazji proszę o namiary na sklep gdzie można kupić czystek, a może znajdzie się w Twoim sklepie?

  Poproszę o kilka uwag na temat herbaty z pokrzywy i skrzypu.

  • Marlena pisze:

   Dominiko tak, jest czystek dostępny w naszym sklepiku. O pokrzywie i innych cennych ziółkach będę pisać niebawem.

  • Daria pisze:

   Mam koleżankę która piszę pracę magisterską na temat pokrzywy(robi różne badania laboratoryjne na pokrzywie itd) i nie jest niczym dobrym, zawiera kadm, który odkłada się w organizmie, dokładnie nie wiem co jeszcze bo nie zajmuje się tym ale to co się dowiedziałam zdecydowanie wystarczy mi do tego aby z pokrzywy zrezygnować!!!! Polecam artykuły farmaceutyczne na ten temat znajdujące się na witrynie: PubMed.

  • Marlena pisze:

   Wypij sobie raz pokrzywę z kadmem, a innym razem napar czystka, który ten nieszczęsny kadm chelatuje (wypłukuje). W ten sposób i wilk syty i owca cała. 😉

 5. Karolina pisze:

  Witaj!

  Znowu jakaś interesująca dla mnie nowinka, zamierzam wypróbować!

  Interesuje mnie hodowanie swojego czystaka, ponieważ mam ogród, czy w jakiś sklepach ogrodniczych można dostać nasiona? Na allegro nic nie ma, sam susz:/
  Fajnie byłoby mieś swoją „kontrolowaną uprawę” 😛

  Pozdrawiam!

  • Marlena pisze:

   Czy ja wiem? Opakowanie 100 g ekologicznego ziela czystka (starczające na ok. miesiąc kuracji) kosztuje tyle co butelka przeciętnej jakości wina, pudełko pralinek czy kilo żółtego sera. Nie jest tak źle, biorąc pod uwagę, że w naszym klimacie nie rośnie i należy je importować z krajów cieplejszych (Grecja, Turcja, Włochy, Hiszpania itd.)

 6. Agnieszka pisze:

  Witaj,

  A jak długo można taką herbatkę pić? Tzn chodzi mi najbardziej o dzieci. Czy to może być całe życie czy np miesiąc a potem przerwa? A czy w trakcie karmienia piersią można pić?

  Pozdrawiam,
  Agnieszka

  • Marlena pisze:

   Nie odnotowano jak dotąd żadnych efektów ubocznych związanych z herbatką z czystka. Nie ma też przeciwwskazań ani zaleceń odnoszących się do przerw (czyli może być spożywany bez ograniczeń, podobnie jak zielona herbata).

  • kokaina pisze:

   niestety STANOWCZO ODRADZAM CZYSTEK PRZY KP. piłam go codziennie, przez 2-3 tyg. a synek zapłakiwał się przy piersi, szarpiąc, byłam pewna że nie mam pokarmu, bo czułam to po piersiach. Logicznie to tłumaczac- filtruje i usuwa wode, wiec nie ma jej dla mleka za duzo, wiem, bo w nocy chodziłam w wc tyle razy ile w ciazy, i juz nawet ciaze podejrzewalam. Odstawilam, bo mi sie znudzil, gdyz nawet go nie podejrzewalam i mleka nagle magicznie zaczelo przybywac a do wc nie wstaje wcale. Niczego innego w jadlospisie nie zmienilam.

 7. Sylwia pisze:

  Świetny artykuł, na pewno dzisiaj pójdę do sklepu Eko i kupię lub zamówię. Czy mogłabyś przybliżyć jak stosować herbatkę z czystka jeśli chodzi o koty?

 8. Weronika pisze:

  WItaj
  Świetny artykuł.
  Napisz coś o pokrzywie i z czym można połączyć pokrzywkę robiąc sok w wyciskarce .
  Pozdrawiam

  • aga pisze:

   Młoda pokrzywa majowa świetnie komponuje się z jabłkiem i cytryną. Czasem też wrzucam kilka liści mniszka, ale nie za dużo, ponieważ jest gorzki. Taki zielony sok jest pyszny i zdrowy.

  • "upierdliwa" pacjentka pisze:

   Nie tak łatwo trafić na myślącego lekarza. Może to Bydgoszcz ? Odpowiesz ?Też bym go „przetestowała”.

  • Lena pisze:

   o to, to, Bydgoszcz prosi o informacje na temat nawróconych lekarzy 🙂
   Uprzejmie prosi, dodam.
   Autorka jak zwykle, jak taki kompas naprowadza na wszystko, co dobre..
   pozdrawiam wszystkich przewlekłych i początkujących
   Lena

 9. meg pisze:

  Pani Marleno a co Pani myśli o Lapacho? wiem, że ma silne działanie antywirusowe, przeciw-pasożytnicze, bakteriobójcze i grzybobójcze ale ciągle jest brak jednoznacznych badań na temat ewentualnych skutków ubocznych

  • Marlena pisze:

   Moim zdaniem Lapacho nie za bardzo nadaje się jako herbatka dla całej rodziny, raczej powinno być stosowane terapeutycznie.

 10. Elżbieta pisze:

  Po przeczytaniu artykułu, na drugi dzień byłam w sklepie zielarskim i kupiłam Czystka. Powiem tak bez miodu i/lub cytryny jest dużo lepszy w smaku jak sama zielona herbata. Dziękuję za świetne propozycje na zdrowie.

  • "upierdliwa" pacjentka pisze:

   Potwierdzam że jest bardzo dobry w smaku. Jestem przyzwyczajona do gorzkich herbat i do czystka też nic nie dodaje. Wiele innych ziółek porzucałam ze względu na smak.

 11. Magmarjo pisze:

  Witam 🙂 jeśli dobrze przeczytałam to cena w sklepie jest za 250 g tak? Najpierw mnie trochę zaskoczyła…drogo jak na mnie emerytkę ale w przeliczeniu na 100 gram to znowu tak dużo nie jest tym bardziej,że taka zdrowa pozdrawiam.

 12. dddd pisze:

  mogłaby pani cos napisać o wodzie z kranu, jaką pani zaleca pić albo jaki filtr stosować ewentualnie, pozdrawiam .

  • Marlena pisze:

   Od dawna nie kupuję butelkowanej wody. Mam w domu dzbanek filtrujący (typ Brita) i używam go na co dzień.

  • Mario pisze:

   Moze Pani mi tez napisze cos o piciu wody z kranu, interesuje mnie ten temat.
   Prosze o odpowiedz.

 13. o.laz pisze:

  dziękuję stukrotnie za tę inspirację! o czystku usłyszałam w radiu jakiś czas temu i miałam go w szafie ale uzywałam z rzadka. po przeczytaniu tego artykułu postanowiłam to zmienic i dziś nakręciłam moją 4-letnią córkę na wspólne robienie „czyszczącej herbatki” póki co z samym miodem. herbatka okazała się 100% sukcesem! musiałam dorobić drugi dzbanek jak się cała rodzina przypięła :D. co więcej – mój młodszy (niespełna dwulatek) też pił czystek z miodem powtarzając „mniam mniam” przy czym muszę zaznaczyć że nie jest on łatwym przypadkiem – po tym jak jakiś miesiąc temu zlikwidowałam wszelkie sklepowe soczki pił tylko mleko z piersi (a to już niedługo się zakończy) i niewielkie ilości wody – obraził sie całkiem na soki wyciskane i nijak nie mogę go do nich przekonać 🙁

  Marleno – jeszcze raz dzięki za ten artykuł i całą witrynę. Dzięki tobie żywienie=życie mojej rodziny zmienia się powoli ale konsekwentnie na lepsze!

 14. hardaska pisze:

  Czytałam ostatnio w książce francuskiego doktora Jeana-Pierra Willema (tworcy szkoly kształcącej naturopatow i jednoczesnie lekarza), że zioła to też w pewnym sensie lekarstwa i że nie należy stosowac bezustannie. Taką kurację jakąkolwiek herbatką ziołową można prowadzic przez 20 dni, ale potem zrobic sobie przerwę np 2 tygodniową. Pozdrawiam Beata

  • Marlena pisze:

   Zgadza się jeśli chodzi o oddziaływanie wszelkich ziół, jednak nie wszystkie są jednakowe. Rośliny takie jak herbata (camelia sinensis), mięta czy rumianek są od pokoleń parzone i pite przez ludzi nawet i codziennie i przerwa w stosowaniu nie jest wymagana. Czystek należy przypuszczalnie właśnie do tej kategorii. Nie ma bowiem stwierdzonych żadnych działań ubocznych związanych z codziennym stosowaniem, podobnie jak nie ma ich zielona herbata czy herbatka miętowa, które także można bez przeszkód pić codziennie i nie trzeba robić przerw.

 15. Asia pisze:

  Marleno,
  Piszę tutaj bo nie wiem czy docierają do Ciebie moje maile na kontakt.
  Jakis czas temy pytałam Ciebie o sól Epson a kilka dni temu o poradę jak prowadzisz życie towarzyskie po zmianie diety.
  Daj znać czy takie maile otrzymałaś i będę cierpliwie czekać na odpowiedź
  miłego dnia

  • Marlena pisze:

   Asiu sprawdzę i odpowiem, mam spore zaległości w odpowiadaniu na maile, ponieważ codziennie dostaję ich bardzo dużo.

 16. viky pisze:

  Marleno…dzieki za te cenne informacje.
  Zbieram czystka co roku i susze bo wyczytalam kiedys ,ze jest bardzo zdrowy…ale jakos nigdy nie zabralam sie za picie z niego herbatek.
  Najczesciej byl skladnikiem oczyszczajacych parowek.
  Teraz to zmienie i wprowadze picie herbatek w rodzinie.
  Wlasnie niedlugo bedzie kwitl…..wiec artykul jak najbardziej na czasie:)
  Tym razem zasusze wieksza ilosc.
  Nie wiedzialam,ze liscie tez sie nadaja .
  Dzieki!
  Jestes kopalnia wiedzy i pozytywnej energii:)

 17. Katarzyna pisze:

  Marleno droga niestety nie posiadam wagi jubilerskiej a chciałam zrobić odwar czy mogłabyś napisać ile to jest 10g ziółka w przeliczeniu na łyżeczki, jestem zaziębiona i pierwszy raz powiedziałam że nie dam za wygraną nie polece do lekarza po antybiotyk tylko niech ten mój organizm walczy, pracuję z dzieciakami i co jakiś czas podłapuję od nich coraz to nowe choróbska ale staram się pomagać mojej odporności jak tylko mogę.
  Pozdrawiam:)

  • Tom pisze:

   Poprawnie będzie, że 1 łyżeczka to 5ml. Ale przy odmierzaniu wagi można w miarę ogólnie podać, że są dwa rodzaje sypkich miar. Typu drobnego/gęstego np. sól i to będzie 1 łyżeczka to około 5g. Natomiast jedna łyżeczka suszu to będzie około 3-4 g.

 18. catherine pisze:

  Dziekuje za blyskawiczny odzew! nastawiam ten odwar i zobaczymy jak sie bedzie komponowal z pasta do zebow domowej roboty:-)

  • Karola pisze:

   Czy może Pani napisać przepis na taką domową pastę do zębów, byłabym bardzo wdzięczna, płukankę z czystą właśnie przygotowałam 🙂
   Pozdrawiam serdecznie

 19. kowalus pisze:

  zapanowała moda na czystka…Jakieś nasilenie artykułów w sieci o nim… 😉
  Ponadto, super id zieki za wpis o ziolach – w koncu! Może zostaniesz drugą Stefanią Korżawską… 😉
  Zastanawia mnie czy jest jakieś zioło rosnące w naszej strefie klimatycznej, w Polsce o podobnym działaniu….?

 20. iga pisze:

  Witam, Marlenko zachęcona przez Ciebie do picia herbatki z czyskta zaczęłam zgłębiać temat i przy okazji natknęłam się na złoto jednoatomowe ( biały proszek ) w kontekście leczenia autyzmu. Marlenko czy coś o tym słyszałaś. Pozdrawiam Iga

  • Marlena pisze:

   Nie, nie słyszałam. Sądzę jednak, że podejście typu „wezmę magiczny jeden środek i będę zdrowy” nie bardzo jest właściwe. Nasz organizm to skomplikowana maszyneria i nie zadowala się jednym wyrwanym z kontekstu składnikiem. Lekarstwa-cud nie ma jednym słowem. Pozdrawiam wzajemnie.

 21. Karolina pisze:

  Pani Marleno mam takie pytanie-Moja mama leczy się na depresję i bierze leki, więc
  czy nie ma jakiś przeciwwskazań do picia herbatki z czystka? Świetny artykuł, dzięki!

  • Marlena pisze:

   Od niedawna czystek zagościł w moim domu, posmakował wszystkim. Jak do tej pory nie miałam jednak okazji wypróbować go przy chorobie, a to dlatego, że ja nie choruję 😉 Może znajdzie się kiedyś jakiś królik doświadczalny w rodzinie, to zdam relację. 🙂

  • Agnieszka pisze:

   A jak to zrobić żeby dzieci nie chorowały? Bo ja już wszystko próbuję. I kaszę jaglaną i ziółka i zero chemii i teraz czystek. Do tej pory zmniejszyła się ilość infekcji ale mimo wszystko jest ich sporo. Zobaczymy jak to będzie po stosowaniu czystka.

 22. Joanna pisze:

  witam,
  chciałam zapytać czy picie czystka w ciąży jest bezpieczne? Piję od kilku dni i podaję dwuletniemu dziecku ale zaczęłam zastanawiać się czy na pewno mogę (jestem w 8mc ciąży).
  pozdrawiam,
  Joanna

 23. catherine pisze:

  Znalazl sie krolik doswiadczalny:-) 2 dni pilam te herbatke litrami z zatok schodzily mi cuda trzeciego dnia zrobilam odwar i to byl przelom, po chwili poczulam takie lekkie uderzenie nie wiem jak to inaczej opisac i ulge zarazem po proces oczyszczania stale postepowal dzis juz 6 dzien walki znowu czuje smak yerby i po raz pierwszy moge powiedziec ze sie nie poddalam nie polecialam po antybiotyk tylko dzialam z natura:-) pracuje z dziecmi od roku i lapie od nich wszystkie chorobska dlatego gdybym za kazdym razem biegla po antybiotyk… a smak tez bardzo mi odpowiada zadnych miodow innych posladzaczy tylko czysta forma:-) kolezanka od miesiaca buja sie z tym samym dostala antybiotyk na 3 dni pomogl doraznie stowka odplynela bezpowrotnie w aptecznych czelusciach i zaczela tez pic czystek, bo warto:-)

  • janko pisze:

   cześć mam pytanie mam ogromny problem z zatokami, jak nalezy pić ten napar z czystka aby pomógł.

 24. kowalus pisze:

  nie lepiej pić np herbate z kwiatów polskiej dzikiej róży bądź kwiatów czarnego bzu?!
  Akurat jest okres i w tej chwili zaczęły kwitnąć i można je zbierać. Sam jutro jadę pod Poznań, gdzie rośnie tego pełno.
  Nie trzeba targać czystka z Armenii! Doceńmy co Polskie 🙂

 25. Katarzyna Czarnomska FarmyZdrowia pisze:

  Pani Marleno, Wspaniała strona! Ja też właśnie zaczęłam stosować to wspaniałe ziółko na mojego syna, którego kleszcz obdarował boreliozą. Dostał antybiotyk, który rozwala mu system immunologiczny w sposób masakryczny. Jestem bliska przerwania tej kuracji… Dzieciak pierwszy raz dostał antybiotyk, a tu po dwóch dniach zawalone zatoki, mega-katar i zapalenie spojówek, że oczy mało co nie wypłyną z orbit! Jaką ilość witaminy C powinnam zastosować u 8-latka żeby podkręcić mu samoobronę? Może zna Pani jakiś sposób na okłady na oczy? Z góry dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

  • Marlena pisze:

   Katarzyno, witaminę C stosujemy w ilościach jakie podpowiada sam organizm, bo tylko on wie ile jej aktualnie potrzebuje. To tak jakbyś zapytała ile wody dać odwodnionemu dziecku. Odpowiedź brzmi nie wiem! Daj (w częstych ale małych dawkach) tyle, aż będzie widoczny efekt w postaci poprawy samopoczucia. Więcej info na temat witaminy C zawarłam w tym artykule: http://www.akademiawitalnosci.pl/qa-001-najczestsze-pytania-na-temat-witaminy-c/
   Picie samej herbatki z czystka to przy boreliozie ciut za mało. Warto sięgnąć po cały arsenał ziołowej broni jaki otrzymaliśmy od Matki Natury. Polecam książkę na ten temat, autor Wolf-Dieter Storl „Naturalne leczenie boreliozy”, do nabycia w wielu księgarniach internetowych.

  • "upierdliwa" pacjentka pisze:

   Dobry test ilościowy C doustnej to do wystąpienia sraczki, czyli rozwolnienia ;). Natomiast dożylnie można taką dawkę jeszcze powiększyć, tyle tylko że trudno zgwałcić lekarzy do takiej kuracji. Efekty leczenia wysokimi dawkami vit. C są szybkie i nie dają działań ubocznych tak jak antybiotyki, jeszcze często zupełnie nieskuteczne.

  • Ewa pisze:

   Jesli chodzi o witaminę C i jej stosowanie w walce z infekcją, to najlepiej kupić jej czystą postać w sklepie z odczynnikami chemicznymi i do szklanki z wodą wsypać około łyżeczki i wypić. Po godzinie znów to samo i tak w kółko, aż do momentu pojawienia się lekkiego stanu rozwolnienia. To jest oznaka, że organizm jest już nasycony i więcej witaminy nie wchłonie i dopiero w tym momencie zaczyna się walka z chorobą. I, bez żartów, w ten sposób można wyleczyć się np. z grypy w 1 dzień. Tylko taka jedna szklanka napitku, to jak mniej więcej pudełko wit C z apteki, której dawka w żadnym wypadku ma nie wyleczyć nikogo z niczego.
   Aha, i ten sposób jest bezpieczny, bo organizm sam pokazuje, jaka dawka potrzebna jest dla danej osoby (dorosły wypije tego dużo więcej niż dziecko).

 26. teresa pisze:

  Z tym ze naturalne leczenie boreliozy czyli leczenie ziolami kosztuje tysiac zlotych i jak sie zglebi temat wsrod osob chorych to nie ma osoby, ktora wyleczyla sie z boreliozy ziolami niestety. To bardzo skomplikowana choroba i ludzie latami probuja z tego wyjsc. Gdyby za pomoca ziol dali sie z tego wyjsc to byloby cudownie ale tak nie jest.na inne lzejsze problemy pewnie ziola pomagaja bo sam stosuje ale nie w przypadku borellii.

  • Marlena pisze:

   To nie do końca tak jest, że „się nie da”, np. Daria właśnie ziołami wyleczyła się z borelii: borelia.pl zobacz bloga tej dziewczyny. Bardzo dobrze znany jest Protokół Buchnera. Tysiąc zł to koszt przesadzony.

  • lili pisze:

   tu sie mylisz Marleno, bo wlasnie z owej strony którą podałaś jest napisany koszt tysiąca złotych -leczenie ziołami właśnie.przy innych ziołach koszt 50 zl dziennie, to sa fakty, a nie przypuszczenia, za dobrze znam ten temat 🙂

  • Marlena pisze:

   Myślę, że zioła są równie ważne jak dieta i ogólnie styl życia. Równie ważne jak to co robisz i wrzucasz do środka jest ważne to czego NIE robisz i NIE wrzucasz do środka. Nie chce mi się szukać teraz czy Daria wspomniała, że wydawała tysiąc zł na swoje zioła ale najważniejsze, że jest zdrowa.

  • "upierdliwa" pacjentka pisze:

   Spróbuj zrobić testy (prywatne) koinfekcji do boreliozy. Jeżeli są dodatkowe zakażenia to leczenie samej boreliozy nie wypali. Leczenia samymi ziołami też nie jest łatwe i nie zawsze skuteczne, miedzy innymi ze względu na różne stopnie zaawansowania choroby i różne postacie pasożyta. Dobre skutki może dać leczenie biorezonansem w połączeniu z ziołami. Problem jest taki, że te wibracje na pasożyta muszą być prawidłowo dobrane, a u nas z tym to różnie, podobnie jak z głupimi konowałami. No i koszty serii zabiegów tez nie małe niestety.

 27. Gosia pisze:

  „W Polsce rozreklamowany został głównie czystek siwy – Cistus incanus Linne, przy czym przypisano mu właściwości innych gatunków czystka, szczególnie czystka ladanowego – Cistus ladanifer L., czystka laurolistnego (wawrzynolistnego) – Cistus laurifolius L. i czystka szarego (kreteńskiego) – Cistus creticus L. W celu zwiększenia sprzedaży przypisywane są Cistus incanus właściwości lecznicze nieprawdziwe, nadinterpretowane, co wprowadza pacjentów w błąd i niepotrzebnie daje nadzieje na wyleczenie z wielu poważnych chorób.” Tekst pochodzi ze strony: http://rozanski.li/ Według mnie warto wiedzieć takie rzeczy ponieważ ludzie, którzy chcą wyleczyć jakąś chorobę i stosują jakieś ziele, myślą , że im ono pomoże. A niekoniecznie tak może być- jak w przypadku czystka. Poprzez mylenie właściwości cistus incanus z innymi gatunkami.

  • Marlena pisze:

   Gosiu, podałam linki do badań w których akurat był używany właśnie Cistus Incanus. A co „reklamują” inne witryny i na czym opierają swoje twierdzenia to nie wiem. Ja lubię trzymać się faktów.

  • Marlena pisze:

   Zapytaj lekarza, ale raczej nie powinien mieć nic przeciwko temu. Herbatki ziołowe przy refluksie można z tego co wiem śmiało pić.

 28. Joanna J. pisze:

  Pani Marleno, moja mama (50lat) ma zakrzepicę żylną w lewej łydce. Czy mogę jej kupić do picia czystek? Czy mogę zrobić coś jeszcze? Lubi ziółka, więc nie będzie miała oporów przed korzystaniem..

 29. beti_r pisze:

  Uwielbiam czytać ci i w jaki sposób piszesz. Nic nie dzieje sie przypadkiem, więc na pewno nie przypadkiem Cię „odkryłam”, Marleno, pozdrawiam

 30. Jola pisze:

  Dodam swoje doświadczenie związane z czystkiem. Zachęcona artykułem zakupiłam porcję. Po czterech, czy pięciu dniach picia czystka pojawił się u mnie wielki katar (leczyłam się wit. C i wit. D w większych dawkach i uważam, że szybko minął), trzy dni płynęło mi z oczu i nosa (wyglądało jak mieszanka alergii i zapalenia zatok). A potem pojawiła się opryszczka. Okazało się, że oprócz mnie trzy inne osoby dostały opryszczkę po kilku dniach picia czystka, a jedna dostała ciężkiego półpaśca z powikłaniami. Nie wiem jak ten czystek dokładnie działa, dlaczego organizm reaguje w ten sposób (czyżby aż tak gwałtownie się oczyszczał?), ale warto być przygotowanym na tego typu reakcje. Jak dotąd nie odważyłam się zacząć picia na nowo. Może za jakiś czas.
  PS.
  Stałam się pasjonatką Pani strony. Pozdrawiam.

  • lusia pisze:

   Piję czystek z przerwami już dłuzszy czas ,bo duzo wyjeżdzam , nie stwierdziłam żadnych skutków ubocznych, piję go bez miodu i słodzenia, nie mam przeziębien.

  • Kasia pisze:

   Półpasiec to choroba zakaźna, to co, herbatką się zakaziła? Co za bzdury…

  • Marlena pisze:

   Półpasiec jest wywoływany przez wirusy z rodzaju herpes: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3%C5%82pasiec. Herbatką nie można się zarazić, ale to nie jest tak, że wirusy z rodzaju herpes są dla nas groźne tylko w momencie kontaktu z nim. Podobnie jak każdy inny wirus z tej rodziny (np. HHV-4 czyli wywołujący mononukleozę wirus Epsteina-Barr https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_Epsteina-Barr albo HHV-1 i HHV-2 czyli wirus pospolitej opryszczki herpes simplex https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_opryszczki_pospolitej) potrafi on „zakopać” się głęboko w komórkach (głównie nerwowych) i tkwić tam w uśpieniu, będąc niewidocznymi dla naszego układu odpornościowego (jest to tzw. postać latentna wirusa, niewykrywalna podczas badań – może ona trwać od kilku godzin do kilkudziesięciu lat). Aktywuje się ta postać albo pod wpływem osłabienia odporności (np. przed miesiączką lub podczas niej, podczas przeziębienia, wskutek stresu itd.), albo właśnie na skutek działania niektórych ziół antywirusowych, które go „wyganiają” z dotychczasowej wygodnej kryjówki. Dlatego jeśli mamy dużo poukrywanych tych „śpiących” wirusów, to i może się owszem zdarzyć taka reakcja gdy zaczniemy stosować antywirusowe zioła – pojawią się symptomy opryszczki, mononukleozy, półpaśca. Przestając w tym momencie stosować czystek (działający pozytywnie na układ odpornościowy) nie robimy więc dobrze, ponieważ uniemożliwiamy sobie pozbycie się dziadostwa z ustroju. To nie czystek bowiem sam w sobie jest winny – to poukrywane latami latentne wirusy wyłażą ze swoich kryjówek, a nasz układ odpornościowy ma ponowną szansę rozprawienia się z agresorami.

 31. Joanna pisze:

  Czytając post Joli chyba już poznałam odpowiedź… A chciałam zapytać, czy można pić herbatkę z czystka w okresie karmienia piersią? I czy oczyszczanie może mieć taki przebieg, jak opisuje to Jola?

 32. Agata66 pisze:

  To i ja dorzucę swoje trzy grosze. Czystka popijamy z mężem już ponad miesiąc i tak ja opisuje Jola u mnie po kilu dniach ;potworny lejacy katar, chrypka,kichanie.
  Pijemy dalej.
  Od 4 dni wzdęty brzuch, i bulgoty.
  Pijemy dalej.
  Dzisiaj u męża potworna biegunka.
  Pijemy dalej
  Być może to zbieg okoiczności,może jakiś wirus?? Pani Marleno, właściwie na czym polega to widoczne już po kilku dniach (lub miesiącu) oczyszczenie?

  • Marlena pisze:

   Być może zbieg okoliczności jeśli zaledwie po kilku dniach herbatki złapała infekcja. Herbatki ziołowe mające za zadanie wzmocnienie systemu odpornościowego działają raczej wolno, nie mają piorunującego efektu. A już na pewno czystek nie może być przyczyną najmniejszej biegunki, ponieważ nie ma działania przeczyszczającego.

   Czystek jest bardzo łagodną ziołową herbatką, którą mogą pić nawet dzieci, a działa w ten sposób, że pomaga usuwać z organizmu substancje toksyczne (np. metale ciężkie), jednocześnie jest bogatym źródłem cennych substancji posiadających własności antyoksydacyjne, antyzapalne, antybakteryjne i antywirusowe. Dlatego gdy regularnie pijemy czystka zamiast np. kawki to po prostu czujemy się lepiej 🙂

  • Ania42 pisze:

   U mnie od 2 miesięcy, od kiedy pije czystek wystąpiły silne wzdęcia i bulgoty, myślałam, ze to powrót endometriozy i po 2 miesiącach męczarni pobiegłam do ginekologa, ale badanie to wykluczyło, dopiero olsnilo mnie, ze te wzdęcia mam tylko i li tylko po czystku, bo nigdy nie miałam problemu z układ pokarmowym, wiec albo zależy to od odmiany czystka, albo nie przebadano tego ziolka dokładnie

  • Marlena pisze:

   Aniu, nie wszyscy tolerują herbatki ziołowe tak samo. I to dotyczy nie tylko czystka, ale również innych herbatek, nawet popularnej miętowej, rumianku, skrzypu, pokrzywy, roiboos, hibiscus itp. Jedyne wyjście to po prostu pić inne herbatki a nie te, które stanowią dla nas problem.
   Natomiast co do samego czystka, to w literaturze znajdziemy również pośród wskazań do jego używania choroby żołądka i jelit, wzdęcia, zaparcia, biegunki (podaję za: „Czystek – śródziemnomorski cud natury” autorzy Rafał Hudy, Aleksander Wójcik, str. 20). Skoro więc czystek na te przypadłości jest pomocny to jak może je powodować?

 33. Jola pisze:

  Jednak trudno mi się zgodzić z tym, że to łagodna herbatka. Moje objawy i znajomych zdecydowanie temu przeczą. Tak się składa, że te wszystkie wymienione przeze mnie osoby już od jakiegoś czasu dobrze się odżywiają i pewne procesy oczyszczania zostały już wcześniej uruchomione, jednak już kilka dni picia czystka wystarczyło do ostrej reakcji organizmu. Nie piję już dwa tygodnie, ale ciągle odczuwam drapanie w gardle lub nagle pojawia się katar, który po chwili znika, pojawiają się dolegliwości przewodu pokarmowego, odzywają się stare sprawy, o których już prawie zapomniałam. Podobno proces zdrowienia polega na tym, że wychodząc z chorób przewlekłych musimy ponownie przejść przez fazę ostrą. Ważne, żeby wytrwać wspomagając organizm przez podnoszenie odporności i nie tłumić objawów lekami.

 34. Jola pisze:

  Zasięgnęłam opinii na temat czystka u osoby, która bardzo dobrze zna się na ziołach. Niestety nie jest to niewinne ziółko nadające się do picia dla całej rodzinki. Czystek ma bardzo silne działanie. Jak sama nazwa „czystek” wskazuje, czyści organizm dokładnie, niestety wywala nie tylko rzeczy złe, ale i dobre. Wyjaławia organizm. Skojarzyło mi się to z silnym antybiotykiem. Uważam, że biegunki o których pisze Agata66 mogą być reakcją na takie wyjałowienie. Jem dużo warzyw i owoców, trochę kiszonek, ale jak widać to za mało żeby powrócić do równowagi. Myślałam, że mam problem z wygojeniem opryszczki, a okazało się, że w tym miejscu pojawił się zajad świadczący o awitaminozie. Biorę się za naprawę szkód, a do picia czystka już nie powrócę i zalecam wszystkim dużą ostrożność podczas jego używania, bo ja dorobiłam się takich reakcji tylko po 4 dniach picia.

  • Marlena pisze:

   Zależy w jakiej formie go stosowałaś. Czystek jak wszystkie zioła może mieć silniejsze działanie jako odwar, ale jako słaby napar z 1 łyżeczki na szklankę działa bardziej profilaktycznie niż stricte leczniczo. Dlatego nie sądzę aby zwalanie winy na 4-dniowe picie tej herbatki za awitaminozę było sensowne. Awitaminozy nie powstają w ciągu kilku dni.
   Nie zauważyłam żadnych nieprzyjemnych reakcji po czystku ani u siebie ani wśród członków mojej rodziny czy też znajomych. Nie znalazłam też żadnych tego typu doniesień od innych użytkowników na forach internetowych. W istocie badania nad czystkiem potwierdzają wręcz coś przeciwnego: jeśli dopadła infekcja to czystek pomaga ją zwalczyć ponieważ potrafi rozpuszczać biofilm szkodliwych drobnoustrojów. W tym sensie na pewno czyści ustrój. Natomiast na pewno nie ograbia nas z witamin.

   Dlatego proponowałabym Tobie uważniej przyjrzeć się diecie jak również pójść do apteki po witaminę B2 (lub B-complex). Takie czynniki jak stres, ciąża, przyjmowanie antykoncepcji doustnej i inne mogą spowodować zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B a także inne składniki odżywcze (wit. C, E, magnez).

 35. Jola pisze:

  Czystek stosowałam jako napar z 1 jednej łyżeczki, zalewany jeszcze kilkukrotnie w ciągu dnia. Od tej pory minęły już 3 tygodnie. Do diety stosowanej przez ostatni rok nie mogę się przyczepić – mocno ograniczone lub zerowe mięso, nabiał, gluten, dużo warzyw i owoców, świeże soki. Pozostałe wymienione czynniki nie wchodzą w grę, nawet stres ostatnimi czasy udało się ogarnąć. Magnez- zrobiłam dezodorant i bardzo go sobie chwalę, wit. C – co pewien czas suplementuję i ostatnio piłam dużo jak to nazywasz Marleno sprajtów, żeby zlikwidować katar, wit. B – pożeram wprost zielony groszek, bo niedługo się skończy, wit. E – różne oleje nierafinowane, więcej niż kiedyś ryb, orzechy i ziarna. Naprawdę nie mam na co innego zrzucić winy. Nadmienię, że wszystkie cztery wymienione przeze mnie osoby co najmniej od roku bardzo pilnują tego co jedzą, same pieką chleby z dobrej mąki, nie używają wcale lub prawie wcale cukru, nabiału itd. To, że u wszystkich pojawił się wirus opryszczki nie może być przypadkiem. Tak uważam, ale każdy może mieć swoje zdanie.

  • Marlena pisze:

   Trudno powiedzieć dlaczego. Ja już moją opryszczkę „odchorowałam” podczas kryzysu ozdrowieńczego przy moim pierwszym poście Daniela i do tej pory nie wróciła, również pozostali członkowie rodziny nie mieli żadnych symptomów ze strony układu odpornościowego (też pijemy czystusia w domu, będzie gdzieś tak już ze trzeci miesiąc).

 36. Jola pisze:

  Jedna z wymienionych przeze mnie osób opryszczkowych powiedziała mi, że piła czystka razem z córką i córka miała po kilku dniach bóle brzucha i biegunkę.
  Z tego wynika, że reakcja zależy od stanu oczyszczenia organizmu (jeszcze nam daleko do Ciebie Marleno) i uzupełniania mikroflory jelitowej na bieżąco. Do tego pewnie dochodzą sprawy związane ze sposobem życia i rodzajem pracy itd. i dopiero ta mieszanka uwarunkowań powoduje, że jeden organizm reaguje na coś tak, a drugi inaczej. Może będę piła czystka raz na miesiąc, już bez dolewek, jako taki mały kop do oczyszczania. Szkody nie powinien wtedy zrobić, bo za krótkie stosowanie, a może zmobilizować organizm do działania.
  Pozdrawiam i czekam na dalsze ciekawe artykuły.

  • Marlena pisze:

   Jolu, pewnie. Każdy z nas jest inny. Generalnie czystusia bardzo lubię i cała moja rodzinka też i tak jak wspomniałam nie mieliśmy jakichkolwiek sensacji po nim.

  • "upierdliwa" pacjentka pisze:

   Pani Marleno, chyba właśnie w tym rzecz, jak pani Pisze, że każdy z nas jest inny. Na moim przykładzie – pomidory powszechnie polecane dobre, zdrowe warzywo. Ja po pomidorze mam mdłości, nigdy ich nie jadłam. Na Vega teście wyszła mi całkowita nietolerancja. Co ciekawe, ktoś w bliskim ze mną pokrewieństwie również zupełnie nie toleruje pomidorów.
   Pozdrawiam

 37. kaska pisze:

  Po zakupie czystka szukałam w internecie jak stosować i gdzieś wyczytałam że po wypiciu zalać fusy jeszcze raz i wtedy uwalnia się to całe dobro z czystka, czy można tak robić wtedy łyżeczka dziennie starczyła by na dwa razy rano i wieczorem, i jeszcze jedno pytanie czasem zaleję rano i piję koło południa czy tak można czy jakieś związki się ulatniają.

  • Emy pisze:

   Czytalam,ze szczec sukiennicza jest skuteczna,ale stosowana w polaczeniu z klaczem rdestu japonskiego ,kocim pazurem i czystkiem.Laczenie tych wszystkich ziol jest bardzo wazne,poniewaz kazde z nich ma swoje zadanie.Maja one jednoczesnie leczyc zakazenie,usuwac stan zapalny oraz uaktywnic system immunologiczny.Ponadto nalezy zwiekszyc wit.D3 oraz Magnez.Nie stosowalam tego jeszcze,poniewaz mieszkam za granica i nie bardzo sie orientuje,gdzie mozna to wszystko nabyc,glownie chodzi mi o rdest japonski.Mysle,ze za jakis czas to wyprobuje.Bylam leczona antybiotykami zgodnie z zaleceniami lekarza-przez 40 dni,ale badanie wykazalo,ze leczenie nie bylo skuteczne. Probowalam pic czystek,ale po ok.tygodniu pojawily sie u mnie nudnosci z kazdym dniem coraz silniejsze.Kiedy dochodzilo juz prawie do wymiotow przerwalam kuracje.

  • Dawid pisze:

   Nie ma przeciwwskazań jeśli chodzi picie herbaty z czystka przez kobiety w ciąży.

 38. robert pisze:

  Witam
  Czy herbate z czystka mozna podawac rocznemu dziecku ?
  A jesli tak to w jakich ilosciach I jak czesto ?
  Prosze podac mi link gdzie u Pani mozna kupic magnez
  Pozdrawiam

 39. Ki pisze:

  Witam,

  mam pytanie odnośnie informacji, iż „można stosować czystka również u zwierząt domowych w celu ochrony przed pchłami czy kleszczami” Jak? Zewnętrznie? Wewnętrznie? 😉

  Pozdrawiam

 40. maaaa pisze:

  Od kilku dni pije czystka i tak jak ktoś wyżej wspomniał, rano z nosa mi się leje, ale coraz mniej i mam wzdęcia, bulgotanie w jelitach i wczoraj miałam biegunkę.
  Mam pytanie. W jakich celach stosuje się okłady? Mam alergię kontaktowa na dłoniach. Czy można je przemywać albo okładać. Czy można robić okłady na piersi z guzkami.

 41. zagatka pisze:

  Kupię sobie przy najbliższej okazji ten czystek, mam nadzieje, ze jest smaczny. Ale chciałam się zapytać, ponieważ uwielbiam zieloną herbatę, czy masz Marleno jakąś sprawdzoną herbatę zieloną, najlepiej ekspresową, ale ostatecznie może być i liściasta. Aktualnie piję zwykłą z marketu, pochodzenia chińskiego, a boję się czy sobie przy okazji tym nie szkodzę, bo w Chinach takie opryski stosują i dopuszczają duuużo więcej substancji chemicznych do oprysków i nawożenia. A może znasz jakąś herbatę, która z Chin nie pochodzi, tylko z bardziej ekologicznych terenów, lub jakąś „bio” 🙂 Ewentualnie mogę zajść do herbaciarni ale chyba nie mają tam herbat w torebkach 😉

  • Marlena pisze:

   Są zielone herbaty bio. Można też zakupić zielone herbaty pochodzące z plantacji w Japonii (np. sencha, matcha). Poszukaj w G. wpisując np. „japońska zielona herbata”.

 42. Beata pisze:

  Witam,
  ja jeszcze raz dopytam, czystka można zalewać do 4 x
  czyli co??- to co zostaje w zaparzaczu zostawiamy i zaparzamy na drugi, trzeci, czwarty dzień??
  szkoda, że dopiero teraz trafiłam tutaj, bo za każdym razem wyrzucałam fusy….

  • Marlena pisze:

   Nie wiem czy na drugi, trzeci i czwarty dzień – spróbuj czy to w ogóle nie skiśnie albo smaku nie straci. Ja go zaparzam zwyczajnie w ciągu dnia parę razy, nie zostawiam na drugi dzień.

  • Beata pisze:

   skisnąć nie skisło, można wstawić do lodówki ale 4 razowe zaparzanie to już jak by siano pił…:D

  • Beata pisze:

   aha, teraz do mnie dotarło 4xzaparzamy i wypijamy w ciągu jednego dnia-czyli wypijamy 4 filizanki/ szklanki jednego dnia z jednej czterokrotnie zalanej porcji
   🙂

 43. Bożena pisze:

  Od kilku lat jestem stale na chemioterapii z powodu raka jajnika, niestety nie przynosi to efektów. Czy czystek mógłby mi pomóc?

  • Marlena pisze:

   Bożeno, generalnie chemioterapia najczęściej nie ma na celu „zabicie raka”, tylko pobudzenie Twojego systemu odpornościowego aby to zrobił. To nasz system odpornościowy jest strażnikiem naszego zdrowia. Tak było, jest i będzie i nic tego nie zmieni. Więc wszystko co WZMACNIA system odpornościowy będzie działać na korzyść ustroju, który ma za sobą traumę w postaci chemioterapii. Wszelkie zioła, witaminy i mikroelementy, naturalne nieprzetworzone jedzenie, rozmaite suplementy, aktywność fizyczna, wyciszenie umysłu (zmniejszenie stresu) poprzez modlitwę czy medytację, psychoterapia itd. Szczegóły warto ustalić ze swoim lekarzem. Nie należy zaniedbywać ŻADNEJ sfery naszego człowieczeństwa: jesteśmy nie tylko ciałem ale również mamy umysł i duszę i wszystkie te sfery musimy z miłością i czułością otoczyć opieką i poświęcić im naszą uwagę, skupić na każdym z nich naszą świadomość. Poprawić to co na dany moment można naprawić (bez obwiniania się, że nie wszystko naraz naprawić zdołamy), wybaczyć to co na dany moment wybaczyć możemy (sobie i innym), i tak pomalutku kroczek po kroczku iść w kierunku przywrócenia równowagi dla całego systemu (fizycznie, psychicznie, duchowo), każdy nawet najmniejszy kroczek traktując jako ważny, radując się z niego, mając pewność, że przybliża nas do z powrotem do zdrowego i witalnego życia.

   Jak to powiedział ktoś mądry – nie ma chorób nieuleczalnych, są tylko nieuleczalni pacjenci. Ci co nie chcą być zdrowi (nawet gdzieś podświadomie znajdując powód do chorowania) to nigdy uleczeni nie zostaną, choćby nie wiadomo jak nowoczesne narzędzia czy terapie medyczne zastosować. I vice versa: kto chce być zdrowy, kocha życie, szanuje je i nie znajduje powodu do chorowania – ten ma dużo większe szanse szybko powrócić do zdrowia. Żaden lekarz nie pomoże ani żadna nawet najbardziej wyrafinowana terapia gdy człowiek sam nie będzie chciał żyć dalej w zdrowiu. I odwrotnie: gdy człowiek chce być zdrowy, to żaden lekarz nie jest w stanie mu w tym przeszkodzić 😉

  • lenka pisze:

   juz jet lekarstwo na borelioze i wszystkie inne pasozyty np wieku dzieciecego. kuracja 3miesiace koszt 300 zl skuteczny w100% moje dziecko wyleczylo z lambii.sklad: czystek, rdest japonski,ekstrakt z korzenia szczecii pospolitej,ekstrakt zoregano i ekstrakt z czosnku. podawany w klinikach. produkt polski zatwierdzony przez laboratorium hamilton.nasza pediatra uznala to za cud..nie wiem czy mozna ale moj mail jakby ktos byl w pptrzebie

  • Marlena pisze:

   Nawet najdroższy suplement cudów nie zdziała kiedy nadal będziemy prowadzić toksyczny styl życia i jadać śmieciochy, dopuszczając do osłabienia naszego systemu odpornościowego. A tego właśnie ludzie nie chcą zrozumieć 😉 Ani lamblia ani żadne inny patogen nie są tak do końca naszym wrogiem. Jeśli zasiedlają nasz ustrój to powinniśmy być im wdzięczni, bo pokazały nam jak bardzo sobie skopaliśmy system odpornościowy. I nawet jak jednorazowo weźmiemy cudowne zioła ale dalej nie będziemy umieć dbać o tego naszego strażnika, to będziemy padać ofiarą kolejnych patogenów. I tak bez końca.
   Budowanie odporności to temat wielowątkowy i zioła z pewnością mogą być szalenie pomocne, lecz najlepsze efekty (bo długoterminowe) może nam zapewnić jednoczesna zmiana żywienia i ogólnie stylu życia oraz niezbędna edukacja w zakresie budowania długoterminowej odporności. I na to chciałabym uczulić.

 44. Ida pisze:

  Witam serdecznie,
  mam pytanie dotyczące stosowania czystka w ciąży.
  Jestem w 14 tygodniu ciąży i właśnie wykryto u mnie gronkowca złocistego, o wysokiej odporności na większość antybiotyków. Moja lekarka waha się, ponieważ jedyny antybiotyk jaki może zadziałać jest jednym z najsilniejszych i boi się o dziecko.
  Ja tym bardziej mam ogromne obawy, ponieważ generalnie nie stosuję antybiotyków i korzystam raczej tylko z „bożej apteki”.
  W przypadku jednak, gdzie nie chodzi tylko o mnie boję się odmawiać antybiotykoterapii.
  Moja znajoma zajmująca się medycyną naturalną poleciła mi czystka i mam plan przekonać do tego sposobu leczenia moją panią ginekolog, ale potrzebuję potwierdzenia, że jest to bezpieczna metoda w ciąży.
  czytałam na tej stronie, iż czystek może być stosowany w ciąży ale byłabym wdzięczna za potwierdzenie, czy terapia czystkiem jest ok na tak wczesnym etapie ciąży, oraz jak długo powinna trwać w jakich dawkach (herbat, czy gotowanych odwarów) – najlepiej pewnie gdyby miała Pani gdzieś jakieś dostępne opracowania naukowe czy opinie lekarzy – moja lekarka raczej woli nowoczesną medycynę aniżeli matkę naturę 🙁 ale jest bardzo troskliwa

  Będę ogromnie wdzięczna za pomoc!!! :):):)
  pozdrawiam
  ida

  • Stenia pisze:

   Pani Marleno,
   czy mogę prosić także o informacje jak pozbyć się gronkowca złocistego z organizmu. Moja mama ma już kolejnego ropnia. W ubiegłym roku miała usuwanego operacyjnie na tylnej części uda i w posiewie wyszło, że jest to gronkowiec złocisty metycylo wrażliwy, a w tym roku już raz miała w barku, przyjmowała antybiotyki po zabiegu, ale to nic nie pomogło. W posiewie z barku także okazał się gronkowiec. I znowu się zbiera ropa w tym samym miejscu i ma kolejny zabieg w październiku. Od jakiegoś czasu pije napar z czystka. Może powinna wywar albo jeszcze coś innego. Proszę o radę.
   Bo lekarze nie znają przyczyny, pytają mamę skąd to się wzięło? A przy ewakuacji ropnia to uszkodzili nerw strzałkowy w nodze, a teraz już mama ma problemy z poruszaniem ręką z uwagi na ciągłą ropę w barku.

  • Marlena pisze:

   Gronkowca najłatwiej załapać w szpitalu, kiedy ktoś ma obniżoną odporność to wtedy go dopada i robi szkody. Kto ma wysoką odporność temu szkody nie czyni. Infekcję wywołuje bakteria https://pl.wikipedia.org/wiki/Gronkowiec_z%C5%82ocisty
   Samym tylko czystkiem odporności się nie wzmocni, praca nad odpornością jest wielokierunkowa. Aczkolwiek bardzo duże znaczenie ma właśnie dieta, odpowiednie spożycie witamin, minerałów, antyzapalnych fitozwiązków (a więc dużo świeżych warzyw i owoców), również ekspozycja na słońce (odpowiedni poziom wit. D). Szczegółowe informacje na temat budowania odporności znajdują się w artykułach otagowanych „odporność organizmu” – lista tagów jest po lewej stronie witryny. Polecić mogę to co można zrobić od zaraz: codziennie picie świeżo wyciskanych soków warzywno-owocowych (80% warzywa + 20% owoce) oraz suplementację (na pewno witamina C) jak również wyrzucenie z domu złodziei odporności (cukier i słodycze, oczyszczone węglowodany typu biała mąka i biały ryż, tłuszcze rafinowane, kofeina, alkohol itd.).

 45. EwaSz pisze:

  Witam. Szukam info na temat czystka i wyskakujących opryszczek. Myslałam, że to przypadek ale czytając komentarze to widzę, ze jest jakaś zasadność. Zawsze miałam problem z opryszczkami ale zdarzały sie one raz na kilka miesięcy…..czystka piję 2 miesiące a w ciągu ostatniego miesiąca wyskoczyła mi 6 opryszczka…! dosłownie jedna się konczy druga zaczyna..nigdy czegoś takiego nie miałam..W takim przypadku chyba skończę z czystkiem bo zaczyna się to robić uciażliwe. Pozdrawiam

  • Marlena pisze:

   Wręcz przeciwnie: czystek ma działanie antywirusowe, więc powinno się nie przerywać kuracji moim zdaniem. Ponadto należy dbać codziennie o odporność: odpowiednia dieta, sen, ruch na świeżym powietrzu, eliminacja stresu i odpowiedni poziom witaminy D w plazmie (poprzez słońce lub suplementację). Samo picie czystka aczkolwiek przydatne i pomocne to nie załatwi sprawy: liczy się całokształt działań 😉

  • EwaSz pisze:

   Czyli mam rozumieć, że te opryszczki to jest efekt wyrzucania wirusa z organizmu? Zdaje sobie sprawę, że ważny jest całokształt, tylko ostatnio bywa z tym różnie bo 3 miesiące temu zlamałam powaznie nogę i jestem unieruchomiona więc o ruchu nie ma za bardzo mowy. Jedna jestem pewna, że może nie powodem ale zapalnikiem do pojawiających sie opryszczek jest czystek. Robiłam przerwę w piciu i za każdym razem jak do niego wracałam to niemal natychmiast wyskakiwała nastepna. A czy możliwe jest że za mocny napar to powoduje? Chciałabym pić dalej ta ilosć opryszczek jest dość uciażliwa..Pozdrawiam

  • Grzegorz pisze:

   Witam.
   Mam wieloletnie doświadczenie z opryszczką. Częstym zmianom chorobowym warg towarzyszyły bóle w klatce piersiowej, bardzo złe samopoczucie. Ciągle się przeziębiałem. Wszelkie maści skracały tę mękę lub nie. Postanowiłem znaleźć jakieś inne rozwiązanie, kupiłem urządzenie o nazwie LipZor służące do naświetlania opryszczki podczerwienią o długości fali 1072 nm. Skonstruowali to Anglicy, przebadali i przepisują jako „lek” na opryszczkę. Drugim takim urządzeniem o identycznej konstrukcji i wyglądzie jest VaruLite. Mam w tej chwili 1,5 roczne doświadczenie ze stosowaniem tego i jestem bardzo zadowolony. W sezonie zimowym 2014/2015 nie miałem żadnych wyrzutów opryszczki. Na początku stosowania LipZora miałem wielokrotnie nawroty tej choroby ale nigdy w tym samym miejscu a po ok pół roku nawroty się skończyły i przestałem się ciągle przeziębiać. Czystka stosuję dla wzmocnienia organizmu. Pozdrawiam.

 46. Jolanta pisze:

  witam , mam pytanie dotyczące parzenia czystka … czy można dodać kilka plasterków świeżego imbiru ? ostatnio polubiłam napój imbirowy ze względu na jego smak i właściwości , nie wiem jednak czy taka mieszanka jest „dozwolana” ? 🙂

 47. Jolanta pisze:

  witam , chciałam zapytać czy czystek można parzyć z kilkoma plasterkami świeżego imbiru ? „popijam” ostatnio taką imbirową herbatkę – względy smakowe a i właściwości też „niczego sobie” chciałabym połączyć jedno z drugim ale nie wiem czy nie ma jakichś przeciwwskazań ?

 48. Lucy pisze:

  Witam,
  chciałabym dopytać o sposób sporządzania odwaru. Zalewając 10 łyżek stołowych (10g)220 ml wody powstała gęsta papka nie dająca się zagotować – czy nie powinno być więcej wody?
  Pozdrawiam

 49. Dusia pisze:

  Pani Marleno,
  Mam pytanie dotyczące czystka. Już drugiego dnia stosowania (piję 2 szklanki dziennie) zaczęłam się czuć jakbym miała grypę, trwało to 2 dni, trzeciego dnia byłam bardzo słaba pojawił się silny ból gardła, kolejnego dnia ból głowy i kręgosłupa. A teraz od paru dni mam problem z bardzo suchym gardłem, co jest dużym problemem, bo jestem nauczycielką i chwilami podczas zajęć zaczynam chrypieć i tracić głos. Dodatkowo cały czas chce mi się pić i mam bardzo sucho w ustach. Jak długo to może trwać? Czytałam, że zazwyczaj takie efekty przy oczyszczaniu trwają 2-4 dni. Dodam, że jestem wegetarianką, jem żywnośc ekologiczną. 4 miesięca temu skończyłam kurację ziołami, także chyba aż tak nie mam zanieczyszczonego organizmu. Nie wiem czy przerwać stosowanie czystk, boję się, że mogę mieć jeszcze większe problemy z głosem, bo już po 8 dniach picia mam probem z dłuższym mówieniem. Co Pani by radziła?
  Pozdrawiam

  • Marlena pisze:

   Nie wiem, po prostu obserwuj i jeśli dyskomfort będzie trwał dłużej niż kilka dni to zmniejsz ilość lub odstaw na parę dni i obserwuj dalej. Nie zauważyłam u siebie podobnych objawów, dlatego trudno mi cokolwiek doradzać.

 50. Kaya pisze:

  Witam, Czytając post i co po niektóre komentarze jestem przerażona. Ludzie, żadnego zioła nie można pić bez przerwy, gdyż wypłukuje i uodparnia. Czystek, jak tez inne zioła, może działać alergizująco, zawiera różne związki, flawonoidy, fitosterole, śluzy, garbniki.fenolokwasy i olejki. Jeżeli po wypiciu czystka, ktoś się źle poczuje, należy go natychmiast odstawić.
  Aaaa i co do picia wielokrotnego parzenia, to proszę użyć logiki. czy coś co jest wypłukane,może posiadać związki lecznicze?Do wszystkiego trzeba podejść rozsądnie i popatrzeć na stężenie substancji w roślinie, która ma dotrzeć do konkretnej materii. Ale ona nigdy nie dotrze, bo zostanie uaktywniona i wypita tylko w pierwszym parzeniu.
  Jeżeli chcemy uzyskać największą moc czystka, to proponuję nalewki lub napary na mleku, bowiem mleko jako emulsja ekstrahuje lipofilowe składniki czynne.
  Miłej nocy.
  Kaya

  • Marlena pisze:

   To nie do końca prawda: takie zioło jak na przykład Camelia sinensis jest pita codziennie przez miliony Polaków, od wieku niemowlęcego aż do dnia śmierci.
   Co do czterokrotnego parzenia czystka, to taką informację podaje Dr Klinghardt: „Cistus is more potent than any other agent known for biofilms. Crosses the blood-brain barrier and is 100% absorbed in the gut. It is antiviral. Can rebrew the tea 4 times. Whitens the teeth (also a biofilm which causes yellow teeth), body fluid smells and odors reduce.”.
   Mleko nie jest rzeczą, którą można używać do parzenia napojów. Mleko służy do spożywania tak jak je Bozia stworzyła i wtedy może być pożyteczne. Żadna matka nie podałaby nigdy dziecku swojego mleka przegotowanego, więc i my takiego nie pijmy (jeśli już w ogóle pijemy, bo nie każdemu ono służy).

 51. Rebeka pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł i dyskusja. Czytałam bo chcę go podać dziecku z powodu kataru i tak zrobię. Moje obserwacje po piciu czystka. Piję czystka od 2 tyg. poleciła mi go pani w aptece bo cierpiałam na nawracające zapalenia oczu (twardówki) jak twierdziły okulistki spowodowane stanem zapalnym na organizmie a niemożliwym do wykrycia przez internistę. Dodatkowo cierpię na trądzik różowaty o podłożu nużeńca i ból kolan spowodowane nadwyrężeniem (22 km dziennie rowerem- już przestałam). Leczyłam antybiotykami helicobacter nie wiem z jakim rezultatem. Po zjedzeniu produktów zwiększających kwas żołądkowy dostaję rumieńca na twarzy, który gasi butelka wody mineralnej (mała). Szczegółowa morfologia wykazała słabą alergię. Nie wiem co mi jest dlatego piję czystka by on wyleczył to coś. Po wypiciu 1 łyżeczki na szklankę wzdęcia i wiatry. Przez pierwsze dni wyjść z domu nie mogłam ale uspakaja się to stopniowo i to musi być czystek bo nic innego nie stosuję. Opryszczka często mnie gnębiła w przeszłości ale nic mi teraz nie wyskoczyło. Myślę, że czystek robi mi porządek w jelitach i mnie to cieszy. Dziecko zakatarzone tuli się, mąż nosem pociąga, a ja nie mam żadnego problemu. Cieszę się, że zaczęłam pić tą herbatkę i będę nadal. Uważam, że każdy organizm ma inny problem i reakcja organizmu zależy od jego ogólnego stanu. Proponuję by zawsze zaczynać od małych dawek z nowym ziołem lub lekami. Pani Marleno jeśli Pani ma jakąś radę dla mnie to będę wdzięczna.

  • Marlena pisze:

   Rebeko Twoje wszystkie dolegliwości jeśli są nabyte (nie urodziłaś się z nimi) wynikają z Twojego stylu życia. Głownie z tego co wkładasz do środka. Postaraj się tam wkładać tylko rzeczy, które budują Twoją odporność (warzywa, owoce, kiełki, algi, kiszonki itd.), a nie złodziei ograbiających Cię z niej (cukier, mąka, smażeniny, kawa, alkohol itd.). Gdyby Twój system odpornościowy był czysty, zadbany i odpowiednio nakarmiony mikroskładnikami odżywczymi (enzymami, witaminami i minerałami), to nie musiałby tworzyć stanów zapalnych, a każdego wroga (bakteria, wirus, pasożyt) zdusi w zarodku.

   Zmiana stylu życia nie może się ograniczać tylko do picia czystka. Sam czystek nie da rady jeśli będziesz nadal prowadzić toksyczny styl życia. Rozważ przeprowadzenie oczyszczenia organizmu ze wszystkich nagromadzonych latami śmieciochów, np. poprzez post Daniela, a następnie dbaj o codzienne dostarczanie mu mnóstwa cennych składników zawartych w świeżych i naturalnych pokarmach. Zrób to dla siebie i całej rodziny, bo skoro łapią was wszystkich infekcje, to oznacza, że cała rodzina ma problemy z systemem odpornościowym.

   Od czego zacząć rewolucję przywracającą odporność na choroby? Zapoznaj się z artykułami wymienionymi tutaj: http://www.akademiawitalnosci.pl/dla-nowicjuszy/

 52. zaanka1 pisze:

  piję czystek 3 razy dziennie zaczęłam dodawać też raz rumianek a raz pokrzywę Parzę razem czystek + pokrzywa/rumianek Zastawiam sie czy tak można?

 53. zagatka pisze:

  Widzę, że nie tylko ja mam rewolucję w bebechach po czystku. Zakupiłam sobie pełna nadziei, zaparzyłam dla siebie i męża, ale on już nie chce, bo mówił, że go brzuch boli i wzdęcia straszne ma. Ja mam niestety to samo, boli mnie brzuch, wzdęcia okropne mam i katar też mi się nasilił, a raczej cieknący nos…
  Dam mu jeszcze szansę, bo może się oczyszczam, ale nie jestem pewna, czy dla kobiet w ciąży, a w szczególności w pierwszym trymestrze jest wskazany, skoro u wielu ludzi powoduje takie rewolucje.
  Ja też myślałam, że będę piła, ale póki co się wstrzymam. Dodam tylko, ze jestem po poście Daniela pół roku temu i na restrykcyjnej diecie, zero przetworzonych produktów, same roślinne pyszności i świeże soki warzywne średnio co drugi dzień. Samopoczucie miałam przez te pół roku wspaniałe, zarówno psychicznie jak i fizyczne, a tu taki szok z tym czystkiem.
  Na pewno mam jeszcze dużo do „wysprzątania” w swoim organizmie, ale chodzi mi o to, że jednak kobiety w ciąży powinny się dwa razy zastanowić, zanim zaczną pić.

  • Marlena pisze:

   Czystek rozpuszcza biofilm drobnoustrojów, być może stąd te objawy? Ja takowych zjawisk nie zauważyłam, więc trudno mi powiedzieć, a popijamy sobie z całą rodziną dość regularnie, bo zwyczajnie smaczny jest 🙂

 54. zagatka pisze:

  zapewne jest to efekt oczyszczania, ale dość gwałtowny hehe 🙂
  Dodam jeszcze, że pobolewa mnie po czystku głowa i pojedyncze zęby, jakiś tam ząb boli z 2-3 godziny, przestaje i potem albo spokój, albo następny zaczyna boleć 😉 Bardzo to dziwne 🙂
  Ty Marleno jesteś Wzorem Cnót Wszelkich jeśli chodzi o zdrowy styl życia, więc takich przebojów nie doświadczyłaś 🙂

 55. Agata pisze:

  Witaj Marleno,
  Piję czystek drugi tydzień i się zastanawiam nad efektami. Strasznie dużo pryszczyków mi zaczęło wyskakiwać na skórze szyi na łączeniu ucha i żuchwy. I jeszcze mam bardzo delikatną błonę śluzową jamy ustnej – aż mi się odbija linia zębów. Czy myślisz że to efekt oczyszczania? Powinno przejść za jakiś czas. Jakie jest Twoje doświadczenie lub wiedza na temat takich efektów? Pozdrawiam

  • Marlena pisze:

   Agato, niewykluczone. Ja takich objawów nie miałam, ale pamiętajmy, że czystek rozpuszcza biofilm drobnoustrojów, więc całkiem możliwe są reakcje „kryzysu ozdrowieńczego”.

  • lanatural pisze:

   Tak, to efekt oczyszczania organizmu. Jeśli toksyn jest sporo, nasze ciało pobudzone przez odpowiednią stymulację (czystek) wyrzuca się z siebie wszystko co mu przeszkadza. W Twoim przypadku widocznie mu się spieszy, bo zaczął pozbywać się toksyn przez skórę. Trzeba przeczekać.

 56. Dana pisze:

  Mam pytanie. Podobno czystek należy pić na początku przez miesiąc, następnie miesiąc zrobić przerwę. Ponownie pić przez dwa miesiące i miesiąc przerwy. I tak na okrągło. Czy coś Pani wiadomo na ten temat ? i czy to jest konieczne. Podobno co za dużo to nie zdrowo. Ja jestem smakoszem czystka, ale teraz zwątpiłam w ciągłość używania i mam przerwę. Pozdrawiam.

 57. Magda pisze:

  Pani Marleno, wczoraj po raz pierwszy zaparzyłam swoim dzieciom (2 i 5 lat) herbatkę z czystka. Dodam, że dzieci „kończą” przeziębienie i w poniedziałek miały iść do żłobka i przedszkola. Wszytsko już było dobrze i nagle W nocy córcia 2-latka dostała gorączkę 38,8. podałam dawkę nurofenu. rano już bez gorączki, bez żadnych innych objawów, jedynie bardzo się poci co do tej pory nie miało miejsca. czy możliwe, że jest to reakcja właśnie na czystek?? z góry dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam.

  • Marlena pisze:

   Być może tak jest, bowiem czystek dobiera się do skóry patogenom rozpuszczając ich biofilm. Więc jak sobie by chciały gdzieś po kątach się pochować to czystek im na to nie pozwoli, więc widocznie nie było tak dobrze jak pozornie wyglądało.
   Gorączka to dobry znak, ale zamiast nie występującego w naturze nurofenu lepiej pomóc naszemu układowi odpornościowemu czyli dać mu dużo (i często) znakomicie działającą przy infekcjach witaminę C w małych (np. 2-3 g) lecz częstych, podzielonych np. co godzina dawkach. Przeczytaj http://www.akademiawitalnosci.pl/raport-klennera-czyli-czego-prawie-nikt-nie-wie-o-witaminie-c/ i http://www.akademiawitalnosci.pl/qa-001-najczestsze-pytania-na-temat-witaminy-c/
   Nikt jeszcze nie dostał gorączki z powodu braku nurofenu w ustroju, więc jego dostarczanie nie spowoduje zlikwidowania przyczyny infekcji. Przyczyną jest niewydolność systemu odpornościowego, który nie był w stanie ustrzec nas przed patogenami. Witamina C polepszając pracę układu odpornościowego jednocześnie umożliwia układowi odpornościowemu zwalczyć dziadostwo które sobie u nas znalazło sprzyjający teren do pomieszkiwania i wracamy dzięki temu bardzo szybko (w ciągu godzin, a nie dni czy tygodni) do zdrowia 🙂

   Warto też sprawdzić dzieciom poziom witaminy D we krwi i w razie czego uzupełniać niedobory. Mamy rozsiane po całym ustroju receptory witaminy D, nieustannie domagające się swojego papu, a gdy go nie dostaną szwankuje odporność i pojawia się większa skłonność do chorób, o czym pisałam tutaj: http://www.akademiawitalnosci.pl/witamina-d-brakujacy-kawalek-twojej-ukladanki-zdrowia/

 58. Andrzej pisze:

  CZEŚĆ MARLENO

  MAM PYTANIE KIEDY SIĘ ZBIERA CZYSTEK I JAKIE FRAGMENTY ROŚLINY SIĘ SUSZY NA HERBATĘ U MNIE WYSTĘPUJE W NATURZE [ GRECJA ]

  napisz na ; glowonog[ ]op.pl

 59. Monika D. pisze:

  Witam,

  Słyszałam od cioci, a ona od Pani sprzedającej w sklepie zielarskim, że powinno się przyjmować probiotyk, z uwagi na fakt, że czystek jak czyści to i z pożytecznych „rzeczy” jelitka. Czy to prawda?

  Pozdrawiam,
  Monika.

  • Marlena pisze:

   Nie spotkałam się z zaleceniem jednoczesnego przyjmowania probiotyku przy piciu czystka ani ze stwierdzeniem że może on mieć negatywny wpływ na mikroflorę. Wręcz przeciwnie – podkreśla się pozytywny jego wpływ na rozrost flory jelit.

 60. Urszula1945 pisze:

  Ja i moja 9-miesięczna sunia jesteśmy na czystku już od wczesnej wiosny, czujemy się świetnie, a ponad to do chwili obecnej nie była uwiedziona przez kleszcza czy też inne insekty mimo intensywnego kontaktu z fauną i florą. Jeśli zaś chodzi o wit. C to polecam C lewoskrętną – w czystej postaci.

 61. Nina pisze:

  Ktoś chciał uprawiać czystek…powiem tyle, że w naszym klimacie jest bardzo cenne zioło, rośnie uwaga! przez cały rok, ma między innymi właściwości przeciwwirusowe i antynowotworowe, jego żółty sok szybko i skutecznie likwiduje kużajki, zwane jest też darem Boga, a chodzi oczywiście o jaskółcze ziele, czyli glistnik lekarski.
  Marleno, może kiedyś napisałabyś coś o tym zielu, tak ciekawie i wyczerpująco piszesz 🙂
  Pozdrawiam!

 62. Justyna pisze:

  Pani Marlenko czy to możliwe żeby po wypicu czystka zaczeła swędzieć skóra ? Nie wiem czy w takim wypadku dalej pić czystka Pozdrawiam

 63. Piotr pisze:

  Piję czystek pon-pt jedną filiżankę dziennie, kupiłem w saszetkach (darynatury). Po pierwszym dniu jak wypiłem dwie filiżanki to miałem ból głowy i może lekkie otępienie, przeszło po 3-4 godzinach. Teraz po 3 tyg picia czuję zatoki i mam problem z ostrzeniem wzroku. Jeśli ma tak silne działanie i to efekty oczyszczania to wolę zmniejszyć dawkę i pić max dwa razy w tyg.

 64. Magda pisze:

  Witam, długo zastanawiałam się nad działaniem czystka oraz nad tym aby tu napisać. Być moze ktoś bedzie mógł mi coś doradzić lub podpowiedzieć coś mądrego. Uprzedzam, ze nie chce siać paniki. Zatem juz od jakiegoś czasu szukam zdrowych i dobroczynnych produktów trafiłam np na amarantusa, algi morskie, wcześniej moja dieta była okropna i nadal jem za dużo słodyczy itd. Ale staram się spożywać wcześniej wspomniane cuda natury i zawsze namawiam do tego moją mamę. Usłyszałam o czystku i trafiłam na ta stronę. Zachęcone z mama kupilysmy czystka i pilysmy z tym,ze ja około 2 napary a mama przez około 3dni po 3razy, czwartego dnia zaczęła zle się czuć nie bede opisywać wszystkiego, piątego trafiła do szpitala, dziewiątego w stanie krytycznym trafiła na intensywna terapie ratowali życie i okazało się,ze to zapalenie mózgu i opon mózgowych. Teraz mama po antybiotykoterapii dochodzi do siebie trzeci tydzień w szpitalu, z pampersem, zupełną amnezją. Podobno to wirus. Zastanawiam się czy ta osłabiona odporność i efekt taki,ze wirus zaatakował to był czystek. Nie daje mi to spokoju. Tyle osób pisze o opryszczce, niskiej odporności. Ja nie pije, karmie piersią 4m-ce dziecko. Nie wiem co o tym myśleć.

  • Marlena pisze:

   Ludziom czasem się wydaje, że mogą wrzucać do swojego ciała różne żywieniowe śmieci czy słodycze, ale wypiją jakąś ziołową herbatkę czy zjedzą parę rzeczy ze sklepu ze zdrową żywnością i liczą na zdrowie. Tymczasem to tak nie działa. Budowanie odporności (czyli zdrowia) to regularność, trzymanie się zasad co do bogatej w witaminy i minerały diety, higieniczny tryb życia i nie wpuszczanie do domu złodziei (cukier, rafinowana żywność jak mąki czy oleje itd.), którzy nam nasze witaminy i minerały kradną. Niestety nie sposób być zdrowym na wyrywki.

   Szkoda, że na mojej witrynie przeczytałaś tylko artykuł o czystku, a nie np. o tym jak NAPRAWDĘ pracować nad podnoszeniem odporności (ani czystek ani żadna inna ziołowa herbatka sama w sobie nie zastąpi np. pełnej witamin diety), albo o tym jak stosował witaminę C dr Klenner w leczeniu chorób wirusowych (tak, również zapalenia opon mózgowych zarówno typu wirusowego jak i bakteryjnego).

   Ja osobiście dalej piję czystka, wszyscy członkowie mojej rodziny również i nie odnotowaliśmy żadnych negatywnych sensacji, a minęło już parę miesięcy. Nikt się nie pochorował od czystka. Myślę, że to nie czystek jest „winny” że Twoja mama zachorowała, bo on nie obniża odporności, a wręcz przeciwnie. Nie powoduje też infekcji wirusowych, bo on je zwalcza. Rozumiem, że w obliczu choroby szuka się winnych wszędzie tylko nie w swoim stylu życia, ale nie ma do tej pory żadnych badań wskazujących iż czystek powoduje choroby lub choćby im sprzyja, lecz jest mnóstwo badań mówiących coś całkowicie odwrotnego.

 65. Magda pisze:

  Dziękuję za odpowiedz. Nie, ja przeczytałam wiele artykułów jednak nie potrafię tak radykalnie pozbyć się wszystkiego co zle. Staram się jednak ale moje staram jest takie jak w jednym z artykułów czyli często zdarzają się grzeszki żywieniowe. Natomiast takie produkty ze sklepów ze zdrowa żywnością są dla mnie bardziej wartościowe niż suplementy z apteki, a niektóre z tych rzeczy pomagają usunąć metale ciężkie z organizmu.
  Odniosłam się do tego artykułu ponieważ czystek ma cudowne właściwości, jest to wspaniale opisane jednak wiele osób pisało tutaj o opryszczkach i innych dolegliwościach. Nie szukam tutaj winnego bo winny był wirus, ale czy jednak czystek mógł mieć wpływ na chwilowe osłabienie organizmu sprzątając i czyszcząc organizm? A to nie to samo co „powoduje choroby”. Ja wiem, ze Pani i Pani rodzina pije czystka i jesteście zdrowi bo o tym wielokrotnie czytałam 🙂 Jednak ja przestałam pic bo się boje tym bardziej,ze mam małe dzieci, a jedno karmie piersią.
  Pozdrawiam

 66. Monika pisze:

  Witam,
  Pani Marleno zwracam sie z pytaniem czy moge ze spokojnym sumieniem podawac napar z czystka swojemu 3- letniemu synkowi?od tygodnia mu podaje jedna szklankę dziennie z cytryną ale po komentarzach niektórych osób troche sie zaczełam bac. Sama tez piję jedną szklankę dziennie bo jak pierwszego dnia wypiłam 4 to całą noc nie mogłam spac poniewaz bulgotało mi strasznie w jamie brzusznej. Moj synek odkąd poszedł do przedszkola ciągle cos łapie- raz miał zapalenie oskrzeli i 2 razy zapalenie krtani 🙁 dodam, ze zanim poszedł do przedszkola miał w swoim zyciu 3 razy katarek tylko. Odzywiamy się w 80% zywnoscią ekologiczną. kupilismy miesiąc temu sokowyciskarke i robimy soki. daje synkowi jeden soczek dziennie- niecałą szklankę. W poniedziałek póściłam go do przedszkola po miesiecznej nieobecnosci ( po zapaleniu krtani tak długo kasłał) dzisiaj jest czwartek a mały juz ma katar i kicha. rece mi opadają. wszyscy mowią, ze tak jest w pierwszym roku przedszkola- ale tyle dzieci znajomych tak nie choruje a nie są odzywiane tak zdrowo- nie jedza warzyw , owoców, piją soki z kartonów i od czasu do czasu mcdonald. Mojemu synkowy robiłam ostatnio badania krwi i wszysciutko w normie- jedynie białe krwinki 10,2 a norma jest do 10,00 ale badanie bylo krótko po chorobie. Nawet immunoglobuliny wszystkie w normie. Nie wiem co mam robic? Prosze o jakąs porade i przede wszystkim o odpowiedz czy moge synkowi podawac czystek i jak długo? Pozdrawiam. Monika

  • Marlena pisze:

   Z tego co mi wiadomo herbatka z czystka nie posiada żadnych skutków ubocznych. Jeśli masz obawy to nie podawaj czystka, możesz podawać inne herbatki wzmacniające odporność. Ja zostaję przy czystku, bo mnie i mojej rodzinie służy i smakuje 🙂

 67. Krystyna pisze:

  Pani Marleno, interesuje mnie działanie czystka w już stwierdzonych chorobach nowotworowych jelit.
  Czy czystek leczy juz istniejacą chorobę nowowotrową czy działa tylko profilaktycznie. Wdzięczna będę za odpowiedź. Krystyna

  • Marlena pisze:

   Krystyno, niemal każdy nowotwór jest wynikiem stylu życia prowadzonego przez bardzo wiele lat. Rak jest reakcją adaptacji. Przystosowania się do warunków w jakich przyszło ciału funkcjonować, do środowiska. Należy zmienić środowisko, a choroba nie będzie miała żadnych szans. Ma się jednym słowem raka bo ciało jest chore, a nie odwrotnie. Dlatego nie ma jednej „magicznej” substancji która mogłaby „to” wyleczyć i nie ma sensu nawet leczyć raka, tylko trzeba leczyć całe ciało. Zlikwidować go może przecież nasz system odpornościowy w momencie gdy uzna, że już mu jest ten mechanizm adaptacyjny do niczego nie potrzebny i zarządzi apoptozę potrzebnych jak dziura w moście komórek. Dlatego w każdym momencie warto wzmacniać i pobudzać system odpornościowy. Wiele terapii tak działa: hipertermia (sztuczna gorączka) a także zioła, enzymy, kwasy tłuszczowe, witaminy, fitozwiązki (na tym opiera się np. terapia Gersona czy terapia Budwig). Wiele również konwencjonalnych leków antynowotworowych (aczkowiek toksycznych jako takie) na podobnej zasadzie działa: pobudza system odpornościowy do walki o przetrwanie, bo na życie nasz organizm jest zaprogramowany i gdy dostanie truciznę to będzie o to życie walczył. Czy walkę z trucizną wygra to zależy od posiadanych w momencie bitwy zasobów. Czyli od siły układu odpornościowego i od posiadanych w tym momencie zapasów witamin, aminokwasów, makro-i mikroelementów itd. Z pustego i Salomon nie naleje. W tym artykule wymieniłam wszystkie czynniki (w tym kilkadziesiąt pochodzących z natury substancji i ziół), które wzmacniają system immunologiczny: http://www.akademiawitalnosci.pl/10-sposobow-na-wzmocnienie-odpornosci/
   Polecam też ten artykuł: http://www.akademiawitalnosci.pl/10-sposobow-by-przechytrzyc-raka/

 68. Monika pisze:

  Chciałabym się zorientować, ponieważ nigdzie nie mogę znaźć na ten temat informacji, czy czystek wpływa na tabletki antykoncepcyjne? Czy osłabia ich działanie?

 69. Michał pisze:

  Witaj Marleno,
  mam pytanie co do leczniczego zaparzania – czy w takim przypadku również można zaparzać te same fusy do 4 razy i nie stracimy przy tym właściwości odpowiedzialnych za pomoc w boreliozie?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 70. Adam pisze:

  Piję czystek od dwóch miesięcy i jestem zachwycony działaniem – przetestowany na zatokach i przeziębieniu na całej rodzinie.

  • Marlena pisze:

   Z uwagi na aktywne związki zawarte w czystku to podobnie jak zieloną herbatę pić czystka warto. Nie jest to jednak „lek na raka” żeby była jasność.

 71. Manuela pisze:

  Dzień dobry Pani Marleno – o czystku dowiedzieliśmy się z mężem dopiero wczoraj i od razu zaczęliśmy szukać informacji na jego temat. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jego pozytywnego wpływu w zasadzie na wszystko 🙂
  Mam tylko jedno pytanie: doczytałam, że nie ma działań ubocznych ale wolę się upewnić: jestem w 7 m-cu ciąży. Czy jego regularne picie nie wpłynie niekorzystnie na dziecko i samą ciążę? Bardzo proszę o jakiekolwiek info na ten temat.
  Pozdrawiam 🙂

 72. Mariola pisze:

  Piję czystka od 3 tygodni 2 łyżeczki dziennie i zastanawiam się jak długo powinno się go spożywać, czy na przykład zrobić dłuższą przerwę po wypiciu 200 g?

 73. kaja pisze:

  Czy w ciąży również mogę pić herbatę z czystka? A z pokrzywy?
  Czy dzieci w wieku 3 i 6 lat i mąż z nadciśnieniem też mogą pić czystka i pokrzywe?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  Karolina

  • Marlena pisze:

   Jeśli masz wątpliwości to skonsultuj proszę z lekarzem. Ja osobiście nie znam przeciwwskazań ani dla dzieci ani dla okresu ciąży i karmienia, ale być może lekarz będzie miał – kwestia również indywidualna. U osób z nadciśnieniem czystek może dodatkowo podnieść ciśnienie jeśli wypije się za dużo naraz na początku, takie informacje podają autorzy książki „Czystek – śródziemnomorski cud natury” Rafał Hudy i Aleksander Wójcik. Remedium na ten problem jest stopniowe powiększanie wypijanego czystka, tak aby organizm się do niego przyzwyczaił. Odnośnie przeciwwskazań do picia herbatki z pokrzywy to są one raczej nieliczne – zajrzyj do encyklopedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pokrzywa_zwyczajna#Ro.C5.9Blina_lecznicza

 74. Ola pisze:

  Czy picie czystka podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych (dokładnie jest to Midiana) nie osłabi ich działania i skuteczności?

  • Marlena pisze:

   Nie wiem, ale za to na pewno tabletki te osłabią Twoją odporność, ponieważ zapotrzebowanie na składniki odżywcze podczas ich przyjmowania gwałtownie rośnie. A tego nie uzupełnisz ziołami.

 75. Roman pisze:

  Witam Pani Marleno. Od dłuższego czasu piję zioła wierzbownicy drobnokwiatowej. Czy można równolegle pić herbatkę z czystka ? Czy te zioła wzajemnie się nie zakłócają ? Pozdrawiam.

 76. Beata pisze:

  Witam,
  Aktualnie w sklepie nie ma czystka, kiedy będzie dostępny? i od razu zapytam czy planuje Pani rozszerzyć asortyment o olejki eteryczne oraz naturalne kosmetyki typu masło shea, olejki ze słodkich migdałów czy konopny, mydło marsylskie albo aleppo? I melase z karobu i płatki drożdżowe:-)
  mogłabym już wszystko w jednym miejscu zamawiać:-)

 77. Justyna pisze:

  Witam czystek poleciła mi przyjaciółka jako zioło na boleriozę z którą walczę od 2 lat oczywiście jestem pod kontrolą lekarza -”zakaznego ” . Bardzo dokuczały mi stawy ,wyniki bez zmian mimo przyjmowania antybiotyku . Odkąd pije czystek nie wiem nic o bólach stawów i czuje się naprawdę super . Tylko czekam na kontrolę na zakaznym którą mam dopiero w czerwcu i jestem ciekawa wyników krwi wtedy potwierdzi się działanie czystka ! Poleciłam moim znajomym i również piją i są bardzo zadowoleni z efektów . dzięki za informacje które uzupełniły moją wiedze ! jednak mam pytanie jakie ma znaczenie pochodzenie czystka bo kazali pić mi tylko z Albani albo z Turcji? pozdrawiam

 78. Roman pisze:

  Witam Pani Marleno. Ponawiam pytanie. Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi. ” Od dłuższego czasu piję zioła wierzbownicy drobnokwiatowej. Czy można równolegle pić herbatkę z czystka ? Czy te zioła wzajemnie się nie zakłócają ?” Pozdrawiam.

 79. Tomek pisze:

  Czy, aby ten czystek jest rzeczywiście tak rewelacyjny? Czy nie jest to tylko moda, na której się zarabia? Nie wiem, nie piłem, więc o dobroczynnych skutkach się nie wypowiem. Jednak przeczytajcie i ten artykuł p. Dr Henryka Różańskiego – http://rozanski.li/?p=3389 Pozwolę sobie zacytować malutki fragmencik:
  Cyt.:
  „W Polsce rozreklamowany został głównie czystek siwy – Cistus incanus Linne, przy czym przypisano mu właściwości innych gatunków czystka, szczególnie czystka ladanowego – Cistus ladanifer L., czystka laurolistnego (wawrzynolistnego) – Cistus laurifolius L. i czystka szarego (kreteńskiego) – Cistus creticus L. W celu zwiększenia sprzedaży przypisywane są Cistus incanus właściwości lecznicze nieprawdziwe, nadinterpretowane, co wprowadza pacjentów w błąd i niepotrzebnie daje nadzieje na wyleczenie z wielu poważnych chorób.” koniec cyt..
  Polecam zapoznać się z wieloma informacjami na temat CZYSTKÓW!
  Pozdrawiam.

  • Marlena pisze:

   Tomku, przeczytaj proszę uważnie artykuł jeszcze raz: skupiłam się na jednej wybranej odmianie czystka, Cistus incanus, z uwzględnieniem badań naukowych tej właśnie odmiany dotyczących, czyli Cistus incanus. 🙂

 80. Marta pisze:

  Witam.
  Zaczęłam pić czystka, ale po nim mam dziwne bóle jelit i problemy z wypróżnianiem, które znikają, jak tylko przestaję pić herbatkę. Sprawdzałam kilka razy. Nie chcę opisywać tych problemów ze szczegółami, bo nie jest to miejsce na opisy tego typu. (nie chodzi o zaparcie ani rozwolnienie). Czy to może być skutek silnego oczyszczania jelit? No bolą mnie kichy po tym zielu. Nigdzie nie znalazłam informacji o skutkach ubocznych. Może powinnam przetrzymać ten ból i po pewnym czasie wszystko się oczyści.
  Dzięki za jakąkolwiek odpowiedź. pozdrawiam.

  • Marlena pisze:

   Trudno powiedzieć – w badaniach jak do tej pory nie wykazano żadnych działań niepożądanych jeśli chodzi o tę roślinę, Cistus Incanus. Ponieważ czystek ma własności antywirusowe, antygrzybicze i antybakteryjne to możliwe jednak, że „czyści” jelita z patogenów. Dawniej wykorzystywano go w medycynie ludowej również w leczeniu chorób żołądka i jelit a także jako środek łagodzący biegunki.

  • Wiola pisze:

   Witam serdecznie, ja mam również straszne bóle jelit i non stop opryszczke:( od nastu lat odzywiam się eko, dbam o ruch i zdrowie a tak silne mam objawy. Nie wiem co robić bo jestem zmęczona i chyba odstawie czystka. Pozdrawiam Wiola

 81. taszkin pisze:

  Witam serdecznie,
  czystek piję od jakiegoś miesiąca. Kupiłam dla siebie, ale raczę nim i męża i dzieci (córka 7l pije chętnie, bo to ziołomaniaczka jest, ale synkowi 2,5l przemycam w znanej herbatce czy kawie zbożowej, soku). Sięgnęłam po zioła z racji toksoplazmozy, która jest moim pasażerem od jakiegoś czasu. Po kuracji antybiotykowej nadal jest obecna we krwi, a ja nie chcę znów ich brać, postanowiłam więc sięgnąć po inne metody. Czytałam też o piołunie, że zwalcza te pasożyty. No więc piję….. i zobaczymy.
  Mam jednak problem z synkiem. Odkąd skończył rok łapał dużo chorób. Dlatego, że starsza siostra akurat zaczynała przedszkole, znosiła do domu coraz to nowe choroby. Synek miał antybiotyki w zastrzykach, zapalenie ucha dwa razy. Zaowocowało to (prawdopodobnie, bo może to sprawa genetyczna) uszkodzeniem funkcji ukł pokarmowego. Jego trzustka nie wydziela enzymu trawiącego pewne rodzaje białek, musiał zażywać lipazę. Czekamy na wizytę u gastrologa. Czy w takim wypadku mogę bez obaw podawać mu zioła na poprawę odporności?

 82. czystkomaniaczka pisze:

  Witam,
  piję czystek od listopada. Absolutnie go uwielbiam. Właśnie okazało się, że jestem w ciąży. Czy są jakieś badania jak wpływa na ciężarne i płód. Będę wdzięczna za wszelkie informacje.

  • Marlena pisze:

   Odpowiedź znajduje się w komentarzach. Jeśli chcesz dodatkowo przeczytać książkę na temat czystka to mogę polecić pozycję autorstwa Rafał Hudy i Aleksander Wójcik „Czystek – śródziemnomorski cud natury”. Autorzy na str. 131 na pytanie „Czy można stosować czystka w okresie ciąży i laktacji?” odpowiadają: „Tak. Czystek nie ma działań niepożądanych oraz przeciwwskazań. Czystek to roślina zaliczana do żywności i może być stosowana w okresie ciąży i laktacji”.
   Dla pewności możesz zapytać jeszcze swojego lekarza, bo być może w Twoim konkretnym przypadku mogą być jakieś czynniki indywidualne, o których wiedzę będzie miał tylko prowadzący Cię lekarz.

  • Magda pisze:

   Droga czystomaniaczko,
   Chciałam zapytać o Twoje doświadczenia picia czystka w czasie ciąży?
   Czy zauważyłaś jakieś niepokojące objawy? Będę wdzięczna za każdą informację.
   Osobiście piję czystka od grudnia 2014 i podejrzewam, że jestem w ciąży dopiero pierwszy miesiąc. Myślę, że okres gwałtownego oczyszczania mam już za sobą i picie czystka nie powinno zaszkodzić dziecku. Mimo wszystko chciałabym skonfrontować to z Twoimi doświadczeniami.
   Bardzo proszę również o odzew inne kobiety z podobnymi doświadczeniami, aby podzieliły się swoją wiedzą.
   Jestem również ciekawa co na ten temat sądzi Marlena? Czy gdybyś była w ciąży kontynuowałabyś picie herbatki z czystka?
   Pozdrawiam,
   Magda.

 83. Justyna pisze:

  Witam !!! Pisałam już wcześniej mam pytanie jaki ma znaczenie pochodzenie czystka , ponieważ znajoma poleciła mi z Turcji albo z Albani czym się różni od polskiego ?

  • Marlena pisze:

   W Polsce czystek nie jest uprawiany, jest za zimno. Jest to roślina typowa dla strefy śródziemnomorskiej. A czemu poradziła Ci akurat z Turcji czy Albanii to nie wiem, zapytaj ją – sama jestem ciekawa.

 84. Aga pisze:

  Witam, zaparzyłam czystek i piłam jednego dnia a kolejnego cała byłam obsypana czymś w rodzaju pokrzywki. Znajoma powiedziała, że tak może działać jeśli mój organizm mam dużo toksyn itp. więc oczyszcza się. Ale czy nie jest to zwyczajnie reakcja alergiczna na czystek czy takie ma właściwości?

  • Marlena pisze:

   Trudno powiedzieć – niektórzy mają uczulenie „na wszystko”, a więc mogą mieć i na herbatkę ziołową z czystka. Może odstaw i potem wróć i zobacz co dalej. Skóra jest pierwszym organem przez który ciało „wyrzuca” to, czego nie chce: im więcej tego ma do wyrzucenia tym bardziej będzie sygnalizowało ten fakt objawami skórnymi, to wszystko zależy od stylu życia właściciela i od tego co sobie wkładał do środka przez te wszystkie lata i czy sprzątał 🙂

 85. Justyna pisze:

  Witam ponownie pytałam o pochodzenie czystka znajomej i twierdzi że w Polsce jest hodowany w warunkach nienaturalnych i niema takich właściwości jak rośnie dziko rosnąca w Turcji albo w Albanii . Mam pytanie czy czystka może pic cukrzyk czy nie wpłynie to niekorzystnego na insulinie? Pozdrawiam i dziękuje za informacje!!!!

  • Marlena pisze:

   Czystek to roślina ciepłolubna, ze strefy śródziemnomorskiej – wymaga dużo ciepła i nie jest odporna na mróz, dlatego w Polsce raczej nie występuje. Czystek z tego co mi wiadomo nie ma negatywnego wpływu na insulinę.

 86. Ciekawska pisze:

  Piję herbatę z czystka ponad 3 miesiące. Żadnych sensacji ze strony ukł. pokarmowego nie miałam. Ale uzmysłowiłam sobie, teraz, że przez te 3 miesiące ani razu nie miałam kataru, żadnego przeziębienia. Ja, która w zimie zawsze łapałam wszystko i od wszystkich. Nie boli i nie szczypie mnie w gardle. Jestem alergikiem ale ostatnio nawet kurz mi nie dokucza zbytnio. Sama jestem zdziwiona i chyba jednak zasługę przypiszę czystkowi. Wypijam codziennie ok. trzech szklanek. Czasem słodzę miodem ale wolę naturalny. Mam nadzieję, że czystek również czyści mój organizm od wewnątrz.

 87. marta pisze:

  Witam,
  chciałam zadać pytanie, może znajdzie sie tutaj osoba z doświadczeniem i biegła w temacie, która bedzie mogła podać odpowiedź.

  Herbata z czystka posiada wszystkie najcenniejsze właściwości, jak napisano o działaniu antyoksydacyjnym i wzmacniającym układ immunologiczny i tutaj moje, jakże ważne pytanie CZY MOZE BYĆ STOSOWANA PRZEZ OSOBE PO PRZESZCZEPIE, której podaje sie leki osłabiające układ immunologiczny ? ( leki immunosupresyjne).

  Bardzo chciałabym wykorzstać walory Czystka, jednak boję sie, czy nie zaszkodze i przez jego stosowanie nie zostanie osłabione działanie leków ?

  Jesli znajdą Państwo, jakies potwierdzone informacje, będę wdzięczna za zamieszczenie lub przesłanie.

  • Marlena pisze:

   Z jakiego powodu potrzebny jest Tobie akurat w tym momencie czystek? Sytuacja po przeszczepie z tego co mi wiadomo to nie jest dobry moment na pobudzanie aktywności układu immunologicznego, raczej wręcz przeciwnie, musi on zostać wyciszony w celu ochrony przeszczepu. Z podobnych powodów nie stosuje się w tym okresie np. oczyszczających diet postnych (np. postu Daniela). Myślę, że tego typu decyzje należy w takich wypadkach konsultować zawsze z lekarzem i tylko on może zadecydować czy można zastosować jakąkolwiek formę pobudzania układu immunologicznego w przypadku danego pacjenta.

 88. marta pisze:

  Myslałam o herbatce z Czystka, bo wdały się jakieś problemy skórne i dwie trudno gojace się rany.

  Dziękuję za logiczną odpowiedź !
  Potrzebowałam się upewnić, że to nie jest dobry pomysł.
  Ostępuję więc od aplikowania go Przeszczepieńcowi. Zostawiam tą kuracje dla siebie.
  Pozdrawiam
  smk

  • Marlena pisze:

   Jeśli są trudno gojące się rany to oznacza, iż jest upośledzone wytwarzanie kolagenu. Niezbędna do jego wytwarzania jest witamina C oraz aminokwasy prolina i glicyna. Jednak czy, kiedy i w jakich ilościach można witaminę C dostarczać jeśli zależy nam na wyciszeniu układu odpornościowego to moim zdaniem również powinien zadecydować lekarz prowadzący. Witamina C też jest bowiem antyoksydantem i też pobudza pracę układu odpornościowego. Z drugiej strony jest niezbędna w ogóle do życia i nie produkujemy jej sami, od jej niedoboru można się rozchorować, a nawet umrzeć. Przypuszczalnie nie będzie szkodliwe dostarczyć jej nieco więcej wraz z pokarmem choć będzie to niełatwe zadanie – z tego co mi wiadomo po przeszczepie nie zaleca się jadania sałatek ani picia świeżo wyciśniętych soków, natomiast jak wiadomo witamina C jest wrażliwa na temperaturę. Najlepiej skonsultować z lekarzem co robić w takiej sytuacji.

 89. lewik7 pisze:

  piję czystek od tygodnia, 2 szklanki na dzień, odkąd zacząłem go używać jestem przemęczony, cały dzień bym spał, rozkojarzony, nawet ten post piszę mi się ciężko.
  To minie czy po prostu on tak na mnie działa? miał ktoś podobny problem z czystkiem?

 90. Helena pisze:

  Mam problemy z językim – jest cały czas z biały nalotem i często mnie swędzi , piję czystek 2 tyg i nadal na nim nalot? Co robić ? czy nadal pić? Prosze o radę

  • Marlena pisze:

   Wydaje mi się, że powinnaś pokazać to lekarzowi – zapalenie języka może mieć różne przyczyny, od braków witaminowych (wit. B-complex), poprzez grzybicę aż do poważnych chorób ogólnoustrojowych.

 91. Ewa pisze:

  Witam,
  jestem w trakcie farmakologicznego leczenia depresji. Czy przyjmując regularnie i stale leki – picie czystka nie zaburzy w jakiś sposób ich działania. Wypiłam czystka wczoraj dosyć sporo ok 3 kubki, dziś też, ale dziś dodatkowo zrobiłam mocniejszą dawkę (1,5 łyżeczki na kubek) i byłam strasznie osłabiona. Czy osłabienie mogło się pojawić za sprawą jakby „przedawkowania”, czy lepiej nie łączyć czystka z lekami?

  • Ota pisze:

   Ewo!
   Ja choruję na poważna chorobę psychiczną (F-25) już od 36 lat.
   W ” branży ” mówi się , że WSZYSTKO co oczyszcza organizm wypłukuje również leki. A NA DEPRESJĘ LEKI SĄ ZBĘDNE
   – KURKUMA I DZIURAWIEC.

 92. Beata pisze:

  Piję czystek od tygodnia i jest super.Odnoszę wrażenie , że niektórzy po prostu stosują za dużą ilość na raz i dlatego mają jakieś efekty uboczne.

 93. Ewa pisze:

  Też tak myślę, że przedobrzyłam, stąd to osłabienie. Dziś, z kolei, zauważyłam, że jestem strasznie rozdrażniona i nie wiem czy to nie za sprawą łączenia czystka i leków przeciwdepresyjnych.

 94. Prannie pisze:

  Proszę uważać z czystkiem – na pewno nie jest to zioło dla każdego. Ja piję i jest ok, ale moja córka, która ma celiaklię, zareagowała strasznie – ból brzucha, przelewanie, biegunka. Skończyło się na pogotowiu! To silne zioło – nie dla każdego!

 95. Basiolek pisze:

  Przeczytałam prawie wszystkie wpisy i jestem zdziwiona takimi reakcjami na czystka. Ja piję go od roku , codziennie. Nie mam żadnych sensacji , a smakuje bardzo. Znam dużo osób też pijących długo , a nie kilka dni , i zaręczam , że czują się coraz lepiej. Czystek dobry wg moich wiadomości to ten uprawiany w Albanii, gdyż tam jest najbardziej żyzna gleba. U nas może rosnąć na ozdobę.
  Pozdrawiam wszystkich 🙂
  A panią , pani Marleno chciałabym poznać osobiście.
  Pełen szacunek za odpowiedź dla pani chorej na raka .

 96. Annika pisze:

  Prosze o informacje czy mozna pic herbate z czystka przy chorobach autoimmunologicznych. Mam Hashimoto i zastanawiam sie czy picie czystka nie bede jakos dodatkowo stymulowac systemu odpornosciowego. Pozdrawiam,

  • Ateora pisze:

   Mam Hashi i korzystam z czystka. Pomógł mi się pozbyć rekacji skórnych po skrobii (nie traiwę tego składnika, wywołuje u mnie pokrzywki na całym ciele), przy nim wyciszył mi się układ odpornościowy. Zajęło to z 2 miesiące.
   Ale czystek obniża też ciśnienie (mam je niskie) więc po kilku dniach picia dostrzegłam że jestem senna. Zmieniłam picie na noc więc nie koliduje to już z moimi planami na dzień:-)

 97. Karolina pisze:

  Czy można go pić podczas karmienia piersia? Półtora tygodnia temu urodziłam a bardzo mnie zaintrygował.,

 98. Kinga pisze:

  Mojego meza mama polecila mi Pani strone, przeczytalam juz chyba cala i zaczynam zmieniac zycie rodziny. Czystek juz sie parzy z dodatkiem miodu bedzie idealny dla dzieci. Z mezem bedzie ciezej, ale z czasem i on sie przekona. Pozdrawiam serdecznie

 99. Paulina pisze:

  Witam zaczęłam pić czystek w sumie niedawno, ale efekty są potwierdzone i to w dodatku badaniami. A mianowicie miałam robione badania krwi i w tym między innymi CRP wskazujący,że tak powiem na wszelkie stany zapalne w organizmie. U mnie wyniósł on 0,0. Lekarz był zdumiony wręcz i stwierdził,że dziwna sytuacja, bo zazwyczaj nawet pozornie zdrowi pacjenci mają ten wskaźnik trochę podwyższony, bo organizm walczy z jakimś drobnoustrojami itd. Dodam,że wcześniej infekcje łapały mnie dość często. Ostatnio niestety musiałam na jakiś czas odstawić czystek, bo brałam dość mocne leki i nie chciałam ich „mieszać” z ziołami, bo nie byłam pewna czy tak można…
  Nie piłam go i niestety złapała mnie już infekcja…
  Ale teraz mam zamiar wrócić do picia czystka. Głównie chcę się pozbyć trądziku, z którym walcze bardzo długo. Słyszałam,że czystek może pomóc. Miejmy nadzieje 🙂

 100. krys pisze:

  Do Heleny ….
  Miałam przez wiele lat biały język i czasami nieprzyjemny zapach z ust
  .Lekarze nie potrafili mi pomóc.
  Wszystko zmieniło się przez przypadek odkąd dowiedziałam się że szkodzi pasta do mycia zębów z fluorem .( niestety jesteśmy truci z każdej strony….)poniewaź naczytałam się dużo na temat jednak szkodliwości fluoru postanowìłam sama zrobić sobie pastę do zębów : 1 łyżka sody oczyszczonej + 1 łyżka oleju kokosowego + kilka kropel olejku piniowego + 2 krople wody utlenionej.Wszystko dokładnie miesza się. Po myciu zębów moją pastą nalot z języka znikł, nie mam przykrego zapachu z ust i problem zginął. Pozdrawiam

 101. MIchał pisze:

  Herbatka to to nie jest, herbatka jak sama nazwa wskazuje jest to napar z HERBATY. A tak to będzie napar z tego zielska….

 102. Magda W. pisze:

  Niestety doczytałam się gdzieś, że czystka nie można pić przy karmieniu piersią.
  Czy to prawda? Będę wdzięczna za info.

 103. hanula pisze:

  Mam pytanko , czy mogę pić herbatkę z czystka jeśli mam przewlekłe zapalenie żołądka, biorę od trzech lat leki ( bez przerwy) , dodam jeszcze że na tarczycy mam guzki koloidowe, jeśli ktoś może mi pomoc to proszę piszcie….

  • Annika pisze:

   Hanula czy robilas badania na przeciwciala tarczycy? a zapalenie zoladka od czego masz? Moze masz za malo kwasu zoladkowego? polecam zajrzec na tlustezyciekropkapl

 104. Anka pisze:

  Kupiłam czystek na problemy z nawracająca grzybicą. We wszystkich artykułach jakie przeczytałam była podana informacja że nie powoduje on żadnych skutków ubocznych- natomiast ja miałam skutki uboczne i to straszne. Pierwszego dnia zaczęły mnie bolec nogi- ale nie połączyłam tego faktu z czystkiem. Drugiego dnia ból nastąpił 20-30 minut po wypiciu herbatki i był tak wielki że trudno go opisać, był ogromny, rozsadzający- miałam wrażenie że zaraz popękają mi żyły. jednocześnie nogi zrobiły się bardzo zimne. Czystka juz więcej nie piłam, ale jestem ciekawa czemu miałam takie objawy?

 105. ptaszek pisze:

  Witam czy ktos z was jest zorientowany czy czystek rozrzedza krew ???? jestem po operacji serca i zażywam warfin i nie jestem pewna czy mi picie takiej herbatki nie zaszkodzi rozrzedzając krew tak jak np herbata zielona

 106. halina pisze:

  Też chciałabym wiedzieć, czy wit. c lewoskrętną można rozpuszczać w herbacie z czystka. Teraz rozpuszczam ją w różnych herbatach ziołowych. Przymierzam się do zakupu czystka i wolałabym rozpuszczać wit. c w herbacie z czystka.

 107. Magdalena pisze:

  Mam podejście nr 2 do czystka po kilkumiesięcznej przerwie. Poprzednio i teraz od razu po rozpoczęciu picia – wywaliło mnie trądzikiem i dostałam opryszczkę (mam 28 l.). Będę jeszcze piła go kilka dni ale nie byłam przeziębiona, nie przegrzałam się, nie miałam żadnych przebytych chorób niedawno – a opryszczka jest. Każdy reaguje inaczej. Moja ciocia, rodzice, koleżanka z pracy piją i nie mają tak drastycznych efektów. Częstsze wypróżnianie, zmiana zapachu potu i owszem. Ale ja mam opryszczkę, drapie mnie w gardle taka chrypka, podrażniona skóra, jakieś krosty.
  Piję napar z 1 łyżeczki herbaty raz dziennie. Pokatuje się jeszcze z 2 tygodnie a potem odstawie. Przez kilka ostatnich lat nie miałam opryszczki, a po czystku już 2 razy…..

  • Marlena pisze:

   Czystek sam w sobie nie zawiera przecież wirusa herpes (opryszczki) natomiast ten wirus jest w Tobie, ukrył się dziad jeden w głębi tkanek niczym partyzant, a czystek jedynie prowokuje Twoje komórki układu odpornościowego, aby się tym nieprzyjemnym kolegą zajęły, co czynią niniejszym. Na opryszczkę znakomicie działa witamina C podawana do nasycenia: wykwit dosłownie w ciągu godzin topnieje w oczach.

 108. irek pisze:

  witam ponownie
  dzisiaj kolega z pracy mnie zastrzelił informacją pono od pani z zielarskiego, że czystek zwalnia metabolizm i nie powinien być podawany jak jest zimno, bo obniża temperaturę ciała i może doprowadzić do choroby
  przyznam, że wywaliło mnie z butów, nie doczytałem się tego nigdzie, może na forach w innym języku o tym jest ale ja znam doskonale tylko nasz
  wydaje mi się, że ta pani chyba sobie to tylko wymyśliła, bo nie potrafi sprzedać innych produktów
  pozdrawiam
  irek

  • Marlena pisze:

   Trudno mi powiedzieć – w publikacjach do których ja miałam dostęp na temat czystka nie znalazłam takiej informacji. Może należałoby zapytać panią o jej źródło – wszyscy chętnie się dowiemy.

 109. Janusz pisze:

  Witam

  Po zaparzeniu czystka robi się żółto-zielony osad na brzegach kubka i taka sama „skorupka” na wywarze. Piszesz, że ma on właściwości wybielające, ale ten osad wygląda na taki co zabarwia… Jak to jest z tym osadem?

  Pozdrawiam

  J.

  • Marlena pisze:

   Napar a nie wywar z czystka jest w literaturze podany jako środek pomocny przy higienie jamy ustnej. Co do wywaru to nie wiem – być może zabarwiałby zęby. Osobiście nie próbowałam go stosować w tym celu.

 110. Anna pisze:

  Kochani, podpowiedzcie, jak smakuje to ziółko. Bo przyznaję, że moje jest tak obrzydliwe, cierpko-gorzkie, że nie jestem w stanie przełknąć (dopiero mniej więcej po czwartym zaparzeniu smak staje się znośny). Zaznaczam, że zaparzam 1 płaską łyżeczkę szklanką wrzątku. Kupowałam w aptece. Zaczęłam się zatem zastanawiać, czy aby na pewno jest to ta dobra odmiana. Piję i posłodzony miodem i z cytryną – nic to nie zmienia.

 111. Bożena pisze:

  Witam.Artykuł na temat czystka zachęcił mnie do stosowania,mam tylko 1 pytanie :przy grzybicy np.paznokci stosować mam stosować również wewnetrznie ,czy zewnętrznie ,jeśli tak to jaka ilość (w łyżeczkach)czystka na szklankę wody ?będę wdzięczna za odp.

 112. Grania pisze:

  Pije czystka od kilku dni i niby nic sie nie dzieje.Jedyne to to, ze dluzej potrzebuje aby wieczorem zasnac. Wczoraj poczestowalam corke, ktora jest w 15 tygodniu ciazy, wynik byl przerazajacy. Po ok.45 minutach zrobilo jej sie niedobrze, dostala silnych skurczy zoladka i w koncu wymioty. Wiec jest cos na rzeczy z tym czystkiem. Ewidentnie byla to reakcja na czystka. Jak wielu z Was pisze, kazdy jest inny, kazdy inaczej reaguje. Ostroznosc jest wskazana, chociazby na stan (ciaza) lub indywidualna tolerancje na rozne produkty.Bardzo sie ciesze, ze istnieje taka strona, gdzie mozna sobie pewne sprawy wyjasnic, poznac reakcje innych uczestnikow – zycie jest ciekawsze !

 113. Ola pisze:

  Proszę mi powiedzieć czy zaparzając czystka z inną herbatą np zwykłą owocową nie „zabiję” dobroczynnych właściwości czystka? Próbowałam przyzwyczaić się do jego smaku jedna nie mogę , muszę dodać soku owocowego lub cytryny .

 114. Kamilp pisze:

  Witam, czy susz z czystka można po prostu wsypać do kubka w postaci łyżeczki lub dwóch i po prostu wypić herbatę z suszem na dnie? Czy nic złego się z zielem nie stanie jeśli go nie odcedzę po 5-10 minutach?

 115. Paweł pisze:

  Czy któraś z osób, dłużej stosujących czystek, odczuwała lekkie bóle w stawach o zmiennej ich lokalizacji kolano, stopa, nadgarstek, itd.

 116. Ala pisze:

  Czy u dziecka można przedawkować czystka? 9-latek pije prawie non stop, od stycznia, bardzo lubi jego smak, czystek wyprowadził jego zrujnowane zdrowie po antybiotykach. Jego siła jest kolosalna, czystek ma moc na wirusy, na zap. jamy ustnej, nadżerki w buzi z wymiotami, biegunki, kaszel wirusowy suchy, który by go udusił. Cały czas jeździliśmy na pogotowie po dexaven, potem był encorton. Teraz od stycznia jest czystek i nie chcemy nic więcej. Boimy się przedawkować, bo dużo go pije. I proszę o odp., czy drugi syn-5,5 l. który często ma zapalenie krtani (potęgowane wiotkością przy urodzeniu) i refluks, może pić czystka, gdy ma infekcję i się dusi kaszlem krtaniowym+ten refluks. Czy czystek jest obojętny przy refluksie(jesteśmy w trakcie infekcji)?

  • Marlena pisze:

   Trudno mi powiedzieć, nie spotkałam się w literaturze z opisem jak miałoby takie przedawkowanie wyglądać. Liście herbaty (Camelia Sinensis) ludzie też piją całymi latami codziennie i nikt nie pyta się czy można przedawkować herbatę, a w końcu to też zioło jest.
   Przy infekcjach nieoceniona jest witamina C w odpowiednich dawkach, artykuły na ten temat znajdziesz Alu na witrynie.

 117. ania* pisze:

  Marleno, mam zwyczaj stosować zioła mielone, mam dwa swoje osobiste zestawy – łączę zioła mielę – a potem pół łyżeczki zmielonych ziół spożywam rano.
  Czy z czystkiem można tak samo.
  Słyszałam , że pół łyżeczki zmielonych ziół popitych letnią woda ma takie samo działanie jak napar z nich.
  Czy może Pani wypowiedzieć się w tej kwestii?

 118. Bob pisze:

  Dr Różański napisał: ,,W Polsce rozreklamowany został głównie czystek siwy Cistus incanus Linne, przy czym przypisano mu właściwości innych gatunków czystka, szczególnie czystka ladanowego – Cistus ladanifer L., czystka laurolistnego (wawrzynolistnego) – Cistus laurifolius L. i czystka szarego (kreteńskiego) – Cistus creticus L. W celu zwiększenia sprzedaży przypisywane są Cistus incanus właściwości lecznicze nieprawdziwe, nadinterpretowane, co wprowadza pacjentów w błąd i niepotrzebnie daje nadzieje na wyleczenie z wielu poważnych chorób.” – nie jest to sprawdzona informacja, ale jezeli tak, to moze lepiej polecac odmiane Cistus ladanifer?
  pozdrowienia!

  • Marlena pisze:

   Ja podałam linki do badań w których akurat był używany właśnie Cistus Incanus. Więc nie o „reklamę” tutaj chodzi, tylko po prostu Incanus ma takie właściwości jakie ma – koniec, kropka. Nie wiem na czym swój osąd opiera Różański (że C. Incanus jest do niczego, a inne są za to cudowne) i nie mam czasu w to wnikać. 😉

 119. Laila pisze:

  Odwiedziłam dzisiaj stoisko z produktami bio, udałam się tam w celu zakupu pestek moreli, ale moje zakupy nie skonczyly sie tylko na tym jednym produkcie.
  Kupilam szampon wzmacniajacy wlosy, mydelka i wlasnie czystek.
  od wczoraj mam mdlosci i biegunke, mysle ze spowodowane jest to upalami albo lekami ktore biore od okolo 2 tygodni.
  Otoz po wypiciu 2 szklanek herbatki z czystka ustapily mdlosci i biegunka.
  Nie wyobrazalam sobie wypicia herbaty bez cukru, napoje takie jak kawa i herbata slodze naprawde duzo.
  Czystek wypilam bez cukru 🙂

 120. AniaZ pisze:

  Piję czystek od pół roku. W tym czasie faktycznie nie chorowałam, ale to zbyt krótki okres, żeby stwierdzić, czy pycie czystka coś tu pomogło.
  Właściwością czystka, którą mogę natomiast potwierdzić, to efekt „wybielania” zębów. Bierze się on stąd, że czystek po prostu zabija bakterie odpowiedzialne za tworzenie płytki nazębnej. U osób takich jak ja, które mają problem z kamieniem, faktycznie widać znaczną różnicę i to już po miesiącu / dwóch.
  Na pewno jednak nie zapewni efektu wybielania zębów o kilka odcieni, jak wybielanie u dentysty. Z drugiej strony świetnie zastępuje płyn do płukania ust i pomaga zapobiegać próchnicy, więc jeśli chodzi o zęby to efekt jest bardzo pozytywny.

 121. ryhusc pisze:

  Witam,

  Ciekawy artykuł. miałbym dwa pytania:

  1. Jako, że czystek bardziej odpowiada mi w formie schłodzonej, zaparzam go wieczorem , by móc go wypić rano, potem rano, gdy wracam wieczorem. Czy to jest dopuszczalne, czy napar zachowuje swoje właściwości.

  2. W rejonie, w którym mieszkam jest dostępna dość „twarda” woda.
  Przypuszczam, że od tego powstaje w naparze dość intensywny osad. Czy lepiej stosować przefiltrowaną wodę?

  pozdrawiam

  ryszard

  • Marlena pisze:

   Tak, najlepiej wodę filtrowaną stosować. Natomiast czy jest dopuszczalne przechowywać napar tego niestety nie wiem – u nas co zaparzę to od ręki schodzi 😉

 122. Cashandra pisze:

  Powiem Wam jeszcze jedną ciekawą uwagę:

  – LUDZIE NIE PARZCIE MOCNYCH HERBAT, ZIELONYCH, CZY RÓŻNYCH INNYCH MIĘT

  Ja się o tym sam przekonałem, od mocnych wywarów można nabawić się wrzodów, dlatego lepiej po tych 3-5 minutach „parzenia” wyjmijcie torebkę.

  Zgodnie z zasadą: „CO ZA DUŻO TO NIE ZDROWO”

 123. Irena pisze:

  Witam serdecznie ,
  mam duzy problem ze skora rak od 3 lat w czerwcu sie zaczyna atak –
  nagle wystapily wypryski ,cale dlonie ,najpierw wewnatrz ,potem zewnatrz
  i swedzenie -oczywiscie do dermatologa i dostalam masc hxydrokortizon i predisolon tabletki -przeszlo i owszem,ale potem wraca i wiem ,ze to nie rozwiazuje mojego problemu.
  Zmienilam juz calkowicie swoja diete-
  pije czystek ponad rok ,od ponad miesiaca pije tez rozpuszczony proszek z mlodej zielonej trawy jeczmiennej ,jem bardzo zdrowo-tak mysle -czosenek ,cytryna ,cebula ,owoce ,warzywa naobias z kaszami badz ryzem
  praktycznie nie jem wedlin i miesa, jajka tez i ryby ,nic konserwowanego,malo chleba ,ziemniakow w ogole ,
  ryz brazowy ,kasza jaglana,ukisilam swoje ogorki .
  Kosmetyki uzywam tylko dzieciece bez konserwantow dla skory neurodermitis, tylko szare mydlo,wszystko robie w rekawiczkach -na bawelniane nakladam z lateksu,natluszczam rece mascia z nagietka, lipobase.
  Zyje bardzo zdrowo ,duzo cwicze ,chodze ,biegam ,spaceruje z psem ,
  nie pracuje -co mam jeszcze zmienic, by nie wracala egzema?alergia?
  na rekach.Moj wskaznik IgE wyszedl rok temu 240.Lekarz powiedzial mi ,ze najlepiej jak sama „wybadam”alergent” ze zadne badania mi nie pomoga…..
  Moze pani mi cos poradzi.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂
  Irena

 124. Aniela pisze:

  Witaj Marleno,
  czytając Twój artykuł bardzo mnie uspokoiłaś. Moja Pani kardiolog zaleciła mi picie czystka po przejściu mononukleozy. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że z dnia na dzień czuję się coraz lepiej a piję go zamiast herbaty dwa razy dziennie. Na razie to tydzień, ale efekty są z dnia na dzień coraz bardziej widoczne. Polecam wszystkim serdecznie 🙂

 125. Dana Iskierka pisze:

  W pierwszym tygodniu picia czystka bylam bardzo slaba.Mam sklonnosc do nadcisnienia,a moje cisnienie w tym czasie wynosilo 100 na 70.Wrocilam do info o czystku i dowiedzialam sie ,z obniza cisnienie.Na trzy dni zmniejszylam dawke do pol lyzeczki i wszystko sie wyrownalo. Mam swietne cisnienie i czuje sie bardzo dobrze.Mysle,ze taka ..slabosc…u niektorych osob moze wystepowac jako konsekwencja picia czystka. To jednak ustepuje i tylko dobre rzeczy moga sie juz tylko dziac.Pozdrawiam

 126. beata pisze:

  Pani Marleno,
  czy można pić czystek i ssać olej. Pytam, ponieważ zarówno czystek, jak i ssanie oleju ma działanie oczyszczające.Czy nie będzie tego zbyt wiele dla organizmu.
  Bardzo ciekawy artykuł i jeszcze ciekawsze komentarze.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Beata

 127. Daniel pisze:

  Czystek działa bardzo pozytywnie ale warto wiedzieć, że substancje zawarte w jej składzie (chyba polifenole) przeszkadzają w przysłanianiu żelaza. Powinny o tym wiedzieć osoby który mają problemy z anemią i częściej wykonywać badania podczas kuracji. To jest doświadczenie osobiste.

  • Marlena pisze:

   Wchłanianie żelaza wzmacnia witamina C, więc należy dbać o dietę – niech królują świeże warzywa i owoce, a żadna anemia nam nie groźna 😉

 128. Kaśka pisze:

  piję czystek od ok. miesiąca i rzeczywiście – trądzik wyraźnie się zmniejszył. i przebarwienia zrobiły się nieco jaśniejsze. polecam! 😉

 129. Anga pisze:

  Chciałam zapytać bo nikt tutaj o tym nie wspomniał, czy czystek w kapsułkach będzie działał tak samo jak zioła do zaparzania? Kupiłam ostatnio czystek w postaci humawitu w kapsułkach bo bardzo nie lubię pić ziółek i zastanawiam się teraz czy warto to brać, bo wszyscy co się tutaj wypowiadają piją ziółka. Jest to jak pisze „ekstrakt z ziela czystka -Cistus creticus Herba”

 130. POL pisze:

  cóż czystek jak każdy nowo odkryty środek pełni rolę wyłącznie protezy bo organizm wypadł z obowiązku oczyszczania sprawnego naszego organizmu, on nie leczy tylko likwiduje skutki .

  • Marlena pisze:

   Nie wiem co masz na myśli, ale liczne badania naukowe stwierdzają coś wręcz przeciwnego. Czystek nie jest żadnym „nowo odkrytym środkiem”: był używany przez całe pokolenia, jednak dopiero teraz naukowcy odkrywają co takiego powoduje, że jest skuteczny i o tym właśnie jest ten artykuł.

 131. Dominika pisze:

  Dobry wieczór!
  Ja piję czystek od około 2 -3 tygodni. Regularnie, jeden duźy kubek przed snem. Istotną zmianą jaką zauważyłam jest to, że budzę się rano z pękającym w szwach pęcherzem, czasem też wstaję w nocy. Rozumiem, że jest to jeden ze skutków oczyszczania organizmu, z czego bardzo się cieszę. Niestety jednak zauważyłam, że od kilku już dni na twarzy pojawiają się białe wypryski. Nigdy nie miałam idealnej cery ale przeważnie zauważałam nowe tuż przed miesiączką, które ginęły zaraz po niej. Teraz są to bardzo bolące krostki, które mają się nijak do cyklu. Z jednej strony domyślam się, że to może być również efekt oczyszczania organizmu ale czytając powyższe komentarze, większości cera ulega poprawie a nie odwrotnie tak jak mnie 🙁 Czy ma Pani może jakąś wiedzę na ten temat. Jeżeli to się utrzyma niestety będę musiała z niego zrezygnować. Będę wdzięczna za słowo komentarza.

  • Marlena pisze:

   Pełny pęcherz nie jest skutkiem oczyszczania się organizmu lecz wynikiem picia płynów przed samym pójściem spać. A cera się poprawi, lecz aby było lepiej to najpierw musi być przez jakiś czas trochę gorzej. Cierpliwości!

  • Stenia pisze:

   Ja też zauważyłam i potwierdzam działanie moczopędne czystka. Napar pije w czasie dnia w pracy i co chwila muszę biegać do toalety. Ale objawów oczyszczania typu: wypryski, krosty i innych nie zauważyłam a piję już ponad 2 miesiące codziennie.

 132. Erytur pisze:

  Witam,
  ja nie uważam że czystek bio jest lepszy od nie bio. Mój tato już od dłuższego czasu pije czystek (nie bio) i jest bardzo dobry. Zauważył dużo zmian na lepsze. Przede wszystkim, ma lepsze krążenie, ma dużo lepsze nogi (żylaki się znacznie zmniejszyły), nawracające zajady w końcu zniknęły i jego stopy przestały się pocić. Aha, przestał też obgryzać paznokcie, nie jesteśmy pewni jaki to ma związek z czystkiem, bo całe życie obgryzał a teraz gdy pije czystek- przestał.

  • Marlena pisze:

   To tak jak z warzywami: nawet z marketu są lepsze niż żadne 😉 Ale tak czy inaczej bio oczywiście zawsze będzie lepsze od nie-bio.

 133. MoniKa pisze:

  Robię drugie podejście do czystka. Jakiś czas temu krótko po przebytej ospie zaczęłam go pić i po paru dniach zaczęły się problemy z zatokami, męczył mnie paskudny katar. Skojarzyłam, że fatalnie jest przede wszystkim w ciągu tygodnia (czystek piłam tylko w pracy), w weekendy mi się poprawiało. Odstawiłam czystek i problemy ustały. 3 dni temu zaczęłam znów pić czystek i znienacka powrócił ropny katar. Wiążę to z powrotem do czystka. Tylko czy to oznacza, że mój organizm oczyszcza się tak gwałtownie czy jestem na czystek uczulona i to reakcja alergiczna na jego picie?

 134. Zoja Pl pisze:

  Jestem uczulona na wiele antybiotyków a cierpię na helicobacter pylori Moje pytanie Czy herbata czystek złagodzi moje dolegliwości?????

 135. Paula pisze:

  Od jakiego wieku można podawać? Moja córcia będzie mieć teraz roczek chętnie podałabym jej nawet od czasu do czasu ze względu że dość często ma bakterie na moczu nie wiadomo od czego… Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

 136. Dar-jusz pisze:

  Witam.
  Czy czy czystek jest cały czas dostępny w sklepiku. Co jakiś czas przewijają się linki ale po ich otwarciu nie widzę czystka? Nie wiem czy u mnie coś nie tak czy może chwilowy brak towaru 🙂
  Pozdrawiam.

  • Marlena pisze:

   Czystek będzie wkrótce znów dostępny, nasz dostawca ma w tej chwili inwentaryzację i czekamy na kolejną dostawę.

 137. Olena pisze:

  Pani Marleno,
  razem z narzeczonym zmieniamy swój styl życia. Mój partner choruje na chlamydię płucną. Protokół Wheldona obniżył wynik IgG ze 136,84 do 11,1!
  Męczą go prawdopodobnie jeszcze jakieś koinfekcje, bo często narzeka na taki przyćmiony ból głowy. Według jednego z lekarzy, jakaś neurotoksyna spowodowała spustoszenie w jego organiźmie (zaczął chorować po powrocie znad morza, podobno wtedy coś było w wodzie… zaczęły się bóle głowy, senność, krwiomocz, bóle stawów, biegunki,apatia, lęk przed ludźmi).
  Wspólnie się wspieramy by zdrowieć. Odrzuciliśmy cukier. Witamina C podniosła nam odporność i osobiście uważam, że leczy nas z depresji. Zaczęliśmy pić również czystek. Również z pozytywnym skutkiem (u mnie widać poprawę skóry głowy – przyplątało się jakieś łojotokowe zapalenie skóry). Chcielibyśmy się pozbyć pasożytów i grzybów. Spotkała się Pani może z przypadkiem chlamydii płucnej i koinfekcji?
  Moje pytanie dotyczy jednak ziół Moringa. Na jednej z mszy uzdrawiających Ojciec Witko polecał je jako zioła, które mają poprawić ogólną kondycję organizmu,cierpiące na braki substancji odżywczych, chcące spowolnić procesy starzenia. Czy spotkała się Pani z tymi ziołami? Z partnerem również zaczęliśmy je pić, są delikatne, nawet lekko słodkawe w smaku. Chyba nie ma przeciwwskazań by pić je równolegle z czystkiem?
  Niech mi Pani wybaczy chaos wypowiedzi.
  Pozdrawiam

  • Marlena pisze:

   Przy tej chorobie mamy do czynienia z przewlekle tlącym się w ustroju stanem zapalnym (wywołanym najczęściej niewłaściwym stylem życia i błędną dietą), dlatego czystek posiadający działanie antyzapalne będzie działał pozytywnie, a nie negatywnie.

 138. hyżka pisze:

  pani ,która miała problem z egzemmą-mój ojciec ,za poradą starej babki zaaplikował sobie świeżo starty korzeń chrzanu na wręcz odpadające mięso od kości .Lekarze nie mogli sobie poradzić ;a pospolitaroślina pomogła .Również mój mąż wcisnął sobie świeży chrzan w przetokę gdzie by,lo siedlisko gronkowca złocistego,którego nie mógł zabić żaden antybiotyk-lekarze podczas operacji nie znależli siedliska gronkowca.

  • Marlena pisze:

   Zgadza się, chrzan jest silnie antybiotyczny i antyzapalny. Całkiem możliwe, że może pomóc stosowany zewnętrznie, aczkolwiek długoterminowo na zmniejszenie się przewlekłego stanu zapalnego ma bardzo duży wpływ to, co dostarczamy „od środka” oraz niewątpliwą rolę gra poziom naszego stresu.

 139. halina pisze:

  Witam. Chciałabym mielić ziele czystka w młynku i zażywać bez zaparzania tylko popijać wodą. Wiele ziół jak przedstawia ojciec Klimuszko w książkach o leczeniu ziołami można zażywać w ten sposób, biorąc trochę na czubku noża. Co Pani na to? Czy można tak brać czystek ? Byłoby to dla mnie wygodniejsze.

 140. Alina pisze:

  Pani Marleno. Bardzo interesujące informacje nt czystka. Czy może być pomocny przy leczeniu stanu depresji u osoby dorosłej. Czy może polecić Pani ewentualnie jakieś inne rozwiązanie. Proszę o pomoc.

 141. Kowalski Jozef pisze:

  Mam pytanie do p. Marleny- cy mozna stosowac na rownych prawach czystek w saszetkach i skoro jedna lyzevzke mozna zaparzac do 4 razy i czy w zwiazku z tym bedzie to samo jak 1 lyzeczke zaparzac przez 40 min.Bardzo prodze o odpowiedz

 142. Majka pisze:

  Witam, czy zamiast herbaty z czystka można zażywać ekstrakt w kapsułkach ??
  EKSTRAKT Z CZYSTKA 100 mg w 1 KAPSUŁCE !

 143. sevryn1@o2.pl pisze:

  Witajcie pije czystek po każdym treningu ze względów na polifenole oraz na wieczór kieliszek wytrawnego czerwonego wina , I powiem tak czuje się znakomicie lepiej i oczywiście pije od 2 lat zielona herbatę 3-5 dni w tyg po jednym kubku nie więcej bo jest niestety w dużym stopniu szkodliwa (pamiętajcie nie pijcie na pusty żołądek ) i nigdy nie łączę herbaty z jedzeniem która ta herbata utrudnia w wchłanianiu różnych nawet minerałów poza żelazem .

  Kiedyś tak chorowałem zawsze na wiosnę od kiedy dorzuciłem sporadyczne picie czystka oraz zielonej herbaty od 2 lat nie wziąłem żadnej !!! Tabletki z apteki ( która bardziej działa na mózg człowieka niż leczy chodzi mi o suplementy ) Suplement to nie lek to wymysł każdego pomysłodawcy który to produkuje tabletkę np : doda 1mg wit c do tebletki i napiszę z wit C na poprawę odporności bzdura totalna (tabletka zawiera więcej składników z którymi żołądek ma problem) niż pomaga .

  Są suplementy które wydaję mnie się pomagają chodzi o magnez sprawdziłem na sobie działa i inne . Ale też nie wiadomo czy to nie my wysmyslamy sobie ze działa .

  I na koniec jecie warzywa i owoce chcecie mieć z nich jakikolwiek pożytek.

 144. m pisze:

  Badania badaniami, cyfry cyframi,statystyki statystykami a ludzie tu wypowiadajacy sie jednak chyba daja najwiecej informacji jak jest w rzeczywistosci. Czystek nie sluzy wszystkim i Marlenko mysle ze jednak warto znalezc czas na zweryfikowanie slow dra Rozanskiego chocby dlatego, ze po 1 jest to doktor, po 2 ze tylu ludzi sposrod wypowiadajacych sie ma rozne niemile objawy picia czystka. Ja co jakis czas go pije, bo ludze sie ze bedzie ok, ale zawsze powraca okropnie zapchany nos ropnym katarem (zawsze w okresie picia), teraz jeszcze wywalilo mi polpasca, na ktorego przewlekle choruje, no ale jego zawsze wywala jesli cos sie dzieje z organizmem nie tak. Mysle ze nie warto bagatelizowac innych opinii skoro juz pisze sie o czystku artykul,warto wziac wszystko pod uwage, nawet komentarze przeciwnikow, zwlaszcza jesli posiadaja stopien naukowy.

  • Marlena pisze:

   Uprzejmie informuję, że dr Różański nie jest, nie był i nigdy nie będzie moim przeciwnikiem. Mój artykuł nie jest zaprzeczeniem lecz uzupełnieniem tego, co dr Różański na temat czystka napisał, ponieważ z tego co mi wiadomo napisał on 1 artykuł na temat tej rośliny i akurat nie skupił się na odmianie cistus incanus, lecz na innych odmianach, natomiast ja w swoim artykule opisałam badania nad odmianą cistus incanus. Więc bardzo bym prosiła nie mylić pojęć. 😉

   A czy czystek może być szkodliwy i dla kogo? Nic mi na ten temat nie wiadomo aby on choroby wywoływał! Dr Różański też nie pisze u siebie w tym tonie, więc Twoje oskarżenia są bezpodstawne. Raczej czystek „wywala” ci półpaśca (a innym herpes czy inne paskudy) ponieważ działa. Atakuje wirusy poukrywane cichaczem do tej pory w najgłębszych zakamarkach naszych tkanek. Tak bym to widziała – często jest tak, że zanim będzie lepiej musi być gorzej gdy traktujemy ciało ziołami, dietą czy suplementami. Czyli raczej kryzys ozdrowieńczy, a nie przyczyna dolegliwości.

 145. Maja pisze:

  Witam, piję czystek od 3 dni (napar z jednej lyżeczki), jednakże zawsze po wypiciu boli mnie żołądek, po ok. godz. ból znika. Czy może Pani odpowiedzieć, czemu tak się dzieje:(

 146. Ewa pisze:

  Witam serdecznie Pani Marleno,
  mam pytanie czy picie czystka przy chorobach autoimmunologicznych jest wskazane?

  Pozdrawiam! 🙂

 147. Ewa pisze:

  Witam serdecznie Pani Marleno,
  mam pytanie czy picie czystka przy chorobach autoimmunologicznych nie szkodzi?

  Pozdrawiam! 🙂

 148. Diaboloka pisze:

  Hej 🙂 pije ta herbatke od kilku dni. Mam w gardle gronkowca zlocistego. Zauwazylem ze pare dni od zaczecia picia. Strasznie jestem zmeczony w ciagu dnia. Po 18 to bym mogl spac do 12. Ktos mial podobnie? Oczyszcza sie?

 149. Tomek pisze:

  Witam Pani Marleno.
  Picie herbaty z czystka pomaga czy szkodzi przy problemach z opryszczką?
  Pytam bo w jednym z komentarzy dała Pani taką odpowiedz:
  „Marlena pisze:
  Tak, mogą wystąpić takie objawy – opryszczka, stany grypopodobne itd.
  3 grudnia 2015 o 20:57”

  • Marlena pisze:

   Tomku, sam czystek nie powoduje opryszczki, natomiast może jej wirusa przy osłabionym układzie immunologicznym uaktywnić chwilowo. Wraz ze wzrostem odporności (w czym czystek jest bardzo pomocny) pozbędziemy się ataków wirusa opryszczki.

 150. Tomek pisze:

  Jest w stanie Pani powiedzieć jak długo trwa ten stan że czystek oczyszcza organizm (przez np. katar jak i wysypki i opryszczkę)?
  Jak długo trzeba i często pić herbatę z czystka żeby zobaczyć jego konkretne widoczne działania pozytywne?

  • Marlena pisze:

   Nie ma określonego ściśle czasu – każdy z nas jest biochemicznie indywidualnością. Ogólnie zioła nie działają tak ekspresowo jak robią to farmaceutyki: z godziny na godzinę ani nawet z dnia na dzień tu się nic nie wydarzy. Trzeba się uzbroić w cierpliwość.

 151. Aga pisze:

  Od kilku dni zaczęłam pić herbatkę z czystka i niestety od razu gdy go wypiję to mnie przeczyszcza i lecę na kibelek. 🙁

  • Marlena pisze:

   A może to jest właśnie dobry znak? Gdy organizm coś usuwa (górą lub dołem) to jest to z reguły powód do radości, a nie do zmartwień 😉

 152. Aga pisze:

  Chciałam odstawić czystek przez biegunkę i złe samopoczucie, ale jednak chyba dam mu jeszcze szansę. Czytałam, że może to byc herx. Jak złe samopoczucie będzie się utrzymywać to wtedy najwyżej odstawię.

 153. Bubu pisze:

  Dzień dobry. Bardzo dziękuję za informacje na temat Czystka.
  Od 3 lat mam ogromne problemy z zatokami – chroniczne zapalenia i z racji częstego przyjmowania antybotyków również problemy z candidią. Ostatnio w sklepie zielarskim polecono mi właśnie czystek, stosuję go od tygodnia. Mam nadzieję na pozytywne zmiany, choć na razie jakoś szczególnie nic się nie wydarzyło. Zaznaczę że usunęłam też z diety całkowicie biały cukier, a w zasadzie żadnego cukru już nie stosuję. Ograniczyłam też mleko krowie i jego przetwory. Stosuję witaminę Bcomplex i D. Jeżeli coś więcej mogę zrobić to proszę o poradę – mam dość leczenia antybiotykami 🙁 Pozdrawiam serdecznie.

 154. Bubu pisze:

  Bardzo dziękuję za informację. Szczerze mówiąc zatoki sprawiają mi więcej kłopotu niż candidia. Postaram się kupić książkę którą Pani poleca. Jeżeli w kwestii zatok mogłaby Pani coś więcej doradzić to będę wdzięczna 🙂

 155. trzezwy pisze:

  czy herbata expresowa w saszetkach z czystka daje jakies efekty?
  jest duzo tansza stad pytanie 20 torebek po 1,3g skladniki: wysuszone i rozdrobnione ziele czystka
  jest sens miec ndzieje ze bedzie dzialala po miesiacu regularnego picia?

  • Marlena pisze:

   W herbatkach ekspresowych najczęściej masz „zmiotki” – można tam wsadzić wszystko, bo nic nie widać 😉 Nie wiem czy daje efekty, bo nie pijam czystka w takiej formie.

  • Marlena pisze:

   Z tego co mi wiadomo herbatka z czystka nie ma przeciwwskazań ogólnie rzecz biorąc. Jeśli jednak ktoś ma wątpliwości – powinien skonsultować swój indywidualny przypadek ze swoim lekarzem prowadzącym.

 156. Agnieszka P. pisze:

  Bardzo ważna kwestia, to że nie powinno się pić czystka w czasie KARMIENIA PIERSIĄ !!! Sama doświadczyłam, że po piciu 3 dni po szklance, praktycznie straciłam pokarm!!!
  Po odstawieniu czystka pokarm wrócił.
  Druga rzecz – WODA i filtr BRITA – znam opinię wielu homeopatów (z USA – bo tutaj mieszkam) i ten filtr to „pic na wodę”. Jedno wielkie gówno :/ Serdecznie nie polecam.
  A najlepsza woda (jeżeli nie mamy za oknem górskiego potoku) to woda ze studni 🙂

  • Paweł pisze:

   Do uzdatniania wody bardzo dobry jest węgiel aktywny, który sorbuje wiele zanieczyszczeń, ale na pewno jest droższy niż filtr Brita.

 157. Mariola pisze:

  Czy można podać czystek 7-tygodniowemu niemowlęciu? Oczywiście max 5 -10 ml na dzień. Dziecko miało zapalenie układu moczowego, brał antybiotyk i chciałabym jak najszybciej wzmocnić go, by zapobiec kolejnym infekcjom. Póki co jest karmiony mlekiem matki, przyjmuje probiotyki, podaje mu także herbatkę z rumianku (też jest antybakteryjny). Z góry dziękuję za wskazówki

 158. Aga pisze:

  Witam 🙂
  Szukam informacji jak naturalnie „pozbyć się” zakrzepów. Mam problemy z zakrzepami. Czystek piję 🙂 Czy mogę jeszcze coś „spożywać” żeby pomóc organizmowi pozbyć się tego w sposób naturalny? (nie biorę żadnych leków- nie przepisano mi nic)

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Marlena pisze:

   Możesz: wyeliminuj z diety produkty ubogie odżywczo jak cukier, biała mąka i tłuszcz (ale nie mam na myśli orzechów, migdałów, nasion słonecznika i dyni, oliwek czy awokado lecz oleje, margaryny i smażeniny) i zamiast tego jedz codziennie dużo kolorowych warzyw oraz wielką michę zieleniny (wszelkiego typu sałaty, brokuły, kapusty, rukola, roszponka, szpinak, jarmuż, brukselka, botwinka itd. – jest w czym wybierać), które bogate są w witaminy K i E wykazujące pozytywny wpływ na krzepliwość krwi. Zjadać je można w dowolnej formie: sałatka, surówka, koktajl, zupa, potrawka itd. Najbogatsze z kolei w witaminę E są kiełki pszenicy i ziarna słonecznika oraz migdały (również zrobione z nich mleko migdałowe). Mięso i nabiał warto zamienić na rośliny strączkowe i ryby. Dzisiaj wiemy już, że substancje zawarte w nabiale i mięsie (szczególnie czerwonym jak wieprzowina) mają niekorzystny wpływ na krzepliwość (białka roślinne nie wykazują tego destrukcyjnego działania). Sama kiedyś należałam do osób futrujących się z lubością mięsem i nabiałem po kilka razy dziennie przez 365 dni w roku, ale przestałam sobie to robić – nie opłaca się 😉

   Nie jest ważne jedynie to co jemy (i pijemy) ale także to, czego NIE jemy (choć powinniśmy dla własnego dobra). Tutaj jest dobry artykuł na ten temat: http://www.centrumflebologii.pl/artykuly/171-zakrzepica-a-dieta

 159. Renata pisze:

  Zachęcona zakupiłam dzisiaj czystek. W smaku dobry, lubię herbatki ziołowe. W połowie szklanki zaczęło mi burczeć w brzuchu, potem czystek mnie wyczyścił.

 160. Roman1932 pisze:

  Szanowna Pani Marleno!
  Dobrze by było gdyby Pani podawała w przypisach źródła swoich informacji. Jak się bowiem okazuje część z nich jest nieprawdziwa. Odsyłam więc do bardziej rzetelnej strony: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/czystek-ziolo-prawdziwe-wlasciwosci-zdrowotne-czystka_37926.html
  Sprzeczne wewnętrznie jest np. Pani stwierdzenie, że czystek rozpuszcza zatory i skrzepy i jednocześnie jest nieszkodliwy i nie można go przedawkować. Gdyby tak było, to przedawkowanie groziłoby śmiertelnym niebezpieczeństwem krwotoków wewnętrznych. Czystek jest bogatym źródłem polifenoli i z tego faktu wynikają jego główne zalety. W żadnym wypadku nie jest lekiem (a jedynie suplementem diety) i nie wolno go stosować zamiast terapii farmakologicznej. Namawianie do takiej zamiany jest wysoce szkodliwe i groźne w skutkach. Pijmy czystek – naprawdę warto! 3 szklanki dziennie nie zaszkodzą, a wręcz przeciwnie – pomogą. Nie łudźmy się jednak, że nas wyleczą z grypy, boreliozy, alergii itp. NIE WYLECZĄ! Pomogą jednak zmobilizować siły obronne organizmu, a to już samo w sobie jest cenne. Pozdrawiam i … smacznego!

  • Marlena pisze:

   Przedawkować można wszystko, nawet wodę i powietrze. Nie to miałam na myśli, lecz rozsądne umieszczenie naparu w naszej diecie. I nigdzie nie napisałam, że czystek LECZY. Zacznijmy od tego, że TYLKO nasz własny organizm (jeśli ma ku temu odpowiednie warunki przez nas stworzone) jest w stanie cokolwiek LECZYĆ. Nie zioła, nie leki, nie diety same w sobie. To są tylko narzędzia, lepsze lub gorsze.

   Nigdzie też nie namawiam do ZAMIANY terapii farmakologicznej na picie czystka, to są Twoje własne pochopne wnioski. Jedyne do czego namawiam (zarówno w tym artykule jak na na całej witrynie) to przejrzenie na oczy i uświadomienie sobie, iż najlepszą metodą na utrzymanie/przywrócenie zdrowia jest prowadzenie na tyle przyjaznego organizmowi stylu życia, w którym terapie owe stają się zwyczajnie zbędne. Czy się to komu podoba czy nie – dalej będę do tego namawiać: do otworzenia szeroko oczu i wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie we własne ręce. Człowiek zdrowy nie ma jak wiadomo potrzeby stosowania takich terapii (a raczej „terapii”, bowiem zdecydowana większość farmakologii oddziałuje jedynie na… objawy, czyli daje ILUZJĘ zdrowia, a nie zdrowie prawdziwe), zaś gram profilaktyki jest lepszy niż kilogram leczenia. Groźne w skutkach dla nas może okazać się zatem właśnie co innego niż piszesz: faszerowanie się przez całe lata farmakologią powodującą skutki uboczne jest dużo groźniejsze od nabycia odpowiedniej wiedzy by człowiek sam mógł stwierdzić czy owa „terapia” (dająca, powtórzę: ILUZJĘ poprawy zdrowia) jest w naszym przypadku potrzebna naszemu organizmowi i czy aby na pewno będziemy jej potrzebować „do końca życia” (bo tak nam „powiedział lekarz”, czyli jakiś mag w białym fartuchu, odpowiednio wyszkolony by nam mówił to co ma mówić). Dam Ci na koniec jeszcze jedną złotą radę: nie szukaj porad zdrowotnych na portalach prowadzonych przez mainstream i wielkie grupy medialne, tam się nie rozprawia o prawdziwym zdrowiu lecz o jego iluzji stworzonej przez farmakologię i ten status quo na siłę chce się utrzymać, ale na pewno nie w interesie Twojego zdrowia. Nie łudźmy się! 😉
   Pozdrawiam wzajemnie.

 161. Edyta pisze:

  Witam, syn 14 letni pije czystka codziennie od pół roku z miodem i imbirem albo z cytryną na przemian pół litra dzienne.Czy przypisać to czystkowi, nie wiem? odrzucił wszystkie soki, pije wodę, twierdzi, że są za słodkie, tak samo słodycze.Zaczął jeść bardzo dużo owoców.Dwa tygodnie temu po powrocie z działki wszyscy którzy byli mieli po kilka kleszczy, rekordzista miał osiem.Mój syn ani jednego, oglądali go zdziwieni.Polecam picie czystka.

 162. Magda pisze:

  Chciałam zapytać, czystek można pić w karmieniu piersią, a jak jest ze szczecia? Generalnie piszą, że nie zaleca się. Dziecko 17 miesięcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *